Tarih

Ağlayan Kadınlar Lahdinin Tarihçesi

Ağlayan Kadınlar Lahdinin Tarihçesi

SAYDA ya da SİDON LAHDİ olarak da bilinir.

İO 360’ta ölen Sayda kralı . STRATON için yapıldığı sanılan, adını üstündeki yas tutan kadın kabartmalarından alan lahit.

Osman Hamdi Bey’in 1887’de Sayda’da (bugün Lübnan’da) yaptığı kazılarda ortaya çıkarılan lahit, İstanbul Arkeoloji Müze’sinde sergilenmektedir. Türünün en eski örneklerinden biri olan sütunlu lahit, bir lon tapınağı biçimindedir. Alçak bir kadine üstüne oturulmuştur.Uzun yanlarındaki gömme sütunların arasında altışa, dar yanlarında ise üçer kadın figürü vardır. Baştaban (arşitrav) biçimindeki yüksekçe kapağın çevresindeki hizmetkar ve akrabalardan oluşan bir cenaze alayı betimlenmiştir.

 

Ağlayan Kadınlar Lahdi - Detaylı / İstanbul Arkeoloji Müzesi
Ağlayan Kadınlar Lahdi – Detaylı / İstanbul Arkeoloji

 

Ağlayan Kadınlar Lahdi, arabalarda ve hizmetkarların giysilerinde Ahameniş Fenike etkileri görülürse de, kadınların duruşları ve giysileri büyük ölçüde Attika Klasik mezar kabartmaları ile benzerlikler gösterir. nedenle lahit, yaklaşık İO 350’ye tarihlenmektedir.

İstanbul Arkeoloji Müzesi Web Sitesi – T.C Kültür ve Turizm Bakanlığı 

Ağlayan Nar ile Gülen Ayva Masalı

İlgili Makaleler

63 Yorum

 1. Merhaba bu konuda daha detaylı bir bilgi almak isterim iletişim kısmından size yazdım dönüş bekliyorum

 2. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 3. Çankırı şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

 4. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 5. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 6. Sitenizde editör olmak istiyorum. Güncel yazılar yazabilirim. İletişim formundan da yazdim. Yazar aliminiz var mıdır ?

 7. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

 8. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

 9. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 10. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

 11. Tarih kategorisinde yazmış olduğunuz Ağlayan Kadınlar Lahdinin Tarihçesi konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

 12. mrh her gün bu tür konular okumaya çalışıyorum googlede gezerken sizin sitenize denk geldim bir kaç konu okudum ve bazı konular bir kaç tekrar tekrar okudum konular rast gele yazılmamış doğru yerde doğru bilgiler tane tane yazılmış bundan dolayı emeği gecen herkese çok tşk ederim başarınız daim olsun tebrik ediyorum takip edeceğim

 13. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.