BilgiFinans

2021 Mortgage kredisi Nedir? Hangi Bankalar Veriyor?

Mortgage kredisi nedir ? Mortgage kredisi nasıl alınır

Mortgage Nedir? Türkiye’de Hangi Bankalar Veriyor?

Türkiye’de mortgage kredisi birçok banka tarafından vatandaşlara sağlanmaktadır. Mortgage, günümüz koşullarında ev sahibi olmak isteyenlerin sıkça başvurduğu bir konut kredisi sistemidir. Uzun vadeli konut kredisi olarak bilinen Mortgage, diğer kredi çeşitlerinden teminat alımı bakımından ayrılmaktadır.

Mortgage, alınmak istenilen bir malın kendisini (genellikle bu mal gayrimenkuldür) teminat göstererek uzun vadeli kredi alınmasını sağlayan bir sistemdir. Anlaşılan banka, ödemeler tamamen bitene kadar geçen süre boyunca herhangi bir sorunla karşılaşılması durumunda mal üzerinde hak sahipliği bulunmaktadır.

Karar verilen ödeme süresi eksiksiz bir şekilde tamamlandığında ise malın tek sahibi siz olmaktasınız. Mortgage kredisi vadeleri 5 ile 10 yıla kadar uzanmaktadır. Bundan dolayı uzun vadeli planlamalar ve öngörü oluşturulmalıdır. Kira öder gibi ev sahibi olmak isteyenlerin başvurduğu bu yöntem, mülkün ipotekli bulunması bakımından ödemelerin düzenli ve tam olması gerekmektedir.

Türkiye’de mortgage özellikli kredi veren bankalar ise şunlardır:

Mortgage kredisi veren bankalar

 

Vakıfbank Mortgage Başvuru
Ziraat Bankası Mortgage Başvurusu
Halkbank Mortgage Başvurusu
Akbank Mortgage Başvurusu
Yapı Kredi Mortgage Başvurusu
İş Bankası Mortgage Başvurusu
Ziraat Katılım Bankası Mortgage Başvurusu
Garanti Bankası Mortgage Başvurusu
Kuveyt Türk Mortgage Başvurusu


Mortgage Başvurusu Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mortgage başvurusu yapılırken dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır:

– Çeşitli kurumların faiz oranları ve vadeleri detaylıca incelenmelidir.
Kendinize en uygun ödeme planı bulunularak istenilen bankaya başvuru yapılır.
– Her banka uygun olan ödeme planını sunmaktadır. Bundan dolayı mortgage ödeme planlarında esneklik çok fazla bulunmamaktır.
– Ödeme planları belirlenirken birtakım sorunlar karşısında (vefat, işsizlik vb.) ödemelerin aksamayacağı durumların belirtilmesi gerekmektedir.
-Alınmak istenilen gayrimenkul bir inşaat firmasının ilk satışa çıkarttığı ev ise, firmanın anlaşmalı olduğu kurum ile irtibata geçilerek birçok avantajdan yararlanılabilir.
– Anlaşmalı firmalardan alınacak mortgage desteği, uzman incelemesine gerek kalmadan verilir.
Konut kredisi alınırken alınan kredinin sigortalı olup olmadığı kontrol edilmelidir.

2021 Mortgage kredisi Nedir? Hangi Bankalar Veriyor? 1

Mortgage Hesaplama

 

Mortgage kredisi hesaplamak için TIKLAYINIZ

Mortgage kredisi hesaplama işlemi iyi bir şekilde yapılması mortgage hesaplama konusunda bilgi edinilmesi gerekmektedir. Ödeme planlarında oluşturulacak bu tarz kredileri diğer kredilerden ayıran en önemli özelliği ödeme yapılan her ay anaparanın azalması ve bundan dolayı faize denk gelen meblağın da azalmasıdır.

Herhangi bir kredi alındığında, ödemeler tamamen bitene kadar faiz, kredi çekilen anapara üzerinden hesaplanır ve her ay aynı miktarda ödeme yapılmaktadır. Bundan dolayı mortgage kredisi yerine aynı büyüklükte ve vadede farklı bir kredi çekilmiş olsaydı, anapara azalmasından etkilenmeyeceği için bankalara çok fazla miktarlarda ödeme yapmak zorunda kalınırdı.

Anlaşmalı konut projeleri ile 20 yıla kadar vadeli geri ödemelerle alınan konut kredilerinde, kredinin faiz oranı çok önemli bir etkendir. Genellikle diğer firmalara göre anlaşmadan dolayı kurumlar, faiz oranları sunmaktadır.

Anlaşmalı firmalar hem doğru bir mortgage ödeme planı oluşturmada yardımcı olmakta hem de ondalık sayıların uzun vadede büyük değişiklikler yarattığı mortgage kredisinde düşük faizle en alt seviyede geri ödeme yapılmasına olanak sağlamaktadır.

Konut Kredisi ve Mortgage Arasında Bulunan Farklar

Konut kredisi ile mortgage arasında teminat ve ödeme noktalarında farklılıkları bulunmaktadır. Konut kredisinin farkı, konutun teminat altına alınması şartıyla verilen bir tüketici kredisi olarak tanımlanmasıdır.

Böylelikle konut kredisi, satın alınmak istenilen konutun teminat altına alınması şartıyla verilen bir kredi türüdür. Konut kredilerinde vadeler 5 ile 30 yıl arasında değişmektedir. Ayrıca konut kredilerinde faiz oranları değişmeden sabit kalmaktadır.

Mortgage ise, bireylerin konut olarak kullanacakları bir konutu satın almaları için konut üzerine ipotek koyularak kullandırılan ve vergi avantajı sağlayan bir finansman desteğine denmektedir. Mortgage sisteminde konut kredilerinde uygulanan sabit faiz oranları haricinde değişken faiz oranları da uygulanabilmektedir. Bunun yanı sıra konut kredilerinin ödemelerinde herhangi bir gecikme ya da aksama olduğunda kredi kullanıcısının bir yıl boyunca bu gecikmeyi telafi etme hakkı bulunurken mortgage sisteminde o ana kadar yapılan gecikmeye kadar gerçekleştirilmektedir.

Anahtar kelimeler: mortgage kredisi, mortgage nedir, mortgage hesaplama, mortgage veren bankalar, mortgage faiz oranları, mortgage şartları, mortgage erken kapama cezası, mortgage kredisi nasıl alınır, mortgage başvurusu, mortgage faiz oranı kaç, Türkiye mortgage veren bankalar, en uygun mortgage kredisi, mortgage kimler alabilir, mortgage ne demek, mortgage kredi uzmanı, yurt mortgage almak zormu

İlgili Makaleler

58 Yorum

 1. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 2. 2021 Mortgage kredisi Nedir? Hangi Bankalar Veriyor? konusunda soru cevap sitenizden yazdım. Sorularımı cevaplarsanız sevinirim

 3. 2021 Mortgage kredisi Nedir? Hangi Bankalar Veriyor? konusunda bizi çok iyi bilgilendirdiniz teşekkür ederiz.

 4. mrh her gün bu tür konular okumaya çalışıyorum googlede gezerken sizin sitenize denk geldim bir kaç konu okudum ve bazı konular bir kaç tekrar tekrar okudum konular rast gele yazılmamış doğru yerde doğru bilgiler tane tane yazılmış bundan dolayı emeği gecen herkese çok tşk ederim başarınız daim olsun tebrik ediyorum takip edeceğim

 5. mrh her gün bu tür konular okumaya çalışıyorum googlede gezerken sizin sitenize denk geldim bir kaç konu okudum ve bazı konular bir kaç tekrar tekrar okudum konular rast gele yazılmamış doğru yerde doğru bilgiler tane tane yazılmış bundan dolayı emeği gecen herkese çok tşk ederim başarınız daim olsun tebrik ediyorum takip edeceğim

 6. Trabzon merkezden ben Beren. Merhaba herkese siten süper ötesi hayran edici, face de paylaştım 21-10-2023 19:04:18

 7. Bilgi kategorisinde yazmış olduğunuz 2021 Mortgage kredisi Nedir? Hangi Bankalar Veriyor? konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

 8. Sitenizde editör olmak istiyorum. Güncel yazılar yazabilirim. İletişim formundan da yazdim. Yazar aliminiz var mıdır ?

 9. mrh her gün bu tür konular okumaya çalışıyorum googlede gezerken sizin sitenize denk geldim bir kaç konu okudum ve bazı konular bir kaç tekrar tekrar okudum konular rast gele yazılmamış doğru yerde doğru bilgiler tane tane yazılmış bundan dolayı emeği gecen herkese çok tşk ederim başarınız daim olsun tebrik ediyorum takip edeceğim

 10. Eskişehir şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

 11. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. 2021 Mortgage kredisi Nedir? Hangi Bankalar Veriyor? konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

 12. Yazılarınızı takip ediyorum. Hayli güzel ve özgün içerikler paylaşıyorsunuz. Benim siteme de beklerim.

 13. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. 2021 Mortgage kredisi Nedir? Hangi Bankalar Veriyor? konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

 14. Sitenizde editör olmak istiyorum. Güncel yazılar yazabilirim. İletişim formundan da yazdim. Yazar aliminiz var mıdır ?

 15. Kastamonu şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.