istanbul masöz
Webmaster

A ‘dan Z’ ye Q2A Soru Cevap Scripti Kurulumu TR 2021

Soru Cevap Scripti Kurulumu

Merhaba  arkadaşlar. Bu yazımızda size Question 2 Ansver ( Q2A ) Scriptinin  kurlumunu, wordpress yada  farklı bir sisteme yan site olarak nasıl  kurulacağını anlatacağım.  Genelde bu tür soru cevap eklentileri  yan alan olarak kurulacağı için size anlatacağım  yöntem  siteismi.com/soru-cevap örneğindeki gibi  olacak. A’dan Z’ye tüm ayrıntıları  ile anlatacağım. Eğer yazımı sonuna kadar  dikkatlice okursanız eklentiyi kurmakta hiç zorluk çekmeyeceksiniz. Görsellerle yazıyı destekleyeceğim. Anlamadığınız noktalarda  soru sormaktan ve ya yorum yazmaktan çekinmeyin.

Kuruluma  Başlarken

 

A 'dan Z' ye Q2A Soru Cevap Scripti Kurulumu TR 2021 2

1- Dosya Oluşturmak

Öncelikle hali hazırda  bir websiteniz olduğunu varsayıyorum. Ben kendi soru  cevap sayfam üzerinden devam edeceğim. Öncelikle yapmamız gereken  hostumuzda  wordpress kurulu olan dizine  bir klasör eklemek.  WordPress  ( public_html ) içinde  kuruludur.  Bu kalsöre hangi ismi verdiysek soru cevap scriptimizin  uzantısı da o şekilde olacaktır. Örn: Kalsör ismini soru-cevap yazparsak  soru cevap sayfamızın uzantısı  siteismi.com/soru-cevap  şeklinde  olacaktır.

 

2- MySQL® Veritabanı Oluşturmak

MySQL® Veritabanları  kısmına  giriyoruz.   bir veritabanı oluşturuyoruz. Bilgilerimiz buraya kaydedileceğinden ayrı bir veri tabanı  her zaman daha sağlıklı  olacaktır. Ama  hosting paketiniz tek bir veri tabanı  oluşturmaya izin veriyor ise  wordpress kurulu olduğu veritabanını  kullanabilirsiniz. Bunu  çok fazla  tavsiye etmiyorum. Tablolar iç içe  olabilir. Veritabanı  oluşturduktan sonra  yapmamız gereken  veri tabanına  kullanıcı eklemek. Yeni bir veritabanı kullanıcısı ekliyoruz.

Veri tabanı  ve  kullanıcı oluşturduktan sonra o  kullanıcıyı açtığınız veri tabanına  tam yetki vererek atamasını yapıyoruz. Bu aşamadan sonra  oluşturduğunuz veri abanı ismini, veri tabanı kullanıcı ismini ve  şifresini bir kenara not alın. Bunları  kurulumdan önce  kullanacağız.

 

Q2A dosyalarının indirilmesi

Q2A dosyalarını indirmeniz gerekiyor. Bunun için yazının sonuna  tüm linkleri ekledim. Tek tek indirmeniz gereken dosyalar sıralı bir şekilde  yazının sonunda göreceksiniz. Şu an bu yazıyı yazdığımız tarihte en son versiyon olan  1.8.4 versiyonu üzerinden size anlatımlarımı yapıyorum. Ama  güncel versiyon  çıksa dahi yapılan işlemler aynı  olacaktır.
Dosyalarımızı indirdikten sonra  ilk yapılması gereken  kurlum  dosyalarının içerisinde  yapılması gereken değişiklikler. Öncelikle :

 

qa-config-exaple.php Dosyasını Düzenleyin

Şimdi artık sistemi kullanmaya hazır hale geliyoruz. İndirdiğiniz dosyalar arasında bulunan qa-config-exaple.php dosyasının ismini değiştirerek qa-config.php yapın ve düzenlemeyi açın. Aşağıdaki  kısmı  bulun ve 2.ci  adımda  oluşturduğunuz bilgilere göre  düzenleyin.

define(‘QA_MYSQL_HOSTNAME’, ‘BU KISMA DOKUNMAYIN‘);
define(‘QA_MYSQL_USERNAME’, ‘VERİTABANI Kullanıcı adı‘);
define(‘QA_MYSQL_PASSWORD’, ‘VERİTABANI Şifresi‘);
define(‘QA_MYSQL_DATABASE’, ‘VERİTABANI ADI

 

Yukarıdaki  bilgileri  girdikten sonra  kaydedin ve  çıkın.
Daha sonra düzenlediğimiz bu dosyaları komple  public_html   içinde  oluşturduğumuz  soru-cevap  klasörünün  içine atın.  Daha sonra  siteismi.com/soru-cevap  şeklinde  tarayıcımızdan girdiğimizde  bizi kurulum sayfasının karşılaması  gerekiyor.

A 'dan Z' ye Q2A Soru Cevap Scripti Kurulumu TR 2021 3
Set up  butonuna  basarak devam ediyoruz. Açılan pencerede  kullanıcı ismi, şifre ve mail  bilgilerini doldurduktan sonra  onaylayıp admin  paneline  ulaşmış  oluyoruz. Burada  öncelkli  yapmamız gereken şeyler Dil seçimi, tema seçimi ve  seo / sef  link ayarları olacaktır.

A 'dan Z' ye Q2A Soru Cevap Scripti Kurulumu TR 2021 4
Soru Cevap Scripti Kurulumu

 

Q2A Soru Cevap Türkçe Dil Ayarları

Q2A eklentisi  orjinal olarak  ingilizce dilinde geliyor. Siz bunu  dilerseniz Türkçe diline  çevirebiliyorsunuz. Ben sizin  için  kurulum dosyalarının  içine türkçe dil paketini ekledim. Direk  menüden Türkçe  dil  seçerek  kullanmaya  başlayabilirsiniz. Ama aşağıdaki linklere  türkçe dil  paketini de  ekliyorum. Eğer  önceden  kurduğunuz bir soru cevap eklentiniz var ise aşağıdaki bağlantıdan  türkçe dil paketini  indirebilirsiniz.

 

Q2A  Link Seo Ayarları 

Kurulum  panelinde  tıpkı wordpress kalıcı bağlantı ayarları gibi  link  ayarları göreceksininiz. Sizin seçmek istediğiniz en üstteki olacak. Ama  yanında  OK  işareti  olmadığı  için  seçemiyor olacaksınız. Burada  yapmanız gereken  bir işlem var.  Sizden .htaccess  dosyanızı düzenlemenizi  isteyecektir. Asında  .htaccess dosyası klasörde  mevcut. Burada  yapmanız gereken  işlem  soru cevap eklentisi  ana  dizininde  bulunan .htaccess-example  dosyasının ismini değiştirerek  .htaccess  olarak düzenlemek olacak. Sadece  isim değişikliği  yapacaksınız. İşlem Tamam Bu aşamadan sonra  Seo  linkleri kullanmaya  başlayabilirsiniz. 

 

Q2A Tema Seçimi (Donut Theme ) 

Q2A standart  birkaç tema ile geliyor. Herkes tarafından kullanılan standar tema Snow Flat temasıdır. İsterseniz onu seçerek  kullanmaya başlayabilirsiniz.  İsterseniz Q2 Market üzerinden tema satın alabilirsiniz. Ama  bu konuda  bir tema  var ki  bir çok insanın  beğenisini kazanan ve ilgisini çeken. Şu an benim de  kullandığım donut theme hem sürekli güncelleme alıyor hem de  gerek  mobil arayüzü  gerekse bize görsellik açısından Q2A  orjinal temalarından  daha  bir fazlasını veriyor.

 

Donut Tema  Kurulumu

Ben sizin  için kuracağınız klasörün  içine  tema dosyalarını ekledim.  Girişteki ayarlar bölümünden mobil ve masaüstü  için direk donut  temayı seçerek  kullanmaya  başlayabilirsiniz. Daha  önceden  Q2A  kurulumu  yapmış olanlar için de  aşağıya  linkleri ekliyorum.

– Kurulum  için  aşağıdan  indireceğiniz  klasörün  içerisinden  çıkan Donut-theme dosyasını   qa-teheme   klasörüne  , Donut-admin  dosyasını  qa-pulings  klasörüne  atıyoruz. İşlem bu kadar.  Yukarıda da belirttiğim  gibi  eğer ilk kez yüklüyorsanız aşağıda  indireceğiniz klasörde ben sizin  için  ekledim. Sizin  herhangi  bir işlem yapmanıza gerek yok.
Tüm dosyaları ve  elimden  gelen ayarlamaları sizin  için düzenledim.  Temada hata  veren bir çok noktayı düzelttim ve editledim. Kurduktan sonra herhangi bir hata ile karşılaşırsanız  bana mutlaka  iletişim sayfasından / whatsapp üzerinden ve  ya yorum yaparak ulaşın. Yapacağınız yorumlar aynı sorunu yaşayan başka arkadaşlar için de yol gösterici  olacaktır.

Demo İncele 

İndirmeniz Gereken Dosyalar

Q2A Soru Cevap Eklentisi ( versiyon 1.8.4 ) +  Türkçe Yama + Donut Theme

Q2A Türkçe Dil Dosyası 

Q2A Donut Theme  

İlgili Makaleler

31 Yorum

 1. A ‘dan Z’ ye Q2A Soru Cevap Scripti Kurulumu TR 2021 konusunda anlatımınız çok iyi olmuş . İyi çalışmalar dilerim

 2. A ‘dan Z’ ye Q2A Soru Cevap Scripti Kurulumu TR 2021 konusunda yorumlardan geldim. İyi anlatım olmuş tebrikler

 3. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. A ‘dan Z’ ye Q2A Soru Cevap Scripti Kurulumu TR 2021 konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

 4. Yazılarınızı takip ediyorum. Hayli güzel ve özgün içerikler paylaşıyorsunuz. Benim siteme de beklerim.

 5. Webmaster kategorisinde yazmış olduğunuz A ‘dan Z’ ye Q2A Soru Cevap Scripti Kurulumu TR 2021 konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

 6. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 7. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

 8. Hatay şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

 9. merhaba, siteme kurulum gerçekleştirdim fakat mail ayarlarında bir sonuç alamadım. Sunucu hatası alıyorum.
  Ek olarak yazılan herhangi bir soruya cevap verilmek istendiğinde “Unexpected response from server – please try again or switch off Javascript.” hatası alıyorum bir fikriniz var mı acaba?

 10. Sivas merkezden ben Mustafa. selam arkadaşlar sayfanız harbiden dikkat çekici, sağolun 14-10-2020 20:39:56

 11. A ‘dan Z’ ye Q2A Soru Cevap Scripti Kurulumu TR 2020 konusunda anlatımınız çok iyi olmuş . İyi çalışmalar dilerim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu