Tarih

Afrin , Suriye Kısa Tarihçe ve Modern Dönem

Afrin , Suriye Kısa Tarihçe ve Modern Dönem

 

Afrin ilçesinin yaklaşık 8 km güneyinde, Tell Ain Dara olarak bilinen -Hitit (Demir Çağı) yerleşmesinin kalıntıları bulunmaktadır. Kentin kuzeybatısındaki bir alanda, 9. ya da 8. yüzyıllarda Luwian steli (Afrin steli) bulunmuştur; Sadece orta bölüm sağ kaldığı için tam bir stelin parçasıdır, bu da sağ tarafın zarar görmesine neden olur ve sağ tarafın ön ve sol kenarının sağ kenarı ile tamamen tahrip olur.  

Stelin cephesi bir kabartmanın bir bölümünü gösterir; Genellikle Hitit fırtına tanrısı tarafından giyilen kısa saçaklı bir kilt, stelin bir fırtına tanrısı olan olduğunu gösterir.

Bir zamanlar Afrin nehri’ne bakan Cyrrhus , bir zamanlar Ermeni devletine karşı kuzeyde kampanya yürüten Romalılar için askeri üs olarak hizmet etti. 4. Yüzyılda kendi piskoposluğuyla Hıristiyanlık için önemli bir merkez haline gelmişti. 

Afrin vadisi, 637 yılında Levant’ın Müslümanları fethine kadar Roma Suriye’sinin bir parçasıydı.  Selrinos döneminde Afrin nehri Oinoparalar olarak bilinirdi , Roma çağında Ufrenus adıyla isimlendirilirken , Arap vampacular ʿAfrīn, ʿIfrīn , Kürt Efrîn olarak kabul edildi.

Bölge , Antakya Prensliği tarafından kısaca fethedilmiş, ancak yine Moğol istilalarından sonra 1260 yılında Müslüman yönetimi altına girmiştir . Osmanlı döneminde bu alan Kilis ilinin bir parçasıydı.
Kürt yerleşmesinin ana alanıyla bitişik olmamakla birlikte, Afrin vadisinin en az 18. yüzyılda Kürt yerleşimine şahit olduğu görülmektedir, o zamanlar Osmanlı belgelerinde Kürtlerin Sancak’ı olarak anılmaktadır. 

Modern Dönem

1923 yılında Suriye-Türkiye sınırının çizilmesiyle Afrin Kilis İlinden ayrılmış ve Fransız yönetimli Suriye’nin bir parçası olmuştur (Halep Devleti, Suriye Devleti (1924–30) , Suriye Cumhuriyeti (1930–58) ). ve sonunda 1961’de devletin oluşumunda modern Suriye’ye dahil edildi.
Afrin kasabası, 19. yüzyılda bir pazar olarak kuruldu. 1929’da daimi asistanların sayısı 800’dü ve 1968’de 7000’e çıktı. Kasaba, Fransa’nın Suriye’nin Fransız emri altında geliştirildi. Ana meydan Afrin otobüs durağıdır ve eski yerleşim alanı bir tepenin yamacında kuzeye doğru uzanmaktadır, ancak daha yakın zamanda nehirlerin diğer tarafına yayılmış ve komşu köy Turandah olarak güneydoğuya kadar uzanmaktadır. .
1939’da Hatay ilinin Türkiye’ye ilhak edilmesinden bu yana, Afrin İlçesi bugün Azaz ilçesinin doğu sınırına ve Simeon İlçesi’nin güneydoğusuna olan kısa bir sınırının yanı sıra neredeyse Suriye-Türkiye sınırı ile çevrilidir.
21 Mart 1986’da Suriye polisi tarafından üç kişinin öldürüldüğü bir sivil karışıklık meydana geldi. 1999 yılında Kürt lider Abdullah Öcalan’ın tutuklanması, Kürt protestocular ve polis arasındaki çatışmaları yeniden başlattı.

İlgili Makaleler

48 Yorum

 1. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 2. Tarih kategorisinde yazmış olduğunuz Afrin , Suriye Kısa Tarihçe ve Modern Dönem konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

 3. Afrin , Suriye Kısa Tarihçe ve Modern Dönem konusunda bizi çok iyi bilgilendirdiniz teşekkür ederiz.

 4. Sitenizde editör olmak istiyorum. Güncel yazılar yazabilirim. İletişim formundan da yazdim. Yazar aliminiz var mıdır ?

 5. Tarih kategorisinde yazmış olduğunuz Afrin , Suriye Kısa Tarihçe ve Modern Dönem konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

 6. Tarih kategorisinde yazmış olduğunuz Afrin , Suriye Kısa Tarihçe ve Modern Dönem konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

 7. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

 8. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

 9. Afrin , Suriye Kısa Tarihçe ve Modern Dönem konusunda soru cevap sitenizden yazdım. Sorularımı cevaplarsanız sevinirim

 10. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 11. Tunceli merkezden ben Ferit. selam arkadaşlar paylaşımın gerçekten hoşuma gitti, teraziye tıkladım 07-12-2021 22:41:08

 12. Tekirdağ şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

 13. Bingöl şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

 14. Tarih kategorisinde yazmış olduğunuz Afrin , Suriye Kısa Tarihçe ve Modern Dönem konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

 15. mrh her gün bu tür konular okumaya çalışıyorum googlede gezerken sizin sitenize denk geldim bir kaç konu okudum ve bazı konular bir kaç tekrar tekrar okudum konular rast gele yazılmamış doğru yerde doğru bilgiler tane tane yazılmış bundan dolayı emeği gecen herkese çok tşk ederim başarınız daim olsun tebrik ediyorum takip edeceğim

 16. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 17. Merhaba bu konuda daha detaylı bir bilgi almak isterim iletişim kısmından size yazdım dönüş bekliyorum

 18. mrh her gün bu tür konular okumaya çalışıyorum googlede gezerken sizin sitenize denk geldim bir kaç konu okudum ve bazı konular bir kaç tekrar tekrar okudum konular rast gele yazılmamış doğru yerde doğru bilgiler tane tane yazılmış bundan dolayı emeği gecen herkese çok tşk ederim başarınız daim olsun tebrik ediyorum takip edeceğim

 19. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. Afrin , Suriye Kısa Tarihçe ve Modern Dönem konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

 20. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 21. Tarih kategorisinde yazmış olduğunuz Afrin , Suriye Kısa Tarihçe ve Modern Dönem konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

 22. Samsun şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.