istanbul masöz
BilgiYaşam

Adanada Gezilecek Yerler. Adanada nereye gidilir ?

Adanaya gezmeye nereye gidilir? Adananın görülmesi gereken yerleri nerelerdir.

ADANA’DA GEZİLECEK YERLER

Adana iş, tarım ve sanayi şehridir bu yüzden Adana’ya gelen turistler genel olarak ticari bir amaç ile gelen iş adamlarıdır. Bunun yanında pek tarihi mekana sahiptir.

 

Adanada Gezilecek Yerler. Adanada nereye gidilir ? 2

Adana Taş Köprü

Adana Taş Köprü Roma döneminde yapılmıştır ve Adana’nın sembolüdür. Taş köprü Seyhan ve Yüreğir ilçelerini birbirine bağlamaktadır. Birkaç sene önce araç trafiğine açık olan bir köprüydü. Bu yüzden Dünya’nın trafiğe açık olan en eski köprüsü olarak kayıtlarda yer almıştır. İnşa edilirken 21 gözlü olan Taş Köprü’nün karada bulunan kısmı zamanla dolgular ile birikti ve 14 göz olarak kaldı.

Adana Ulu Camii

Adana Ulu Camii Adana’nın sembol yapılarından biridir. 1541 yılında Ramazanoğulları döneminde inşa edilmiştir. Ulu Camii’nin mimarisi Memlûk ve Selçuk tarzını yansıtmaktadır. Adana’nın en büyük camisidir.

 

Adanada Gezilecek Yerler. Adanada nereye gidilir ? 3

Adana Arkeoloji Müzesi

Adana arkeoloji müzesi tarih boyunca sürekli yer değiştirmiştir. Şu an şehrin merkezinde bulunmaktadır. Raşatbey’de ziyarete açık olan müzede Çukurova bölgesinde arkeolojik kazılar sonucunda ulaşılmış tarihi eserler sergilenmektedir. Adana Arkeoloji Müzesi’ne giriş 5 TL’dir. Adana’ya gezi için giden kişiler mutlaka bu tarihi eserleri de görmelidir.

 

Adanada Gezilecek Yerler. Adanada nereye gidilir ? 4

Adana Tarihi Kazancılar Çarşısı

Adana Tarihi Kazancılar Çarşısı Büyük Saatin yanında yer alır. Anadolu kapalıçarşı örneklerinin en eski çarşılarındandır. Bakırcılar ve kazancılar çarşısı olmasına rağmen ihtiyacınız olan çoğu şeyi bu çarşıda bulabilirsiniz.

Adana Büyük Saat

Adana Büyük Saat Türkiye’nin en büyük saat kulesidir. 32 metre uzunluğundadır. Büyük Saat’in inşasına 1881 yılında başlanmıştır ve 1 yıl sonra hizmete açılmıştır. Adana’nın çarşı bölgesinde yer almaktadır. Aynı zamanda belediyenin armasında da bu saat yer alır.

Adana Misis Mozaik Müzesi

Adana Misis Mozaik Müzesi, Adana Arkeoloji Müzesi’ne bağlı olarak hizmet vermektedir. Antik Misis döneminden kalan mozaiklerin sergilenmekte olduğu bir müzedir. Ayrıca bu müzeye giriş ücretsiz olarak yapılmaktadır.

Seyhan Barajı, Baraj Gölü

Seyhan Nehri, Akdeniz’e dökülen en büyük akarsudur. Zamanında taşkınları önlemek için bu doğal güzelliğe baraj yapılmıştır. Aynı baraj üzerindeki güzellikleri ile de halka hizmet sunuyor. Seyhan nehri kıyısında yürüyüş yapabilir, nehrin güzelliğini izleyerek vakit geçirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

32 Yorum

 1. Bilgi kategorisinde yazmış olduğunuz Adanada Gezilecek Yerler. Adanada nereye gidilir ? konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

 2. Adanada Gezilecek Yerler. Adanada nereye gidilir ? konusunda yorumlardan geldim. İyi anlatım olmuş tebrikler

 3. Kocaeli şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

 4. mrh her gün bu tür konular okumaya çalışıyorum googlede gezerken sizin sitenize denk geldim bir kaç konu okudum ve bazı konular bir kaç tekrar tekrar okudum konular rast gele yazılmamış doğru yerde doğru bilgiler tane tane yazılmış bundan dolayı emeği gecen herkese çok tşk ederim başarınız daim olsun tebrik ediyorum takip edeceğim

 5. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. Adanada Gezilecek Yerler. Adanada nereye gidilir ? konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

 6. Adanada Gezilecek Yerler. Adanada nereye gidilir ? konusunda anlatımınız çok iyi olmuş . İyi çalışmalar dilerim

 7. Adanada Gezilecek Yerler. Adanada nereye gidilir ? konusunda anlatımınız çok iyi olmuş . İyi çalışmalar dilerim

 8. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 9. mrh her gün bu tür konular okumaya çalışıyorum googlede gezerken sizin sitenize denk geldim bir kaç konu okudum ve bazı konular bir kaç tekrar tekrar okudum konular rast gele yazılmamış doğru yerde doğru bilgiler tane tane yazılmış bundan dolayı emeği gecen herkese çok tşk ederim başarınız daim olsun tebrik ediyorum takip edeceğim

 10. Adanada Gezilecek Yerler. Adanada nereye gidilir ? konusunda yorumlardan geldim. İyi anlatım olmuş tebrikler

 11. Adanada Gezilecek Yerler. Adanada nereye gidilir ? konusunda çok yazı okudum ama Adanada Gezilecek Yerler. Adanada nereye gidilir ? konusunu sizin kadar iyi anlatan olmamış.

 12. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 13. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. Adanada Gezilecek Yerler. Adanada nereye gidilir ? konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

 14. Sitenizde editör olmak istiyorum. Güncel yazılar yazabilirim. İletişim formundan da yazdim. Yazar aliminiz var mıdır ?

 15. Merhaba bu konuda daha detaylı bir bilgi almak isterim iletişim kısmından size yazdım dönüş bekliyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu