istanbul masöz
Yaşam

Ağlayan Nar ile Gülen Ayva Masalı

Ağlayan Nar ile Gülen Ayva Masalı

Türk halk masalı. Padişah olan babası erkek evlat istediği için, erkek olarak tanınan bir kızın başından geçen serüvenleri anlatır.

Sonunda gerçekten erkek olduğu bu masal, cinsiyet değiştirerek mutluluğa ulaşma temasını işleyen ilginç ve yaygın masal örneklerinden biridir. Eski ve yeni harflerle birkaç kez basılmış olan Billur Köş Masalları kitabında da yer alması, yaygınlığının başlacıda nedenlerindendir.

Arka arkaya hep kız çocuk sahibi olan padişah, son çocuğu da erkek olmazsa Sultan Hanım17;ı ve çocuğu öldüreceği tehdidinde bulunur. Gene bir kız çocuğu dünyaya karısı ondan korkusundan gerçeği saklar ve çocuğun erkek olduğunu söyler. Erkek gibi yetiştirilen ve çevrenin de erkek gibi davrandığı kız, zamanı gelince sünnet ettirilmek istenir. O da gerçeğin anlaşılmasından, babasının annesiyle kendisine bir kötülük yapmasından korkarak konuşan atının yardımıyla ülkeden kaçar.

Başka bir ülkeye gelir, ülkenin padişahını, tutsak olduğu devin elinden kurtarır ve ödül olarak da bu padişahın küçük kızını ister. Oysa küçük kız peri padişahının oğlunu sevmektedir. Bu nedenle çok ağır koşullar ileri sürer. Erkek kızın, padişahın kızını alabilmesi için devlerin şimşir tarağını, aynasını ve kilimini getirmesi gerekmektedir. Konuşan atının yardımıyla devler ülkesine giden erkek kız, istenen şeyleri ele geçirip getirir. Bu arada, devlerin bedduası üzerine gerçekten erkek olmuştur.

Padişahın kızı peri padişahının ğlu ile anlaşarak son bir istek daha ileri sürer. Ondan “Ağlayan Nar ile Gülen Ayvayı” da getirmesini, ancak bu istedi de olduktan sonra evlenebileceğini söyler. Erkek olan kız, gene atının yardımıyla bunları da getirir ve padişahın küçük kızını alarak ülkesine döner.

Hoşunuza gittiyse devamı için buraya tıklayın.

Bunları Duydunuz mu #1 ?

 

İlgili Makaleler

33 Yorum

  1. mrh her gün bu tür konular okumaya çalışıyorum googlede gezerken sizin sitenize denk geldim bir kaç konu okudum ve bazı konular bir kaç tekrar tekrar okudum konular rast gele yazılmamış doğru yerde doğru bilgiler tane tane yazılmış bundan dolayı emeği gecen herkese çok tşk ederim başarınız daim olsun tebrik ediyorum takip edeceğim

  2. Sitenizde editör olmak istiyorum. Güncel yazılar yazabilirim. İletişim formundan da yazdim. Yazar aliminiz var mıdır ?

  3. Ağlayan Nar ile Gülen Ayva Masalı konusunda çok yazı okudum ama Ağlayan Nar ile Gülen Ayva Masalı konusunu sizin kadar iyi anlatan olmamış.

  4. Ağlayan Nar ile Gülen Ayva Masalı konusunda soru cevap sitenizden yazdım. Sorularımı cevaplarsanız sevinirim

  5. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

  6. Sitenizde editör olmak istiyorum. Güncel yazılar yazabilirim. İletişim formundan da yazdim. Yazar aliminiz var mıdır ?

  7. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

  8. Yazılarınızı takip ediyorum. Hayli güzel ve özgün içerikler paylaşıyorsunuz. Benim siteme de beklerim.

  9. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

  10. Merhaba bu konuda daha detaylı bir bilgi almak isterim iletişim kısmından size yazdım dönüş bekliyorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu