istanbul masöz
Bilimİş Fikirleri

2022 Metaverse Projeleri Nedir?

Metaverse Projeleri Nedir?

Metaverse Projeleri Nedir?

Metaverse projeleri hakkında detaylı bilgi Metaverse evreni tarafından paylaşılmaktadır. Metaverse projeleri, Metaverse’nin kripto paraları ile yakından ilişkilidir. Sanal dünyada ürün almaya ve satmaya yarayan Metaverse projeleri son günlerde herkesin dikkatini çekmektedir. Özellikle NFT’nin de gelişmesi ile sanat dünyasında da kendini gösteren Metaverse projeleri, sanal dünyanın gerçek dünya ile birleşmesi anlamına gelir. Metaverse projeleri elektronik ortamda kullanılabilen projelerdir ve bunun için gerekli ekipmanlara sahip olmak gerekir.

Popüler Metaverse Projeleri Nedir?

Metaverse’nin popüler projeleri arasında oyun bazlı oluşturulan token ve kripto para sistemleri yer alır. Metaverse altında gerçekleştirilen bu projeler binlerce kullanıcının ilgisini çekmiştir. Metaverse’nin popüler projeleri şu şekildedir:

  • Decentraland Mana
  • Axie Infinity
  • Sand
  • Radio Caca (RACA)
  • Star ATLAS
  • Enjin

Bu projeler kripto para dünyasının da oldukça dikkatini çeker ve bitcoin, dogecoin gibi önemli kripto paralar ile aynı seviyeye yükselmiştir. Her bir projenin kısaltması bulunur. Örneğin Enjin, coin dünyasında ENJ kısaltması ile bilinir. Metaverse, özellikle fütürist yaklaşımı ile içerisinde birçok sanatçının da yer almasını sağlamıştır.

Metaverse Kitabının Adı Ne?

Metaverse kitabı 1992 yılında basılan bir kitaptır ve içerisinde Metaverse Evrenine yer verilir. Metaverse sisteminden ilk bahseden önemli kaynaklardan biri olma özelliği taşır. Metaverse’den bahseden bu ilk kitabın yazarı Neal Stephenson’dur. Metaverse evreninde, bilim kurgu temelli bir konu bütünlüğü sağlanmıştır. Kitabın adı ise Snow Crash’dir. Bu kitabın ardından bilim kurgu ve teknoloji alanında çalışanlar Metaverse’yi geliştirmek için çalışmaya başlamıştır.

Metaverse İlk Olarak Nerede Ortaya Çıktı?

Metaverse’nin ortaya çıkışı 1992 yılında yayımlanan Neal Stephenson’a ait Snow Crash adlı bilim kurgu kitabıdır. Bu kitap ile Metaverse çalışmalarının temeli atılmıştır diyebiliriz. Sanal dünya içerisinde gerçekliği yaratmayı amaçlayan Metaverse her ne kadar teknolojiden yararlansa da asıl öykündüğü konu gerçek hayattır. Gerçek hayatın sanal dünyada da yaşanabilir olduğunu göstermek ve sanal dünyanın kamusal alana dönüşmesini sağlamak hedefleri arasında yer alır. Metaverse projeleri de bu hedef ve amaçlar dahilinde ortaya çıkar ve her bir proje kendini düzenli olarak günceller.

Metaverse Projelerinin İçeriği Nedir?

Metaverse projelerinin içeriği sanal alan ile gerçek dünyanın birleşmesinden oluşur. İçeriğini ve konusunu buradan alan Metaverse’nin hedefleri arasında bu dünyanın yaygınlaştırılması yer alır. İnternet üzerine olan özerklik çalışmaları günümüzde hala devam eden çalışma konularıdır. Yine internet içerisinde dijital haklar, dijital aktivizm, dijital savunuculuk ve dijital kamusal alan tartışmaları ülkemizde de başlamıştır. Bu konular üzerine söz söyleme ve eyleme geçme haklarını kullanan Metaverse, yarattığı evrenin kamusal bir alana dönüşerek ciddiyet kazanmasını hedefler. Burada belirtilen ciddiyet ise yasaları ve belirli bir düzeni bulunan, herkes tarafından kullanılan ve erişilebilen anlamına gelmektedir. Metaverse projeleri de bu hedefler doğrultusunda yönetilir ve içerikleri bunlara göre belirlenir.

Metaverse Telefon ile Kullanılabilir Mi?

Metaverse’nin telefon ile kullanımı yapılabilir özellikle Android işletim sistemine sahip bilgisayar ve diğer akıllı cihazlarda da kullanılan bir altyapısı bulunur. Metaverse daha çok bilgisayar ve internet bağlantısı olan televizyon ekranları ile kullanılır. Her kullanıcı, hangi ekipman ile kullanacağını kendisi belirleyebilir. Eğer bir bilgisayarınız var ise Metaverse için ekstra bir ekran satın almanıza gerek yoktur. Metaverse kullanmak için internet bağlantısı olması gerekir. İnternete bağlanabilen ve günümüz teknolojisi ile uyumlu olan cihazlar ile Metaverse kullanımı gerçekleştirilebilir. Metaverse projeleri ve coin takibi de yine bu cihazlar ve telefon üzerinden kolayca gerçekleştirilebilir.

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. Sitenizde editör olmak istiyorum. Güncel yazılar yazabilirim. İletişim formundan da yazdim. Yazar aliminiz var mıdır ?

  2. Muğla şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

  3. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. 2022 Metaverse Projeleri Nedir? konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu