istanbul masöz
BilgiEğitim

2021-2022 Pomem Başvuru Tarihi ve Şartları

28. Dönem 2021-2022 Pomem Başvuru Tarihi ve Başvuru Şartları

2022 Pomem başvuru tarihi ve şartları

Polis olmak isteyen herkesin gözü 2022 pomem başvuru tarihi açıklaması haberlerine kitlendi. Her sene olduğu gibi bu sene de polis akademisi birçok polis alımı yapacak.

Polis olacak adaylar, pomem başvuru tarihini bekliyor. Vatandaşlar bu açıklama ile pomem başvuru şartlarının ne olacağını merak ediyor. Şartları yerine getirebilecek olan adaylar pomem başvurusu yapabilecekler.

2021-2022 POMEM Telegram grubuna girip son dakika bilgileri öğrenmek için TIKLAYINIZ

POMEM BAŞVURU ŞARTLARI

Pomem başvuru şartları, başvuru tarihi ile birlikte açıklanıyor ama her sene aynı olan şartları biz sizler için derledik.

1) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

2) Önlisans ( 2 Yıllık ), Lisans ( 4 Yıllık ) üniversite mezunu olmak yada bunların denkliği olarak kabul edilen Yükseköğretim Kurulu tarafından onay gören yurtdışı üniversitelerinden mezun olmak,

3) KPSS sınavında Bakanlığın belirlemiş olduğu taban puanından yüksek almak,
a) Lisans mezunları; 2019 – 2020 KPSS sınavlarında P3 puan türünde 60,00 puan,
b) Önlisans mezunları; 2020 KPSS sınavında P93 puan türünde 65,00 puan veya üstünde puan almış olmak,

4) Şehit, vazife malullerinin eşleri ve çocukları için POMEM Giriş yönetmeliğinde bulunan 8’inci maddenin (c) bendinde belirlenmiş olan puanın en az % 80’ini almak, (Şehit, Vazife Malulü eş ve çocukları için lisans mezunları 2019 yada 2020 yıllarında girmiş olduğu KPSS sonucunun lisans puanı için P3 puan türünden en az 48,00 olması, önlisans mezunları için 2020 yılında yapılan KPSS sınavında önlisans puanı için P93 puan türünden 52,00 taban puan veya üzerinde puan almak,

Not : Lisans mezunu olan adaylar pomem başvurusunda önlisans seçeneğini kullanarak başvuruda bulunmamalıdır. Bu başvuruda bulunanların başvuruları geçerli olmayacaktır.

5) 18 yaşını doldurduktan sonra, adaylar yaş düzenlemesi, yaş düzenlemesinden önceki yaşı dikkate alınacaktır. Bu nedenle eski yaşı, sınavın gerçekleştiği senede 1 ocak tarihinden itibaren 30 yaşından gün alıyorsa başvuruları geçersiz sayılacaktır. Yani 2022 yılı pomem başvurusu için geçerli doğum tarihi 1 ocak 1991 ve sonrasıdır.

6) Kadınlar için boy şartı minimum 162 cm ve erkekler için boy şartı minimum 167 cm dir. Beden kitle endeksi ise 17 den çok 28 den ise az olmalıdır,

7) Silah taşıması için herhangi bir engeli olmamak,

8) Sağlık şartları yönetmeliğinde yer alan koşulları sağlamak,

9) Kanunda belirtilmiş; 26.09.2004 tarihli ve 5237 sıra sayılı Türk Ceza Kanununun 53. Maddesinde belirtilmiş olan, süresi geçmiş bile olsa, pomem başvurusunda bulunan adayın veya evli ise eşinin aşağıdaki hükümlere sahip olmaması;

a) Kasten işlenen bir suçtan dolayı hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa dahi bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olmamak,

b) Affa uğramış veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık veya cinsel dokunulmazlığa karşı suçlardan dolayı mahkûm olmamak veya bu suçlardan dolayı devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak veya kovuşturması uzlaşma ile neticelenmemiş olmak,

10) Başvuruda bulunan adayın ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevu evi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adlî veya idarî soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı idarî yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak,

