Tarih

Abensberg – Eckmühl Savaşları

Abensberg – Eckmühl Savaşları

1923 Nisan 1809, Avusturya’nın bir dizi yenilgisiyle sonuçlanan savaşlar, 1809’da Napoléon’a karşı yürütülen seferde öbür Alman devletlerinin desteğinin yitirilmesine yol açmıştır. Bavyera’da yer alan çarpışmalara Arşidük Karl’ın komutasında 190bin Avusturyalı asker ile Napoléon’un komutasında Fransızların ve bağlaşıklarının oluşturduğu 176 bin asker katılmıştır.

Çok sayıda Fransız askerinin İspanya’da bağlı olmasından yararlanmak isteyen Avusturya, 1809 baharında Almanya’yı Napoléon’un elinden kurtarma umuduna kapıldı. Asıl çabasını Tuna Irmağı boyunca yoğunlaştıran Arşidük Karl, Napoléon’un beklediği tarihten bir hafta önce 9 Nisan’da sekiz kolordu ile Fransızlara doğru yürüyüşe geçti. Günde ancak 13km ilerleyebilince Fransızları gafil avlama şansını yitirdi. 16 Nisan’da 126bin askerle Abensberg ile Landshut arasındaki böölgeye ulaşan Karl, doğuda Ratisbon’dan batıda Augsburg’a dek 120km’lik bir cephe üzerine yayılmış bulunan Fransız ordusunun dağınık birimlerin ortasında merkezi konuma yerleşti.

Fransız cephesinin orta kesimi Mareşal François-Joseph Lefebvre’nin komutasındaki 30bin  Bavyeralı’dan oluşan bir kolordu tarafından zayıf bir biçimde savunulmaktaydı. Karl’ın elinde öteki kuvvetlerin yanı sıra Tuna’nın kuzey yakasında Ratisbon’un 48 km kuzeyinde 49bin kişilik iki Avusturya kolordusu daha bulunuyordu. Paris’ten yola çıkarak 17 Nisan’da bölgeye ulaşan Napoléon, hemen dağınık kuvvetlerini bir araya toplamaya koyuldu.

Karl, Ratisbon ve Tuna’ya doğru yönelir gibi olunca, Napoléon, aralarındaki bölgede 74bin asker bulunan Lefebvre ve Lois Niclas Davout’a hala dağınık bir durumdaki güçlerini birleştirerek Karl’a karşı bir oyalama harekatına girişme buyruğunu verdi. 58bin askeri olan André Masséna’ya ise batıdan İsar Irmağı boyunca hızlı harekete geçerek Karl’ın artçı birliklerine wsaldırma ya da Landshut’taki bağlantı hattını kesme buyruğunu gönderdi. 20 Nisan’da Davout ve Lefebvre’i desteklemek ve Abensberg’deki Avusturya ordusunun merkezine saldırmak üzere Mareşal Jean Lannes komutasındaki 25bin kişilik bir kolorduyu da bu bölgeye gönderdi. Bu saldırıyla Avusturya ordusunu ikiye bölme amacını gerçekleştirdi.Karl’ın komutasındaki asıl kuvvetler doğuda Eckmül’e (Eggmühl) doğru sürüklenirken, Baron Johann Hiller’in 40bin askeri güneyde Landshut’a doğru çekildi.Napoléon ilk bakışta Hiller’in kuvvetlerinin asıl Avusturya ordusu olduğunu sandı.

Böylece 21 Nisan’da kuzeyden Lannes ile Dominiqué-René Vandamme ve batıdan Masséna komutasındaki 94bin Fransız askeri Hiller’in peşinde düştü.lannes’nin komutasındaki Fransız birlikleri Landshut.’a saldırdı.Hiller’in askerleri kentin sokaklarında amansız bir savaşa giriştiler.Ama Masséna da yetişince daha güneye çekilmek zorunda kaldılar.

Fransız ordusunun ana bölümünün Landshut çevresinde olmasına karşın, Karl elinde bulunan Eekmühl’deki 80bin askerle Davout ile Lefevhr’e saldırmaya,  onların 36bin kişiye inen kuvvetlerini yok etmeye karar verdi. 22 Nisan’da saat 13 sularında uyuşuk Avusturya saldırısı Davout’u ezmek üzereyken, 30bin askeriyle Landshut’tan yola çıkan Lannes Eekmühl’ü ele geçirerek Karl’ın güney kanadını bozguna uğrattı.

Akşam karanlığı çökerken üstün Fransız süvarileri Avusturya ordusunun merkezdeki kuvvetlerini yerle bir etmiş ve Karl geri çekilmeye koyulmuştu. Hiller’in kuvvetleri gibi Avusturya ordusunun bu kesimi de ağır kayıplara uğramakla birlikte  kaçmayı başardı. Beş gün süren bu savaşta napoléon 15bin kayba karşılık Avusturya’nın 30bin askerini saf dışı etmiş, buna karşın, kesin bir darbe indirmemişti. Ama Karl’ın geri çekilişi sonuçta Prusya’nın tarafsız kalmaya karar vermesini ve Bavyera, Württemberg ve Saksonya’nın da Fransa ile bağışıklılığı sürdürmede kararlı bir tutuma girmesini sağlamıştır.

 

İlgili Makaleler

26 Yorum

 1. Tarih kategorisinde yazmış olduğunuz Abensberg – Eckmühl Savaşları konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

 2. Zonguldak şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

 3. mrh her gün bu tür konular okumaya çalışıyorum googlede gezerken sizin sitenize denk geldim bir kaç konu okudum ve bazı konular bir kaç tekrar tekrar okudum konular rast gele yazılmamış doğru yerde doğru bilgiler tane tane yazılmış bundan dolayı emeği gecen herkese çok tşk ederim başarınız daim olsun tebrik ediyorum takip edeceğim

 4. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

 5. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 6. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

 7. Abensberg – Eckmühl Savaşları konusunda çok yazı okudum ama Abensberg – Eckmühl Savaşları konusunu sizin kadar iyi anlatan olmamış.

 8. Abensberg – Eckmühl Savaşları konusunda soru cevap sitenizden yazdım. Sorularımı cevaplarsanız sevinirim

 9. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

 10. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

 11. Çanakkale şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu