Kapat

Afrin , Suriye Kısa Tarihçe ve Modern Dönem

Afrin, Suriye
Abone Ol

Afrin , Tarihçe ve Dönem

 

Afrin ilçesinin yaklaşık 8 km güneyinde, Tell Ain Dara olarak bilinen Neo-Hitit (Demir Çağı) yerleşmesinin kalıntıları bulunmaktadır. Kentin kuzeybatısındaki bir alanda, 9. ya da 8. yüzyıllarda Luwian steli (Afrin steli) bulunmuştur; Sadece orta bölüm sağ kaldığı için tam bir stelin parçasıdır, bu da sağ tarafın zarar görmesine neden olur ve sağ tarafın ön ve sol kenarının sağ kenarı ile tamamen tahrip olur.  

Stelin cephesi bir kabartmanın bir bölümünü gösterir; Genellikle Hitit fırtına tanrısı tarafından giyilen kısa saçaklı bir kilt, stelin bir fırtına tanrısı olan olduğunu gösterir.

Bir zamanlar Afrin nehri’ne bakan Cyrrhus , bir zamanlar Ermeni devletine karşı kuzeyde kampanya yürüten Romalılar için askeri üs olarak hizmet etti. 4. Yüzyılda kendi piskoposluğuyla Hıristiyanlık için önemli bir merkez haline gelmişti. 

Afrin vadisi, 637 yılında Levant’ın Müslümanları fethine kadar Roma Suriye’sinin bir parçasıydı.  Selrinos döneminde Afrin nehri Oinoparalar olarak bilinirdi , Roma çağında Ufrenus adıyla isimlendirilirken , Arap vampacular ʿAfrīn, ʿIfrīn , Kürt Efrîn olarak kabul edildi.

Bölge , Antakya Prensliği tarafından kısaca fethedilmiş, ancak yine Moğol istilalarından sonra 1260 yılında Müslüman yönetimi altına girmiştir . Osmanlı döneminde bu alan Kilis ilinin bir parçasıydı.
Kürt yerleşmesinin ana alanıyla bitişik olmamakla birlikte, Afrin vadisinin en az 18. yüzyılda Kürt yerleşimine şahit olduğu görülmektedir, o zamanlar Osmanlı belgelerinde Kürtlerin Sancak’ı olarak anılmaktadır. 

Modern Dönem

1923 yılında Suriye-Türkiye sınırının çizilmesiyle Afrin Kilis İlinden ayrılmış ve Fransız yönetimli Suriye’nin bir parçası olmuştur (Halep Devleti, Suriye Devleti (1924–30) , Suriye Cumhuriyeti (1930–58) ). ve sonunda 1961’de devletin oluşumunda modern Suriye’ye dahil edildi.
Afrin kasabası, 19. yüzyılda bir pazar olarak kuruldu. 1929’da daimi asistanların sayısı 800’dü ve 1968’de 7000’e çıktı. Kasaba, Fransa’nın Suriye’nin Fransız emri altında geliştirildi. Ana meydan Afrin otobüs durağıdır ve eski yerleşim alanı bir tepenin yamacında kuzeye doğru uzanmaktadır, ancak daha yakın zamanda nehirlerin diğer tarafına yayılmış ve komşu köy Turandah olarak güneydoğuya kadar uzanmaktadır. .
1939’da Hatay ilinin Türkiye’ye ilhak edilmesinden bu yana, Afrin İlçesi bugün Azaz ilçesinin doğu sınırına ve Simeon İlçesi’nin güneydoğusuna olan kısa bir sınırının yanı sıra neredeyse Suriye-Türkiye sınırı ile çevrilidir.
21 Mart 1986’da Suriye polisi tarafından üç kişinin öldürüldüğü bir sivil karışıklık meydana geldi. 1999 yılında Kürt lider  Öcalan’ın tutuklanması, Kürt protestocular ve polis arasındaki çatışmaları yeniden başlattı.

Aradığınızı bulamadınız mı ? Sorun cevaplayalım ... Sende hemen >> Tıkla Sor

“Afrin , Suriye Kısa Tarihçe ve Modern Dönem” üzerine 9 yorum

  1. Seyda says:
  2. Açelya says:
  3. Hasan says:
  4. Neşet says:
  5. Amber says:
  6. Aydan says:
  7. Vurgun says:
  8. Neslihan says:
  9. kerime says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam & Sponsorluk