11) Adaylar başvurularında, başvuru tarihi esas alınarak, o tarihte herhangi bir siyasi parti veya siyasi partilerin yan kuruluşları olan hiç bir kuruma üye olmadığını yazılı bir şekilde sunmaları gerekmektedir,
12) , uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımından dolayı tedavi görmüş olmamak veya halen görüyor olmamak,

13) Kamu haklarını kullanmaktan yoksun bırakılmış olmamak,

14) Sağlık Yönetmeliği hükümleri hariç, polis eğitim kurumlarından çıkarılmamış olmak,

15) Adayın güvenlik soruşturmasıları ve arşiv araştırmaları sonucunun olumlu çıkması da pomem başvurularında bir engeldir.

POMEM SINAV ESASLARI

Pomem başvurusunda bulunmadan önce aşağıdaki maddeleri iyi okumalısınız. Pomem sınavından önce adaylar üç farklı testten geçerler. Bunlardan ilki sağlık komisyonu tarafından yapılan ön sağlık kontrolüdür. Ön sağlık kontrolünden geçtikten sonra iki farklı sınava tabii tutulurlar. Bunlardan ilki fiziksel yeterlilik sınavı diğeri ise sözlü mülakattır.

ÖN SAĞLIK KONTROLÜ

Adaylar POMEM başvuruları açıklandığı zaman başvurudan sonra ilk olarak ön sağlık kontrolünden geçirilir. Bu kontroller sağlık bakanlığı tarafından gerçekleşir ve “ön sağlık kontrolü emniyet teşkilatı sağlık şartları” yönetmeliği göz önünde bulundurularak yapılır.

Bu kontrolde adaylara “POMEM öğrenci adayı olur” veya “POMEM öğrenci adayı olamaz” diye karar çıkar. Eğer”Polis meslek eğitim merkezi öğrenci adayı olamaz” diye bir karar çıkarsa adaylar sonraki sınav aşamalarına geçemezler.

POMEM FİZİKSEL YETERLİLİK SINAVI

Adaylar eğer ön sağlık kontrolünden geçer ve polis meslek eğitim merkezi öğrenci adayı olur raporu alabilirlerse fiziksel yeterlilik sınavına tabii tutulurlar.

Bu sınavda adayların, vücut kabiliyeti, fiziksel yapısı gibi unsurlarını değerlendirmek için bazı mülakatlara sokarlar.

Bir önceki senede fiziksel yeterlilik sınavını başarıyla geçebilmeleri için erkek adayların parkuru 48 saniyede, kadın adayların 50 saniyede tamamlaması gerekmektedir.

POMEM SÖZLÜ MÜLAKAT

Son olarak, eğer pomem adayları ilk iki sınavları başarı ile geçerlerse, sözlü mülakata tabii tutulurlar. Bu mülakatın nasıl olacağı malesef gizlidir.

Anahtar Kelimeler: 2021 pomem başvurusu, pomem başvuru tarihi, pomem şartları, 2022 pomem başvuru tarihi, popem, polis akademisi başvuru tarihi, polis akademisi, 2021 polis olmak, nasıl polis olunur, 28. Dönem pomem başvuru tarihi

İlgili Makaleler

20 Yorum

  1. Tekirdağ şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

  2. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. 2021-2022 Pomem Başvuru Tarihi ve Şartları konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

  3. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

  4. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. 2021-2022 Pomem Başvuru Tarihi ve Şartları konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

  5. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

  6. Merhaba bu konuda daha detaylı bir bilgi almak isterim iletişim kısmından size yazdım dönüş bekliyorum

  7. 2021-2022 Pomem Başvuru Tarihi ve Şartları konusunda çok yazı okudum ama 2021-2022 Pomem Başvuru Tarihi ve Şartları konusunu sizin kadar iyi anlatan olmamış.

  8. 2021-2022 Pomem Başvuru Tarihi ve Şartları konusunda bizi çok iyi bilgilendirdiniz teşekkür ederiz.

  9. Kayseri şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu