Bilgi

Açık Piyasa İşlemleri (APİ) Nedir ? Tanımı

Açık Piyasa İşlemleri Nedir ?

Para arzına ve kredi koşullarına istikrar kazandırmak amacıyla devlet tahvillerinin, bazen de ticaret senetlerin merkez bankası yetkilileri tarafından her türlü alım ve satımı. Açık piyasa işlemleri, devlet tahvilleri fiyatlarında istikrar sağlamak amacıyla da yaplır; ancak bu amaçla uygunlandığında kimi zaman merkez bankasının kredi politikalarıyla çelişebilmektedir.

Merkez bankasının tahvil satın alması, piyasada şu sonuçları doğurur;

  • Ticari bankaların verdikleri kredilerin ve yatırımların kaynağı olan banka rezervleri atar. 
  • Devlet tahvillerinin fiyatları yükselir; bu tahvillerin, faiz oranlarının düşürülmesiyle aynı etkiyi yapar.
  • Piyasa da genel faiz oranları düşer, böylece yatırımlar özendirilir. Merkez bankasının, tahvilleri satması durmunda ise bu etkiler ters yönde işler.

Açık piyasa işlemleri genellikle kısa vadeli devlet tahvilleri aracılığıyla yürütülür. İlgilililer kısa vadeli devlet tahvili politikasınının salık verilebilirliği konusunda görüş birliği içinde değildir. Politikayı destekleyenler kısa ve uzun dönemli tahvillerin aynı anda işlem görmesinin, faiz oranları yapısını ve dolayısıyla kredi dağılımını bozacağını savunurlar.Bu görüşü kabl etmeyenlere göre ise iki tür tahvilin bir arada kullanılması yerindedir; çünkü uzun dönemli tahvillerin faiz oranları, gelir ve istihdamdaki dalgalanların asıl nedeni olan yatırımlar üzerinde daha dolaysız bir etkiye sahiptir.

Tahvil: Değiştirme, dönüştürme, çevirme

İlgili Makaleler

20 Yorum

  1. Açık Piyasa İşlemleri (APİ) Nedir ? Tanımı konusunda yorumlardan geldim. İyi anlatım olmuş tebrikler

  2. Sitenizde editör olmak istiyorum. Güncel yazılar yazabilirim. İletişim formundan da yazdim. Yazar aliminiz var mıdır ?

  3. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

  4. Açık Piyasa İşlemleri (APİ) Nedir ? Tanımı konusunda çok yazı okudum ama Açık Piyasa İşlemleri (APİ) Nedir ? Tanımı konusunu sizin kadar iyi anlatan olmamış.

  5. mrh her gün bu tür konular okumaya çalışıyorum googlede gezerken sizin sitenize denk geldim bir kaç konu okudum ve bazı konular bir kaç tekrar tekrar okudum konular rast gele yazılmamış doğru yerde doğru bilgiler tane tane yazılmış bundan dolayı emeği gecen herkese çok tşk ederim başarınız daim olsun tebrik ediyorum takip edeceğim

  6. Tekirdağ şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu