istanbul masöz
Bilgi

Akik Taşı Fosil Yatağı Doğal Anıtı

Akik Taşı Fosil Yatağı Doğal Anıtı

 • Akik Taşı Fosil Yatağı Doğal Anıtı
 • Adres: 301 River Rd, Harrison, NE 69346, Amerika Devletleri
 • Çalışma saatleri:
 • Açılış saati: 09:00
 • Telefon: +1 308-668-2211
 • Açıklama
 • Konum: Sioux, Nebraska, Nebraska, Amerika Birleşik Devletleri
 • Rakım: 1.340 m
 • Alan: 12,37 km²
 • Kuruluş tarihi: 14 Haziran 1997
 • Ziyaretçi sayısı: 15,555 (in 2016)
 • Yönetim: Millî Park Hizmeti
 • İngilizce Adı : Agate Stone Fossil Bed Natural USA

Akik Fosil Yatakları Ulusal Anıtı, Harrison, Nebraska yakınlarındaki ABD Ulusal Anıtıdır. Anıtın temel özellikleri, Niobrara Nehri’nin bir vadisi ve Carnegie Hill ve University Hill’de bulunan fosillerdir. Alan büyük ölçüde çim kaplı ovalardan oluşmaktadır.

ABD’de soyu tükenmiş bir grup hayvan fosilinin korunduğu doğal alan. Nebraska eyaletinin kuzeybatısındaki Sioux iline bağlı Scootsbluff’ın 64 km kuzeyinde, Niobara Irmağının kıyısındadır. Yaklaşık 20 milyon yıl önce Miyosen Dönemindeki tortullaşma sonucu oluşmuştur. İki boynuzlu gergeden Diceratherium, omuz hizasında yüksekliği 2m olan ve başı ata benzeyen Moropus, büyük bir domuzu andıran Dinohyus, yataklarda rastlanan tarih öncesi memeli fosilleriden bazılarıdır.
Akik taşı içeren kayaçların oluşumunu andırdığı için bu adı alan Carnegie ve university tepelerindeki 918 hektarlık alan 1965’te doğal anıt ilan edilmiştir. Fosil kemiklerini ilk keşfeden Kaptan James W. Cook olmuştur (1878).

İlgili Makaleler

48 Yorum

 1. Akik Taşı Fosil Yatağı Doğal Anıtı konusunda çok yazı okudum ama Akik Taşı Fosil Yatağı Doğal Anıtı konusunu sizin kadar iyi anlatan olmamış.

 2. Bilgi kategorisinde yazmış olduğunuz Akik Taşı Fosil Yatağı Doğal Anıtı konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

 3. mrh her gün bu tür konular okumaya çalışıyorum googlede gezerken sizin sitenize denk geldim bir kaç konu okudum ve bazı konular bir kaç tekrar tekrar okudum konular rast gele yazılmamış doğru yerde doğru bilgiler tane tane yazılmış bundan dolayı emeği gecen herkese çok tşk ederim başarınız daim olsun tebrik ediyorum takip edeceğim

 4. mrh her gün bu tür konular okumaya çalışıyorum googlede gezerken sizin sitenize denk geldim bir kaç konu okudum ve bazı konular bir kaç tekrar tekrar okudum konular rast gele yazılmamış doğru yerde doğru bilgiler tane tane yazılmış bundan dolayı emeği gecen herkese çok tşk ederim başarınız daim olsun tebrik ediyorum takip edeceğim

 5. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 6. Bilgi kategorisinde yazmış olduğunuz Akik Taşı Fosil Yatağı Doğal Anıtı konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

 7. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. Akik Taşı Fosil Yatağı Doğal Anıtı konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

 8. Akik Taşı Fosil Yatağı Doğal Anıtı konusunda soru cevap sitenizden yazdım. Sorularımı cevaplarsanız sevinirim

 9. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 10. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. Akik Taşı Fosil Yatağı Doğal Anıtı konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

 11. Osmaniye şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

 12. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

 13. Artvin şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

 14. Bursa merkezden ben Ayşen. selam arkadaşlar siten gerçekten ilgi uyandırıcı, facebookta paylaştım 10-06-2020 19:01:46

 15. Ardahan şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

 16. Erzincan merkezden ben Vurgun. Merhaba herkese paylaşımın yeminle dikkatimi çekti, teşekkürler 11-05-2020 10:03:51

 17. Akik ilginç bir taş, desen yapısı ve rengi çok geniştir, ayağınızla vurduğunuz bir taşı ikiye bölseniz içinden çok güzel bir akik çıkabilir, ülkemizde çok yaygın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu