Bilgi

Abidjan Hakkında , Bilgi , Tarihi ve Nerededir ?

Abidjan Hakkında , , Tarihi ve Nerededir ?

Fildişi Kıyısı’nın başkenti, başlıca limanı ve en büyük kenti, Ebrié Lagünü üzerinde yer alır ve Gine Körfezi ile Atlas Okyanusundan Vridi Plage kıyıdiliyle ayrılır.

1898’de köy olan Abidjan, 1903’te kent durumuna geldi.1904’ten sonra demir yolu bağlantısı sağlanan kent, önceleri kıyı dilinin okyanus kıyısında bulunan Port Bouét’nin sağladığı sınırlı olanaklarla yetinmek zorundaydı. 1934’te, eski başkent Bingerville yerine Fransız Fildişi Kıyısı sömürgesinin başkenti oldu. 1960’ta Fildişi Kıyısı’nın bağımsızlığını kazanmasından sonra da bu konumunu korudu. Kentin başlıca semtleri Plateau, Abidjan Üniversitesi’nin bulunduğu Cocody, Treichville, Adjame, Koumassi ve Marcory’dir.

150’de açılan Vridi Kanalı lagünü denizi birleştirdi. Bundan kısa süre sonra kent, Fransızca konuşan Batı Afrika’nın yatırım merkezi durumuna geldi. Petit-Bassam adasıyla bağlantıyı sağlayan iki köprüden ilki 1958’de yapıldı. Abidjan’ın modern limanından kahve, kakao, kereste, muz , ananas ve manganez ihraç edilir. Kara yönündeki yönetim ve ticaret merkezlerinden güneye, Petit-Bassam’daki sanayı bölgesine ve Vridi Kanalı boyunca sıralanan maden ve petrol iskelelerine doğru büyümekte olan kentte geniş, gölgeli caddeler ve parklar vardır. 1964’te kurulan üniversite doğuda yer alır. Abidjan’da geleneksel Fildişi Kıyısı sanatının sergilendiği bir müze, ulusal bir kütüphane ile birkaç tarımsal ve bilimsel araştırma enstitüsü vardır. Bir ulaşım merkezi olan Abidjan’daki özerk belediyelerden Port-Bouét’de uluslararası bir havalanı bulunur. Kentin kuzeyinde görkemli bir tropikal yağmur ormanı olan banco Ulusal Parkı yer alır. Nüfüs (1981 yılındaki tahmin) = 1.400.000

İlgili Makaleler

8 Yorum

  1. Abidjan Hakkında , Bilgi , Tarihi ve Nerededir ? konusunda çok yazı okudum ama Abidjan Hakkında , Bilgi , Tarihi ve Nerededir ? konusunu sizin kadar iyi anlatan olmamış.

  2. Kırıkkale şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

  3. Balıkesir şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu