HaberYaşam

2022 Ev Hanımlarına Emeklilik İçin Nereye Başvurulur?

Ev Hanımlarına Emeklilik İçin Gerekli Koşullar Nelerdir?

Ev Hanımlarına Emeklilik İçin Nereye Başvurulur?

Ev hanımlarının emeklilikleri sigortalı bir işte çalışmadıklarından dolayı emekli olabilme şansları bulunmamaktadır. Ancak çıkartılan yasayla dışarıdan düşük prim ödemesi yatırılarak ev hanımlarının emekli olma fırsatı doğmuştur. Ev hanımları emeklilik için Vergi Dairesi’ne giderek başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Vergi Dairesi’nden gelir mükellefi olmadığına dair belgeler alınarak Sosyal Güvenlik Kurumu’na gidilir başvuruda bulunulur.

Ev Hanımlarına Emeklilik İçin Gerekli Koşullar Nelerdir?

Ev hanımlarının emeklilik için gerekli koşulları sağlaması gerekmektedir. Öncelikle başvuruda bulunacak kişilerin Türkiye’de ikamet ediyor olmaları gerekmektedir. Bununla beraber Sosyal Güvenlik Sözleşmesi yapılmayan ülkelerde yaşayan Türk vatandaşları da emeklilik için başvuruda bulunabilmektedir. Ev hanımları önceden zorunlu sigortalı olarak bir işyerinde çalışmadıysa emeklilik için başvuruda bulunabilmektedir. Türkiye’de malulen veya yaşlılık durumları için emekli maaşı alamayan ev hanımları da isteğe bağlı olarak emeklilik için müracaat edebilmektedirler. Ev hanımlarının emekli olabilmesi için diğer gerekli şartlar ise şunlardır:

 • Ev hanımlarının malullük veya yaşlılık maaşı almamaları gerekmektedir.
 • Bunun haricinde 18 yaşını dolduran ve herhangi bir sigortalı kurum ya da kuruluşlarda bir şekilde çalışmayan ev hanımları da isteğe bağlı olarak emeklilik avantajından yararlanabilmektedir.
 • Ev hanımlarının el işçiliği gerektiren çarşaf, paspas, havlu gibi ürünleri satmaları gerekmektedir. Bu ürünleri sattıklarına dair evrakları elde ettikleri zaman emekli olabilme şansları artmaktadır.
 • Aynı zamanda emekliliğe hak kazanmak isteyen ev hanımlarının herhangi bir yerden gibi gelir elde etmemesi gerekmektedir. Ev hanımlarına emeklilik sunulması için kendilerine ait evlerinin de olmaması aranan koşullar arasındadır.

Ev Hanımlarına Emeklilik Başvurusu İçin Ne Kadar Süre Verilmektedir?

Ev hanımlarının emeklilik müracaatı için verilen süreler emeklilik başvurusunda başladıkları günden itibaren sigortalı olma durumları hemen kaydedilmektedir. Müracaat işlemlerinin yapılmasından sonra ev hanımları belirlenen miktarları her ay ödedikleri zaman emekli olma fırsatı oluşmaktadır. Sigortası bulunan ev hanımlarının ölmesi durumunda emeklilik süreci de otomatik olarak durdurulmaktadır. Ölen kişinin birinci dereceden yakınları veya akrabaları maaşı alabilmek için başvuruda bulunabilirler. Müracaat işleminin tamamlanmasının ardından belirlenen tarihte emekli maaşını alabilmektedirler.

Ev Hanımlarının Emeklilik Süreci Nasıl İlerlemektedir?

Ev hanımlarının emekli olma süreci aşağıda aşamalı olarak açıklanmıştır.

 • Öncelikle ev hanımlarının Vergi Dairesi’ne giderek gelir vergisinden muaf olduklarını beyan eden belgeyi almaları gerekmektedir.
 • Sonrasında il ya da ilçe Sosyal Güvenlik Kurumu’na T.C. kimlik belgesinin fotokopisi, isteğe bağlı olarak sigorta giriş formu ve Vergi Dairesi’nden alınan evrak ile müracaat etmeleri gerekmektedir.
 • Müracaatın onaylanmasından sonra ev hanımları sigortalı olarak gözükmeye başlayacaktır. Kurumun ödenmesi gereken primleri ev hanımlarına bildirerek bu primlerin ödenmesiyle ev hanımları zamanları gelince emekli olabilmektedirler.

Ev Hanımlarının Emeklilik İçin Prim Gün Sayısı Kaçtır?

Ev hanımlarının emekli olabilmesi için prim gün sayısı önceden 9000 prim gün sayısı ve 20 yıl sigortalı olarak çalışma şartı istenmekteydi. Güncel olarak 3,5 sene sigortalı olarak çalışıp 7200 prim gün doldurduğunda emekli olma fırsatı elde etmektedirler. Doğum borçlandırma gerçekleştiren ev hanımlarının toplamda ödemeleri gereken tutar 226 TL olarak belirlenmektedir. Emekli olma yaşı ise 58 olarak yürürlüğe girmiştir. Yurtdışı borçlandırması yapan ev hanımları da emekli olabilmektedir. 44,14 TL yurtdışı borçlandırma kapsamında 7200 prim gün sayısını dolduran ev hanımları emekli olabilmektedirler. Ev hanımları yurtdışı borçlandırması için her ay 317,818 TL ödeme yapmak durumundadır. 58 yaşına gelen ev hanımları primlerini doldurdukları zaman emekli olabilmektedir.

Ev Hanımları Primlerini Yatırırken Hangi Sigorta Türüne Dâhil Olmaktadır?

Ev hanımların primleri ödenirken Bağ-Kur kapsamında değerlendirilmektedir. Ev hanımları primlerini yatırdığı süre boyunca sigortadan faydalanabilmektedirler.

İlgili Makaleler

19 Yorum

 1. 2022 Ev Hanımlarına Emeklilik İçin Nereye Başvurulur? konusunda anlatımınız çok iyi olmuş . İyi çalışmalar dilerim

 2. Haber kategorisinde yazmış olduğunuz 2022 Ev Hanımlarına Emeklilik İçin Nereye Başvurulur? konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

 3. 2022 Ev Hanımlarına Emeklilik İçin Nereye Başvurulur? konusunda soru cevap sitenizden yazdım. Sorularımı cevaplarsanız sevinirim

 4. Çanakkale şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

 5. Rize şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

 6. 2022 Ev Hanımlarına Emeklilik İçin Nereye Başvurulur? konusunda anlatımınız çok iyi olmuş . İyi çalışmalar dilerim

 7. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 8. Rize şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

 9. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. 2022 Ev Hanımlarına Emeklilik İçin Nereye Başvurulur? konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

 10. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu