istanbul masöz
Sağlık

10 Maddede Oruç Tutmanın Faydaları

10 Maddede Oruç Tutmanın Faydaları

10 Maddede Oruç Tutmanın Faydaları

Oruç tutmanın faydaları dinen çok önemli olduğu gibi fiziken de çok önemlidir. Sizler için ömrü uzatabilmek için kişinin hayatı boyunca dikkat etmesi gereken etkenler vardır. Belki de senenin 11 bunlara dikkat etmesek de 1 ayı elimizden gelmeden bunlara dikkat etmek zorunda kalıyoruz. Bu nedenleri sizlere madde halinde sıraladık;

1- Vücutta yağ yakımını hızlandırır

Oruç tuttuğumuz süre boyunca vücudumuz gerekli enerjiyi sağlayabilmek için ilk önce glikoz depolarını harcar daha sonra da yağları yakar. Oruç tutmanın faydaları vücudumuz için gereksiz ve daha önemlisi zehirli sayılabilecek olan toksinlerden arınmak anlamına gelen bu detoks etkisi bir yandan da kilo vermemize de yardımcı olur. Yapılan araştırmalarda oruç tutanların vücudunda yüksek oranda yağ yakıldığı ama vücut için zararlı olan katabolik etki göstermediği belirlenmiştir.

2-Diyabet riskini düşürürken insülin direncini azaltır.

Sağlıksız beslenme ve kişinin hareket azlığındaki artış sonucunda kan şekeri seviyelerini yükseltir ve bu yükseliş de insülin direncinin artmasına sebep olacaktır. Bundan dolayı diyabet hastalığı son zamanlarda önemli derecede yaygınlaşmıştır. Sağlıklı beslenme kurallarını önemseyerek oruçç tutan kişilerde kan şekeri seviyelerinde önemli azalmalar olur ve bundan dolayı insülin direnci de azalma eğilimine neden olur.

3- Kalp sağlığını korur

Sağlıksız beslenme ve hareket azlıkları gibi durumlar günümüzde son derece artan bir hastalık olan kalp hastalığı riskinin de artmasına neden olur. Oruç tutmak, kalp sağlığını koruyan en önemli faktörlerden “iyi kolesterol” olarak bilinen “HDL kolesterolü”nü arttırır ve “LDL” ile “trigliserit” oranlarında düşüş sağlayarak kalbin korumasında yarar sağlar. Yapılan bir araştırmalarda oruç tutmanın yağ ve şeker metabolizmalarında rol oynayan ve kalp hastalıklarına karşı koruyan hormanlardan olan “Adiponektin”’in seviyesini arttırdığı gözlemlenmiştir.

4- Kan basıncını dengeler

Kan basıncının düşürülmesi, orucun etkilerindendir. Şeker ve kolesterolün dışında hipertansiyonun da kontrol altında olmasını sağlar. The New England Journal of Medicine tıp dergisinde yayınlanan makalede, günde 6 ile 8 saatler arasında gıda tüketip 16 ile 18 saat arasında yemek tüketilmediğinde, birçok hastalığı engellediği ve bunun yanında kan basının düşmesinin dışında bu düzenden dolayı kişinin ömrünün uzadığı belirlenmiş. Bu nedenle oruç tutanlar bu düzene uyduklarından dolayı oruç tutmanın obezite, kalp rahatsızları ve diyabet gibi hastalıklara otomatik olarak bir ilaç olduğu belirlenmiştir.

5- Sindirim sisteminin düzenlenmesinde yardımcı olur

Ramazan ayının dışında süreki çalışan mide, karaciğer ve midemiz ramazan ayında sürekli dinlenme fırsatı bulur ve bu dinlenmelerde kendini onarır. Bu onarma sırasında sindirim sistemimizde bulunan zararlı bakterileri temizler. Bundan dolayı vücut daha sağlıklı bir sindirim sistemine sahip olur. Bunun sonucunda vücut kalori yakımını daha sağlıklı yapar. Ramazan aynın ilk birkaç günü zor geçse de mide bu sürede küçüleceği için kişi daha rahat oruç tutar. Açlık hissinin azaldığı mide ramazan ayı sonrasında da açlık çekmeyeceği için bir aylık bir süre size uzun bir süre fayda sağlayacaktır.

6- Bağışıklık sistemi güçlenir

Japon bilim adamı Yoshinori Ohsumi insanın kendini uzun süre aç bıraktığı hücrelerin yenilenmesi için daha eski olan hücrelerin parçalanmaya başlaması ve gücrelerin yenilenmesinin olduğunu belirtti. Bu tezi ile Nobel ödülü aldığı ortadadır. Bu teze göre vücut aç kaldığı zamanlarda savunma mekanizmasını ve sistemini kurtarmak için eski hücreleri yok ederek yeni hücrelerin çıkmasını sağlar. Bir süre aç kalınca vücuttaki hücreler çözülerek büyüme hormonu salgılar ve yeni hücrelerin yapımında kullanır. Bu olayın ismi Otofaji’dir. Bu durumda vücudun kendin yenilemesini kuvvetlendirmesi için üç yol olduğunu söyler;

  1. Egzersiz yapmak.
  2. Belirli aralıklarla mideyi aç bırakmak.
  3. Vücuda giren karbonhidrat miktarını azaltmak.

Bu tezle birlikte demek oluyorki; oruç tutmak vücudun bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Oruç tutmanın faydaları bunlar ile sınırlı değildir.

7- Kanserli hücreleri yok eder

Oruç tutmanın faydaları arasında en önemlilerinden biri olan maddelerinden biridir. Vücudunda kanser olan kişilerde yapılan deneylerde üç gün boyunca oruç tuttuklarında bağışıklık sistemlerinin yenilendiği ve kanserli hücrelerin büyümesinin yavaşladığı ve yok olduğu ve kanserli hastalara uygulanan kemoterapi ve radyoterapi seanslarının etkisini arttırdığı gözlemlenmiştir. Bilindiği gibi kemoterapi tedavisi sürecinde kişilerde çeşitli yan etkiler bulunmaktadır. Oruç tutmanın bu yan etkileri ortadan kaldırdığı da bir gerçektir.

8- Stres ve Kaygıyı hafifletir

Oruç tutmak kişiye vücutsal olarak yarar sağladığı gibi prikolojik olarak da yarar sağladığı belirlenmiştir. Oruç tutan kişinin aslında en çok beyni çalışmaktadır. Orucun etkilerinden dolaı vücudun çoğu hareketleri ve işlevleri kısıtlandığı için beyin bu durumu amorti ederek daha fazla çalışmaya başlar. Beynin çalışması kişideki kaygıları ve stresi aynı oranda azalır.

9- Kan şekeri (glikoz) düzeltmeyi bırakarak dinlenme sağlar

Normal zamanlarda gündüz vakti yeme içme kısıtlaması olmadığından dolayı vücut kan şekerini kontrol etmek için kan şekerini düzenleyen hormonları çoğaltarar bu düzeni sağlamaya çalışır. Ramazan ayında bu durum değiştiği yani gündüzleri yeme içme kesildiği için vücut kan şekerini düzeltmek için ekstra bir efor sarf etmesine gerek kalmaz ve böyle vücut dinlenmeye daha fazla vakit bulur.

10- Ömrü uzatır

Orucun en önemli faydalarından biri hiç tartışmasız kişinin ömrünü uzatmasıdır. Bunu nasıl yaptığını soracak olursanız yukarıda sizlere 9 tane madde sıraladık. Bu maddelerin 1 tanesi bile ömrü az da olsa uzatmaya yetiyorken 9 tanesinin birden olması çok daha yararlıdır. Ek olarak bebeklikte salgılanan hormon olan büyüme hormonunun ileriki yaşlarda yok olduğu bilinmekte ama ek olarak az beslenme sadece bu hormonun tekrar canlanmasını sağladığı ortaya konmuştur. Bu nedenle ömrü uzatmanın belkide tek yolu az beslenmektir.

 

tags: oruç tutmanın faydaları, oruç tutmak, orucun vücuda yararları

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Sağlık kategorisinde yazmış olduğunuz 10 Maddede Oruç Tutmanın Faydaları konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu