Bilgi

2022 İşsizlik Maaşı Şartları Nelerdir?

İşsizlik Maaşı Şartları Nelerdir? Kimler İşsizlik Maaşı Alabilir

İşsizlik Maaşı Nelerdir?

İşsizlik ödeneği alabilmek için sigortalı çalışanların işsiz kaldıkları dönem içerisinde belirli bir zaman ve miktarda yapılan ödeme yapmaları ve yasada belirtilen şartlara uyum sağlamaları gerekmektedir. İşsizlik maaşı her işten çıkarılan çalışan için gerekli koşulu oluşturmamaktadır. İşsizlik ödeneği almanın gerekli koşul ve şartları şunlardır:

 • Çalışanın kendi isteği ve kusuru dışında işsiz kalması
 • Hizmet akdinin sona ermesinden önce 120 gün çalışmış olması
 • Hizmet akdinin sonlandırılmasından önce 3 yıl içerisinde en az 600 gün işsizlik sigortası primin ödenmiş olması
 • Hizmet akdinin sona ermesinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine başvuruda bulunması ya da çevrimiçi olarak bu başvuruyu gerçekleştirmesi.

İşsizlik Maaşı İçin Nereye Başvurulmaktadır?

İşsizlik maaşı başvuruları, işveren tarafından hizmet akdinin sonlandırıldığı tarihten itibaren 30 günlük süre içerisinde gerçekleştirilmesi gerekmektedir. İşsizlik maaşı müracaat süreci bu 30 günlük zaman içinde başlatılmadığı durumda, bu destekten faydalanmak mümkün olmamaktadır. Başvurular herhangi bir İŞKUR şubesine gidilerek şahsen yapılabildiği gibi www.iskur.gov.tr adresi üzerinden elektronik ortamda gerçekleştirilebilmektedir.

İşsizlik ödeneğine internet üzerinden başvuruda bulunabilmek için İŞKUR sistemine kayıtlı olmak gerekmektedir. İŞKUR’a kayıtlı olup işsizlik maaşı başvurusunu internet sayfası üzerinden gerçekleştirecek olan kişiler, işsizlik maaşı başvuru formu örneğini, belirtilen adımları takip ederek yapabilmektedirler.

İşsizlik Maaşı Alabilmek İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

İşsizlik maaşında gerekli belgeler internet sayfası üzerinden yapacaklar için İŞKUR’a ayrı bir belge teslim etmeleri gerekmemektedir. İŞKUR’a, işsizlik ödeneği için bizzat başvuruda bulunacak kişilerden istenen evraklar ise şunlardır:

 • Nüfus cüzdanı veya kimlik kartı
 • İşten ayrılış bildirgesi
 • İşsizlik maaşı belgesi

İşsizlik Maaşı Kaç Ay Alınmaktadır?

İşsizlik maaşı aylığı sigortalı çalışanların prim gün sayılarına göre değişikliler göstermektedir. Ne süre boyunca işsizlik ödeneği alınacağı son 3 yıl içerisinde yapılan sigorta prim ödemesi üzerinden belirlenmektedir. Son üç yıl içerisinde yatırılan prim gün sayısına göre kaç ay işsizlik maaşı alınabileceği aşağıda gösterilmiştir.

 • 3 yıl içerisinde 600 prim gün sayısı olan kişiler: 180 (6 ay)
 • 3 yıl içerisinde 900 prim gün sayısı olan kişiler: 240 (8 ay)
 • 3 yıl içerisinde 1080 prim gün sayısı olan kişiler: 300 (10 ay) işsizlik maaşı alabilirler.

İşsizlik Maaşı Ne Kadar?

İşsizlik maaşları sigorta kapsamında çalıştığı gün içinde işten çıkarılan ve işsizlik maaş ödeneği almaya hakkı olan kişilerin almış oldukları ödenek tutarı, hiçbir şekilde asgari ücret brüt tutarının %80’inin üzerinde bulunmamaktadır.

İşsizlik Maaşı Kaç Kere Alınabilir?

İşsizlik maaşları birçok kez alınabilmektedir. Fakat bunun işsizlik maaşı süresinin bitmesinden sonra tekrardan işsizlik maaşından faydalanma koşullarının sağlanması gerekmektedir. İşsizlik maaşından tekrardan yararlanmanın ilk koşulu 3 yıl içerisinde 600 prim gün sayısını doldurmak olduğu için, kişiler ilk defa işsizlik maaşı aldıktan sonra, ikinci kez işsizlik maaşı alabilmek için 600 gün çalışmaları gerekmektedir.

Kalan İşsizlik Maaşı Tekrar Alınabilir Mi?

Kalan işsizlik maaşının tekrar bağlanması 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanuna göre, sigortalı işsizlik maaşından faydalanabileceği süreyi doldurmadan işsizlik ödeneği almaları yeni işinde aldığı maaşa bağlı olarak azalmaktadır. Kişi başka bir işe başlar ve işsizlik maaşına hak kazanmaları için gerekli koşulları sağlamadan tekrar işsiz kalırlar ise, önceki işi sebebiyle hak ettiği işsizlik maaşını süresi doluncaya kadar alabilmektedir. Fakat kişi, yeni işinde kanunda belirtilen koşulları sağlayarak işsiz kalırsa yalnızca bu yeni duruma göre belirlenecek olan işsizlik maaşını alabilmektedir. Böylelikle eski işinde çalıştığı ve ödediği prim daha fazla bile olsa yeni işinde çalıştığı zaman ve ödediği primle orantılı olacak şekilde işsizlik maaşı almaktadır.

İlgili Makaleler

53 Yorum

 1. Sitenizde editör olmak istiyorum. Güncel yazılar yazabilirim. İletişim formundan da yazdim. Yazar aliminiz var mıdır ?

 2. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

 3. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 4. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. 2022 İşsizlik Maaşı Şartları Nelerdir? konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

 5. 2022 İşsizlik Maaşı Şartları Nelerdir? konusunda soru cevap sitenizden yazdım. Sorularımı cevaplarsanız sevinirim

 6. Merhaba bu konuda daha detaylı bir bilgi almak isterim iletişim kısmından size yazdım dönüş bekliyorum

 7. Bilgi kategorisinde yazmış olduğunuz 2022 İşsizlik Maaşı Şartları Nelerdir? konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

 8. Bilgi kategorisinde yazmış olduğunuz 2022 İşsizlik Maaşı Şartları Nelerdir? konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

 9. Samsun merkezden ben Pınar Gürbüz. Merhabalar siten ciddiyim dikkatimi çekti, tebrikler 21-12-2022 17:01:35

 10. Bilgi kategorisinde yazmış olduğunuz 2022 İşsizlik Maaşı Şartları Nelerdir? konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

 11. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 12. Bilgi kategorisinde yazmış olduğunuz 2022 İşsizlik Maaşı Şartları Nelerdir? konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

 13. 2022 İşsizlik Maaşı Şartları Nelerdir? konusunda anlatımınız çok iyi olmuş . İyi çalışmalar dilerim

 14. Merhaba bu konuda daha detaylı bir bilgi almak isterim iletişim kısmından size yazdım dönüş bekliyorum

 15. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

 16. Sitenizde editör olmak istiyorum. Güncel yazılar yazabilirim. İletişim formundan da yazdim. Yazar aliminiz var mıdır ?

 17. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz