Bilgi

Açık Bütçe Politikası Nedir ? , Tanımı ve Terimi

Açık Bütçe Politikası ? , Tanımı ve Terimi

Devletin, gelirlerinden çok harcama  yaptığı iktisadi uygulama.

Bütçe açıkları çeşitli nedenlerle oluşabilir.Ancak Üaçık bütçe politikası” terimi, vergi oranlarını düşürerek ya da devlet harcamalarını artırarak ekonomiyi uyarmayı amaçlayan bilinçli bir girişimi anlatır.Bütçe açıklarının ulusal ekonomi üzerinde çok büyük etkileri olabilir. Yaygın görüş, yıllık denk bütçe anlayışının yerini, bir konjonktür devresi bakımından denk bütçe kavramının alacağıdır. Kimi iktisatçılar, kamu politikası ölçütü olarak yetersiz buldukları için denk bütçe kavramını tümüyle terk etmişlerdir.

Açık finansman, planlı konjonktür politikaları dışında, devletin etkisizliğinden, örneğin savurgan harcamalardan ya da yaygın vergi kaçaklarından da doğabilir.

Sermaye piyasasının gelişmediği ülkelerde açık bütçe politikası devleti yurt dışı kaynaklara borçlu duruma sokabilir. Ayrıca birçok az gelişmiş ülkede özel tasarrufu özendirmek amacıyla da bütçe fazlası yeğlenebilir.

İlgili Makaleler

9 Yorum

  1. Bilgi kategorisinde yazmış olduğunuz Açık Bütçe Politikası Nedir ? , Tanımı ve Terimi konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

  2. Zonguldak merkezden ben artuk. merhaba arkadaşlar siten vallaha dikkatimi çekti, paylaşımların devamını bekliyorum 13-03-2024 18:46:30

  3. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. Açık Bütçe Politikası Nedir ? , Tanımı ve Terimi konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

  4. mrh her gün bu tür konular okuyama çalışıyorum googlede gezerken sizin sitenize denk geldim bir kaç konu okudum ve bazı konular bir kaç tekrar tekrar okudum konular rast gele yazılmamış doğru yerde doğru bilgiler tane tane yazılmış bundan dolayı emeği gecen herkese çok tşk ederim başarınız daim olsun tebrik ediyorum takip edeceğim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu