İş Fikirleri

2022 Yurtdışı İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

2022 Yurtdışı İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Yurtdışına taşınmak pek çok kişinin hayalidir, ancak yurtdışında iş bulmak göz korkutucu bir görev olabilir. Nereden başlayacağınızı ve nasıl ilerleyeceğinizi bilmek, en deneyimli gezginleri bile kendi yollarında durdurmak için yeterlidir. İş bulmak ve başka bir ülkeye yerleşmek, alıştığınız seyahatlere benzemiyor – ve bu iyi bir şey! Yurtdışında yaşamak heyecan verici bir deneyimdir ve hem kişisel hem de profesyonel gelişimi teşvik edebilir.

Yurtdışında çalışmaya hazır mısınız? Dört basit adımda denizaşırı işlere nasıl başvuracağınızı göstermek için buradayız.

Adım 1. Yurtdışındaki pozisyonları aramak için uluslararası iş kurullarını kullanın

Yurtdışı iş başvurusunda bulunmanın ilk ve muhtemelen en göz korkutucu görevi, uluslararası iş kurullarını gözden geçirmek ve yurtdışında çalışmak istediğiniz ülke veya ülkelerde başvurabileceğiniz bir pozisyon bulmaktır. Yurtdışında iş bulmak için net bir model olmadığından bu adım kafa karıştırıcı olabilir, ancak Go Overseas Job Board gibi kaynaklar uluslararası olarak işe alınan pozisyonları gözden geçirmenize yardımcı olabilir.

Aşağıda derinlemesine açıklayacağımız diğer seçeneklerden bazıları şunlardır:

İnternet
Yurtdışı iş fuarları
Yurtdışı pozisyonları işe alan dünya çapındaki şirketler
Uluslararası iş kurulları
Yurtdışı ABD hükümeti işleri
Uluslararası işe alımcılar
Yurtdışı işlere şahsen başvurun
Bonus: Yurtdışında eğitim alın veya staj yapın
Yurtdışı iş aramanızı sadece bir kanalla sınırlamayın! Başka bir ülkede nasıl iş bulacağınızı bulmaya çalışırken, şubeleşmek ve bu çeşitli seçenekleri aynı anda keşfetmek, mükemmel pozisyonu bulma şansınızı artıracaktır.

yurtdisi_is_bulma2

İnternet

Ağ oluşturma, neredeyse her durumda bir iş bulmak için gerekli bir beceri setidir. Bu günlerde ağ oluşturma, hem eski moda yolla hem de çevrimiçi olarak ağızdan ağza, arkadaşlar ve partiler aracılığıyla yapılmaktadır. LinkedIn benzeri sosyal medya sitelerine kayıt olarak oradaki gruplar aracılığıyla “çoğunlukla dijital göçebeler” ve “uluslararası iş/işçi arayan toplulukları” ve onları işe almak isteyen şirketleri bulabilirsiniz. Benzer kariyer ilgi alanlarına sahip çevrimiçi gruplar bulmak, uluslararası bağlantılar kurmaya başlamak için harika bir yerdir ve hatta size ilk denizaşırı işinizi bile getirebilir.

Tutkularınız, deneyimleriniz ve hedefleriniz de dahil olmak üzere öne çıkan bir profil oluşturun. Ancak arkanıza yaslanıp izlemeyin – proaktif olun. Yurtdışında bulunan şirketler içim işe alım yapan kişi veya kurumlardan bağlantı kurmalarını isteyin. Bu yerlere tavsiye isteyen bir mesaj bile gönderebilirsin. Ayrıca, bu Linkedin ve Facebook gruplarında aktif kalın ve insanların ilginizi çeken içerik yayınlarıyla etkileşime geçin. Uzun vadeli bir pozisyon olsa bile, ilginizi çeken her işe başvurun.

En önemli ipucumuz: Üniversiteden mezun olduysanız, kişiler oluşturmak için mezunlar derneğinizi kullanın. Diğer mezun arkadaşlarınızın neler yaptığını görün ve çalışmak isteyeceğiniz ülkelerde yaşayanlara ulaşın. Mezun etkinlikleri, profesyonel kişiler listenizi büyütmek için de değerli bir yol olabilir.

Arkanıza yaslanıp izlemeyin – proaktif olun. Yurtdışında bulunan şirketler içim işe alım yapan kişi veya kurumlardan bağlantı kurmalarını isteyin. Tercihlerinize göre her gün iş listelerine bakın.

Yurtdışı iş fuarları

Yerel bölgenizi arayın ve denizaşırı iş fuarlarına katılın. Uluslararası iş fuarları, uluslararası ofislerinde çalışacak kişileri işe alan şirketleri bulmanın başka bir yoludur.

En önemli ipucumuz: Google’da “denizaşırı iş fuarı” veya “yurt dışı iş fuarı” ifadeleri için hızlı bir arama, ardından size en yakın şehrin adı muhtemelen en az bir seçenekle sonuçlanacaktır.

Yurtdışı pozisyonları işe alan dünya çapındaki şirketler

Bir İngiliz şirketinin Londra’ya taşınma umuduyla doğrudan başvurmak yerine, dünya çapında ofisleri olan ABD şirketlerine iş başvurusunda bulunduğunu söyleyin. Birkaçını saymak gerekirse Price Waterhouse ve Cooper, Wells Fargo, Datacom, Hilton ve Conde Nast gibi şirketler dünya çapındadır. Onlar da bir dizi pozisyonda yurtdışına seyahat etmek ve taşınmak isteyen insanları arıyorlar.

Uluslararası işlere bu şekilde başvurmanın tek dezavantajı, şirketinizle yurt dışına taşınmak için bir yıl veya daha fazla beklemeniz gerekebilecek olmasıdır. Sizi yerel olarak eğitmek ve sizi göndermeden önce organizasyonda yer edinmenize izin vermek isteyeceklerdir.

En iyi ipucumuz: Bu yöntem, otellerde çalışmak isteyenler için idealdir. Bir Amerikan otel şirketinin yurt dışında yeni bir lokasyon açtığında ihtiyaç duyduğu en büyük şeylerden biri, şirketi ve nasıl çalıştığını bilen İngilizce konuşanlardır. Ayrıca, çoğu büyük zincirin dünyanın her yerinde yerleri vardır.

Uluslararası iş kurulları

Dünyanın hemen hemen her yerinde çalışmak istediğiniz pozisyonları bulmak için harika kaynaklar var, ancak aramanızı istediğiniz ülke veya ülke grubuyla sınırlandırmak çok önemlidir. İlginizi çeken bir pozisyon bulduğunuzda, uluslararası işçilere sponsor olup olmadıklarını anlamak da önemlidir. Bazı işler, açıklamalarında sponsorluğa açık olduklarını söyleyecektir. Indeed gibi web sitelerinde, hedef ülkenizdeki ilanları aramak için ülkeye özel sayfalar bulunur.

En önemli ipucumuz: Bazı web sitelerinde, özellikle ABD vatandaşları veya İngilizce konuşanlar arayan şirketleri aramanıza yardımcı olacak bir filtre bile bulunur. Yeni eklenen pozisyonlara ilk başvuranlar arasında olabilmeniz için e-posta iş uyarıları bile ayarlayabilirsiniz.

Yurtdışı ABD hükümeti işleri

ABD hükümeti muhtemelen vatandaşlarına neredeyse herhangi bir özel şirketten daha fazla uluslararası iş pozisyonu sunuyor ve ayrıca vizenizi diğer ülkelerle kolayca halledebilirler. Artı, ABD hükümetinin hemen hemen her zaman ABD vatandaşlarına her zaman onun için çalışması gerekir, bu nedenle eğer bir Amerikalıysanız, ülkede daha az rekabet vardır.

En önemli ipucumuz: ABD hükümeti aracılığıyla yurtdışında iş aramak ve başvurmak basittir. USAJobs.gov’a gidin, yetenekli olduğunuz iş türünü ve çalışmak istediğiniz ülkeyi yazın, uygun pozisyonların bir listesi çıkacaktır. Doğrudan web sitesi üzerinden başvuru yapabilirsiniz.

yurtdisi_is_bulma3
yurtdisi_is_bulma3

Uluslararası işe alımcılar

Dünyanın dört bir yanından işçi bulmak için uluslararası şirketler adına çalışan tüm ajanslar var. Bir işe alım ajansından geçmek, yurtdışında pozisyon arama ve sponsorluk yapmak isteyen şirketlerle uğraşmayı azaltır, ancak bunun bir bedeli vardır. Bir işe alım ajansı ile imzaladığınız herhangi bir sözleşmeyi iyice okuduğunuzdan emin olun, çünkü bazen size yurtdışında bir iş bulmak için gelecekteki maaş çeklerinizin bir yüzdesini gerektirebilirler. Çok fazla olmayabilir, ama bunun farkında olun.

En iyi ipucumuz: İşe alım ajanslarını çevrimiçi bulmak çok kolaydır. “Yurtdışındaki işler için işe alımcılar” gibi bir ifadeyi Google’da aramanız ve bölgenizdeki ajanslarla iletişim kurmanız yeterlidir.

Yurtdışı işlere şahsen başvurun

Yurtdışı iş için bu seçenek risklidir, ancak kararlılığınızı kesinlikle kanıtlayacaktır. Temel olarak, bir ülkede görünün ve oradayken şahsen başvurmaya veya röportajlar ayarlamaya başlayın. İnternet harika bir kaynak olsa da, hiçbir şey bir yerde olmak ve insanlarla tanışmak ile karşılaştırılamaz. Bir ziyaretçinin vizesiyle başka bir ülkede çalışmak genellikle yasa dışı olsa da, iş aramak yasa dışı değildir. Ayrıca, birçok ülkede belirli bir süre seyahat etmenize ve çalışmanıza izin veren çalışma tatili vizeleri vardır.

En önemli ipucumuz: Çoğu durumda, bir ülkeye turist vizesiyle girerseniz, çalışma izinlerini ve vizeleri düzenlerken muhtemelen ülkeyi terk etmeniz gerekeceğini unutmayın.

Bonus: Stajyer veya yurtdışında eğitim

Biraz alışılmışın dışında olsa da, yurt dışından işe alım yapan şirketlerle yüz yüze görüşmenin bir yolu ya yurtdışında okumak ya da staj yapmaktır. Yurtdışında sonsuz stajyer ve yurtdışında eğitim seçenekleri var. Sonunda denizaşırı bir işgücüne katılmak istediğinizi biliyorsanız, ayağınızı kapıya sokmaya başlamak için bu fırsatları kullanın. Bazen para kazanmak için para harcamak gerekir!

Yurtdışında stajyerlik: Yurtdışında bir şehirde staj yapmak, ne kadar iyi bir işçi olduğunuzu kanıtlama ve uluslararası bir profesyonel ağ oluşturmaya başlama şansıdır. AIFS ve Hutong School ve IFSA-Butler gibi birkaç farklı program sağlayıcı, aslında insanlara yurtdışında stajlar ayarlayabilir, böylece kendilerinin bir tane bulma zorluğuyla uğraşmak zorunda kalmazlar. Yurt dışında eğitim almanın yanı sıra üniversiteniz aracılığıyla da staj başvurusunda bulunabilir ve/veya staj yapabilirsiniz.

Çoğu zaman, staj yapan kişiler için vize seçeneklerinin onaylanması, gerçek çalışma izinlerinden çok daha kolaydır. Bu fırsattan en iyi şekilde yararlanın ve sonunda patronunuza kalmak istediğinizi açıkça belirtin.

Yurtdışında eğitim: Yurtdışında eğitim, staj bulmak ya da en azından olası işverenlerle bağlantı kurmak için aynı fırsatları sunar, ancak yurtdışında çalışarak kendinize neredeyse bir yer bulmanın bir yolu, yurtdışındaki bir üniversiteden üniversite diploması almaktır. Genellikle, bir ülke sizi eğitir ve eğitirse, sizi orada çalışmaya devam etmeye çalışırlar. Neyse ki, çalışma vizesi süreci çoğu ülke için genellikle basit ve açıktır.

En önemli ipucumuz: Avustralya’dakiler gibi birçok öğrenci vizesi, uluslararası öğrencilerin okuldayken yalnızca belirli bir saate kadar çalışmasına izin vermekle kalmaz, aynı zamanda tam zamanlı çalışmak için mezun olduktan bir yıl boyunca kalmaları için vize verir. . Bir yerde tam zamanlı çalıştığınızda veya ülkedeki bir şirketten referans aldığınızda, çalışma vizesinde kalmak için sponsorluk bulmak için mükemmel bir konumdasınız.

 

Etiketler: Yurtdışı iş, Yurtdışı iş ilanları, Yurtdışı iş bulma kurumları, Yurtdışı iş fikirleri, Yurtdışı iş için uygun ülkeler, Yurtdışı iş yolları, Yurtdışı iş bulma

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu