istanbul masöz
Bilgi

2021 Yeşil Pasaport Nasıl Alınır

2021 Yeşil pasaport şartları

Yeşil Pasaport Şartları Nelerdir?

Yeşil pasaport nasıl alınır ?

Yeşil pasaport almak için aranan şartlar şu şekilde verilmiştir:

Birinci, ikinci veya üçüncü dereceye sahip olan kadrolarda çalışan devlet memurları,
TBMM’nin eski üyeleri,
Eski bakanlar,
Birinci, ikinci ya da üçüncü dereceye sahip kişiler ve kadrolu olmayan kamu görevlileri,
Birinci, ikinci ya da üçüncü dereceye sahip olan kadrolarda çalışıyorken olan yahut görevi bırakan memur ve diğer kamu çalışanları,
Aktif çalışan büyük şehir il ya da ilçe belediye başkanları,
Birinci dereceye sahip kadrolu bir şekilde çalıştıktan sonra emekliye ayrılan belediye başkanları,
Devlet sporcusu olarak anılan resmi sporcular,
Yeşil pasaport almaya hak kazanmış kamu çalışanlarının eşleri, 1 yaşını doldurmamış çocukları ve eğitim hayatı devam eden ve evlenmemiş çocukları da yeşil pasaport şartları kapsamında pasaport almaya herhangi bir engeli olmayan kişilerdir.

Yeşil Pasaport Almak için İstenen Belgeler Nelerdir?

Yeşil pasaport için gerekli olan evraklar şu şekilde verilmiştir:
Hizmet damgasına sahip olan pasaport talep formu (Formun düzenlenmesinin ardından 60 gün içerisinde başvuru yapılması gerekmektedir.)

Nüfus cüzdanı, T.C. kimlik kartı ya da geçici kimlik belgesi,
Başvuracak kişinin son 6 ayda çekilmiş olan 1 tane biyometrik fotoğraf,
Pasaport defter ücretinin ödendiğine dair belge,

Kişinin önceden almış olduğu ve iptal işlemini gerçekleştirmediği geçerli ya da geçersiz haldeki pasaportlar,

18 yaşını doldurmamış olan bireyler ya da kısıtlı olan bireyler için velilerin başvuru işlemini yapmamış olması halinde, veliler için noter tarafından alınan muvafakatname,

18 yaşından büyük ve 25 yaşını doldurmamış olan kişiler için öğrenciliğinin devam etmesi nedeni ile ebeveynlerinden biri üzerinden yeşil pasaport alma hakkında sahip olan kişiler için ise öğrenci belgesi de yeşil pasaport almak için istenen evraklar arasında yer almaktadır.

Aynı zamanda;

Çalışan bireyler için; memurun çalıştığı kurumda hazırlanmış olan imza sirküleri,
Emekli bireyler için; emekli olunan tarihte verilen kadro bilgisinin yer aldığı belge,
İstifa etmiş olan bireyler için; çalıştıkları dönemdeki kadroyu içeren belge,
Hak sahibi vefat etmiş olan bireyler için; hak sahibinin vefat ettiği tarihteki kadro bilgisini içeren belge,
18 yaşını henüz doldurmamış bireyler için; velilerden alınan muvafakatname,
1 tane biyometrik fotoğraf,
Nüfus cüzdanının aslı da istenen belgeler arasındadır.

Yeşil Pasaport Kimlere Verilmektedir?

Yeşil pasaport alabilecek kişiler şu şekilde verilmiştir:

TBMM eski üyeleri,
Eski bakanlar,
Birinci, ikinci ve üçüncü dereceden kadrolara sahip olan ya da emekliye ayrılan memur ve diğer kamu çalışanları,
Büyükşehir il ve ilçe başkanları,
Resmi devlet sporcular,
Yeşil pasaport alma hakkına sahip olan kişilerin 25 yaşını doldurmamış çocukları da yeşil pasaport şartları sağlaması halinde pasaport alma hakkına sahiptirler.

Yeşil pasaport, pek çok ayrıcalığının bulunması sebebi ile birçok kişinin almak istediği bir pasaport olarak karşımıza çıkmaktadır. Fakat yeşil pasaport, herkesin alabileceği bir pasaport çeşidi değildir. Aynı zamanda hususi pasaport alabilecek kişilerin devlet memuru olmaları şarttır.

Yeşil Pasaport Nasıl Alınır?

Yeşil pasaport almak, normal pasaport alma adımları takip edilebilir. Fakat normal pasaportu herkes alabilirken hususi pasaportu yalnızca yeşil pasaport şartları kapsamında belirlenen kişiler almaktadır.

Hususi pasaportu almaya hak kazanan kişilerin başvuru öncesi belirlenmiş, gerekli olan bütün evrakları doğru ve eksiksiz bir şekilde hazırlamaları gerekmektedir.

Daha sonra ise Nüfus Müdürlüğüne başvuru yapılmaktadır. Yeşil pasaport alabilmek için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü internet adresi üzerinden randevu alınmalıdır.

Son olarak Nüfus Müdürlüğüne giderek gerekli diğer adımların tamamlanması gerekir.

Anahtar Kelimeler; yeşil pasaport nasıl alınır, yeşil pasaport şartları nelerdir, kimler yeşil pasaport alabilir

İlgili Makaleler

39 Yorum

 1. mrh her gün bu tür konular okumaya çalışıyorum googlede gezerken sizin sitenize denk geldim bir kaç konu okudum ve bazı konular bir kaç tekrar tekrar okudum konular rast gele yazılmamış doğru yerde doğru bilgiler tane tane yazılmış bundan dolayı emeği gecen herkese çok tşk ederim başarınız daim olsun tebrik ediyorum takip edeceğim

 2. Bilgi kategorisinde yazmış olduğunuz 2021 Yeşil Pasaport Nasıl Alınır konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

 3. Ankara şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

 4. Bilgi kategorisinde yazmış olduğunuz 2021 Yeşil Pasaport Nasıl Alınır konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

 5. Hatay şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

 6. Sitenizde editör olmak istiyorum. Güncel yazılar yazabilirim. İletişim formundan da yazdim. Yazar aliminiz var mıdır ?

 7. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. 2021 Yeşil Pasaport Nasıl Alınır konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

 8. Sitenizde editör olmak istiyorum. Güncel yazılar yazabilirim. İletişim formundan da yazdim. Yazar aliminiz var mıdır ?

 9. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 10. 2021 Yeşil Pasaport Nasıl Alınır konusunda soru cevap sitenizden yazdım. Sorularımı cevaplarsanız sevinirim

 11. Bilecik merkezden ben Nedim. selam arkadaşlar web sitesi inanılmaz çok hoşuma gitti, sosyal medyada paylaştım 08-01-2022 15:54:46

 12. Burdur merkezden ben Sevtap. Slm sayfanız vallaha dikkatimi çekti, sosyal medyada paylaştım 02-01-2022 20:13:50

 13. 2021 Yeşil Pasaport Nasıl Alınır konusunda anlatımınız çok iyi olmuş . İyi çalışmalar dilerim

 14. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 15. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

 16. mrh her gün bu tür konular okumaya çalışıyorum googlede gezerken sizin sitenize denk geldim bir kaç konu okudum ve bazı konular bir kaç tekrar tekrar okudum konular rast gele yazılmamış doğru yerde doğru bilgiler tane tane yazılmış bundan dolayı emeği gecen herkese çok tşk ederim başarınız daim olsun tebrik ediyorum takip edeceğim

 17. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 18. 2021 Yeşil Pasaport Nasıl Alınır konusunda soru cevap sitenizden yazdım. Sorularımı cevaplarsanız sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu