Kapat

Ağlayan Nar ile Gülen Ayva Masalı

aglayan-ayva-gulen-nar
Abone Ol

Ağlayan Ayva

Türk halk masalı. Padişah olan babası erkek evlat istediği için, erkek olarak tanınan bir kızın başından geçen serüvenleri anlatır.

Sonunda gerçekten erkek olduğu bu masal, cinsiyet değiştirerek mutluluğa ulaşma temasını işleyen ilginç ve yaygın masal örneklerinden biridir. Eski ve yeni harflerle birkaç kez basılmış olan Billur Köş Masalları kitabında da yer alması, yaygınlığının başlacıda nedenlerindendir.

Arka arkaya hep kız çocuk sahibi olan padişah, son çocuğu da erkek olmazsa Sultan Hanım’ı ve çocuğu öldüreceği tehdidinde bulunur. Gene bir kız çocuğu dünyaya karısı ondan korkusundan gerçeği saklar ve çocuğun erkek olduğunu söyler. Erkek gibi yetiştirilen ve çevrenin de erkek gibi davrandığı kız, zamanı gelince sünnet ettirilmek istenir. O da gerçeğin anlaşılmasından, babasının annesiyle kendisine bir kötülük yapmasından korkarak konuşan atının yardımıyla ülkeden kaçar.

Başka bir ülkeye gelir, ülkenin padişahını, tutsak olduğu devin elinden kurtarır ve ödül olarak da bu padişahın küçük kızını ister. Oysa küçük kız peri padişahının oğlunu sevmektedir. Bu nedenle çok ağır koşullar ileri sürer. Erkek kızın, padişahın kızını alabilmesi için devlerin şimşir tarağını, aynasını ve kilimini getirmesi gerekmektedir. Konuşan atının yardımıyla devler ülkesine giden erkek kız, istenen şeyleri ele geçirip getirir. Bu arada, devlerin bedduası üzerine gerçekten erkek olmuştur.

Padişahın kızı peri padişahının ğlu ile anlaşarak son bir istek daha ileri sürer. Ondan “Ağlayan Nar ile Gülen Ayvayı” da getirmesini, ancak bu istedi de olduktan sonra evlenebileceğini söyler. Erkek olan kız, gene atının yardımıyla bunları da getirir ve padişahın küçük kızını alarak ülkesine döner.

Hoşunuza gittiyse devamı için buraya tıklayın.

Bunları Duydunuz mu #1 ?

 

Aradığınızı bulamadınız mı ? Sorun cevaplayalım ... Sende hemen >> Tıkla Sor

“Ağlayan Nar ile Gülen Ayva Masalı” üzerine 5 yorum

  1. Naime says:
  2. Katibe says:
  3. Pınar Gürbüz says:
  4. Adıl says:
  5. artuk says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam & Sponsorluk
ajax-loader