Bilgiİş Fikirleri

2022 Genç Girişimci Bağkur Desteği Şartları Nelerdir?

2022 Genç Girişimci BAĞKUR Desteği Şartları Nelerdir?

Genç Girişimci BAĞKUR Desteği Şartları Nelerdir?

Genç girişimci BAĞ-KUR şartları Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenmiştir. Destekten yararlanmak isteyen gençlerin yerine getirmesi gereken şartlar şunlardır:

 • 18 yaşını tamamlamak
 • 29 yaşından büyük olmamak
 • Gelir Vergisi Kanunu’nun 20. Maddesi kapsamında yer almak
 • 1 Haziran 2018 yılından önce sigortalı olarak çalışmamak
 • Mükellefiyeti olanlar
 • Ortaklığı ya da bireysel (şahıs) şirketi olanlar

Genç girişimci BAĞ-KUR desteği alabilen kişilerdir ve bu kişiler aynı zamanda devlet tarafından sunulan farklı desteklerden de yararlanabilirler.

Genç Girişimci Kimdir?

Genç girişimci belirli yaş grupları içerisinde olan ve yasa ile belirlenen süreç içerisinde herhangi bir sigortalı çalışması olmayan kişilerdir. Sigorta girişi 1 Haziran 2018 tarihinden sonra olan kişiler genç girişimci olabilir. Bunun yanı sıra genç girişimcilerin kendilerinin ya da ortak oldukları bir şirketlerinin bulunması ve şirkete dair tüm belgelerin tamamlanması gerekir. Genç girişimci, Türkiye’de yaşayan ve Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı olan gençleri kapsayan bir terimdir. Genç girişimciler için verilen birçok hibe ve kredi seçeneği bulunur. Her bir desteğin ise kendi kuralları ve çerçevesi vardır. Bu kurallar dahilinde genç girişimcilere verilen devlet desteklerinden kolaylıkla yararlanılabilir.

Genç Girişimci BAĞ-KUR Desteği Nedir?

Genç girişimci desteği Sosyal Güvenlik Kurumu başta olmak üzere devletin birçok bakanlığı ile ortak yürütülen bir destektir. Bu bakanlıklar ve devlet kurumları arasında Vergi Dairesi, Hazine ve Maliye Bakanlığı ve Gelir İdaresi Başkanlığı yer alır. Genç girişimci BAĞ-KUR desteğinden yararlanmak isteyen gençlerin belirli bir yaş grubunda olması gerekir. Şartları yerine getiren her genç, BAĞ-KUR genç girişimci desteğinden kolaylıkla yararlanabilir. Bu yararlanma süreci boyunca prim ödemeleri de başta olmak üzere birçok ek destek yine devlet tarafından sağlanır.

Genç girişimci desteğinden yararlanmak isteyen kişilerin daha önce destekten yararlanmaması ve 2018 tarihinden önce işe başlamaması gerekir. 2018 öncesinde BAĞ-KUR ya da Sosyal Güvenlik Kurumu girişi bulunan gençler diğer şartları yerine getirse bile destekten yararlanamaz.

Genç Girişimci BAĞ-KUR Desteği Nasıl Alınır?

Genç girişimci desteği almak için kullanılan birçok yöntem bulunur. Belirlenen kanallar üzerinden başvuru gerçekleştirilir. Genç girişimci desteğine başvurmak için şartların tamamlanması önemlidir. Şartları yerine getiren herkes ilgili belgeler ile genç girişimci BAĞ-KUR desteğine başvuru yapabilir. Genç girişimci BAĞ-KUR desteği için sunulan teşvik miktarı ise 75 bin Türk lirasına yükselir. Ödenen toplam tutarın prim maliyeti devlet tarafından karşılanır. Hazine ve Maliye Bakanlığı, genç girişimci desteğinde geri ödenmesi gereken prim miktarını 12 bin Türk lirasına kadar karşılamaktadır. Genç girişimci BAĞ-KUR desteği birçok genç için önem arz eden bir destek türüdür.

BAĞ-KUR Desteğine Nereden Başvuru Yapılır?

Genç girişimci BAĞ-KUR desteğine başvuru kanalları Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenmiştir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenen BAĞ-KUR desteği başvuru platformları şunlardır:

 • İnteraktif Vergi Dairesi
 • E – Devlet Sistemi
 • Sosyal Güvenlik Kurumu
 • Gelir İdaresi Başkanlığı

BAĞ-KUR desteğine başvuru yapılabilen kanallar arasında bulunur.

Genç Girişimci Yaş Aralığı Nedir?

Genç girişimci yaşı için belirlenen alt ve üst sınırlar bulunur. Genç girişimci yaşının alt sınırı 18 ve üst sınırı ise 29’dur. Genç girişimcilere verilen BAĞ-KUR desteğinden yararlanabilmek için 18 – 29 yaş arasında olmak gerekir. Vergi mükellefiyeti ve diğer unsurlar da BAĞ-KUR desteğini etkiler. Genç girişimci desteğinden yararlanmak için ilgili şartların yerine getirilmesi gerekir. Başvurular Sosyal Güvenlik Kurumu üzerinden gerçekleştirilir. Genç girişimci BAĞ-KUR desteğinden yararlanmak için 29 yaşının doldurulmamış olması istenir.

İlgili Makaleler

22 Yorum

 1. Yazılarınızı takip ediyorum. Hayli güzel ve özgün içerikler paylaşıyorsunuz. Benim siteme de beklerim.

 2. Samsun merkezden ben Veli. Selamın aleyküm web siten ciddiyim mükemmel, linkedinde paylaştım 18-09-2023 00:31:49

 3. Sitenizde editör olmak istiyorum. Güncel yazılar yazabilirim. İletişim formundan da yazdim. Yazar aliminiz var mıdır ?

 4. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 5. 2022 Genç Girişimci Bağkur Desteği Şartları Nelerdir? konusunda anlatımınız çok iyi olmuş . İyi çalışmalar dilerim

 6. 2022 Genç Girişimci Bağkur Desteği Şartları Nelerdir? konusunda çok yazı okudum ama 2022 Genç Girişimci Bağkur Desteği Şartları Nelerdir? konusunu sizin kadar iyi anlatan olmamış.

 7. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

 8. Bayburt şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

 9. Sitenizde editör olmak istiyorum. Güncel yazılar yazabilirim. İletişim formundan da yazdim. Yazar aliminiz var mıdır ?

 10. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

 11. 2022 Genç Girişimci Bağkur Desteği Şartları Nelerdir? konusunda çok yazı okudum ama 2022 Genç Girişimci Bağkur Desteği Şartları Nelerdir? konusunu sizin kadar iyi anlatan olmamış.

 12. 2022 Genç Girişimci Bağkur Desteği Şartları Nelerdir? konusunda anlatımınız çok iyi olmuş . İyi çalışmalar dilerim

 13. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu