BilgiYaşam
Trend

Adıyamanda Gezilecek Yerler. Adıyamadan Nereye Gidilir ?

Adıyamada tatilde nereleri gezmek gerekir , adıyaman gezilecek yer önerileri...

ADIYAMAN’DA GEZİLECEK YERLER

 

Adıyaman Nemrut Dağı’na ev sahipliği yapmakla birlikte Güneydoğu Anadolu’nun turistik şehirlerinden birisidir. Her yıl çok sayıda turisti konuk etmektedir.

Adıyamanda Gezilecek Yerler. Adıyamadan Nereye Gidilir ? 2

Nemrut Dağı Milli Parkı

Nemrut Dağı Milli Parkı, Dünya’nın en önemli örenyerleri arasında bulunmaktadır. Ayrıca UNESCO Dünya Kültür Miras Listesinde yer almaktadır. Nemrut Dağı Adıyaman merkezine yaklaşık 90 km uzaklıktadır. Kommagene uygarlığına ait olan kral mezarları, heykeller ve tümülüsler yer almaktadır. Dünya’nın en güzelgün doğumu ve gün batımı manzaralarını izlemek için her yıl binlerce turist Adıyaman’ı ziyaret ederek Nemrut Dağı’na çıkarlar.

Antik Kentler

Adıyaman, arkeolojik geziler için oldukça önemli bir şehirdir. Çoğu Roma döneminden kalmış olan antik kent ve örenyerleri vardır.  Perre Antik Kenti, Pirin Antik Kenti, Arsemia Antik Kenti, Karakuş Tümülüsü, Haydaran Kaya Mezarları, Turuş Kaya Mezarları, Sofraz Tümülüs, Karadağ Tümülüsü ve Beştepeler mutlaka gezilip görülmesi gereken tarihi yerlerdir.

Adıyamanda Gezilecek Yerler. Adıyamadan Nereye Gidilir ? 3

Adıyaman Müzesi

Adıyaman Müzesinde, Selçuklu, Osmanlı, Bizans, Helenistik ve Roma İmparatorluğu dönemlerine ait eserler sergilenmektedir. Müze pazartesi günleri hariç her gün saat 8-12 ve 13.30-17.30 arasında açıktır.

Adıyamanda Gezilecek Yerler. Adıyamadan Nereye Gidilir ? 4

Oturakçı Pazarı

Oturakçı pazarı Adıyaman’a özgü el sanatları, kilim, halı, çanta ve hediyelik eşya gibi eşyaları bulabileceğiniz şehir merkezinde bir çarşıdır.

Adıyaman Nemrut Dağı Ören Yeri

Nemrut Dağı Ören Yeri Adıyaman merkezine 87 km. Arsameia antik üzerinden 77 km. Kahta ilçesine ise 43 km. mesafededir. Bu tümülüs, Doğu Toros sıradağları üzerinde 2206 metre yükseklikte Fırat nehri geçitlerine hakim bir tepenin üzerinde bulunmaktadır. Doğu terası ve batı terası bulunur.

Adıyaman Yeni Kale

Adıyaman yeni kale, Kahta ilçesine bağlı olan Kocahisar köyündedir. İlk yapılış tarihi Kommagene Krallığına kadar uzanır ancak günümüzdeki şekli Memluklar döneminden kalmış durumdadır. Kalenin içinde hamam, su deposu, cami ve kahta çayına inen gizli bir su yolu vardır.

Adıyamanda Gezilecek Yerler. Adıyamadan Nereye Gidilir ? 5

Adıyaman Altınlı Köprü

Adıyaman Altınlı Köprü Gölbaşı ilçesine bağlı olan Yolbağ köyünde yer almaktadır. Büyük dört kemerden oluşan bu köprü sağda kaya zeminine oturmuş hâlde, solda ise taşıma kemerleri ile çay yatağını aşar. Altınlı köprü İslami döneme aittir.

İlgili Makaleler

106 Yorum

 1. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 2. mrh her gün bu tür konular okumaya çalışıyorum googlede gezerken sizin sitenize denk geldim bir kaç konu okudum ve bazı konular bir kaç tekrar tekrar okudum konular rast gele yazılmamış doğru yerde doğru bilgiler tane tane yazılmış bundan dolayı emeği gecen herkese çok tşk ederim başarınız daim olsun tebrik ediyorum takip edeceğim

 3. Adıyamanda Gezilecek Yerler. Adıyamadan Nereye Gidilir ? konusunda soru cevap sitenizden yazdım. Sorularımı cevaplarsanız sevinirim

 4. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

 5. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 6. Sitenizde editör olmak istiyorum. Güncel yazılar yazabilirim. İletişim formundan da yazdim. Yazar aliminiz var mıdır ?

 7. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

 8. Adana şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

 9. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

 10. Osmaniye merkezden ben Kemal. Merhaba paylaşımınız yeminle güzel, face de paylaştım 01-01-2024 12:21:57

 11. Adıyamanda Gezilecek Yerler. Adıyamadan Nereye Gidilir ? bu yazınızı çok beğendim. Tebrikler azbuz

 12. Çorum şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.