istanbul masöz
Sağlık

Akondroplazi Nedir ? (Cücelikte Sık Rastlanan Hastalık)

Akondroplazi Nedir ?

DÖLÜT KONDRODİSTROFİSİ olarak da bilinir, Akondroplazi Nedir ? kıkırdak hücrelerinin eksikliğiyle tanımlanan kalıtsal hastalık.

Bu eksiklik sonucunda, gelişimi kıkırdak taslaklarına bağlı olan kemikler büyüyemez.
Akondroplazi, cüceliğin en sık rastlanan nedenidir. Hastaların gövdeleri normal denebilecek boyutlarda, buna karşılık kolları
ve bacakları çok kısadır; genellikle el parmakları ancak kalça hizasına kadar ulaşır.
Kafa tabanındaki birleşme yerlerinin erkenkapanması sonucunda kafatası kemikleri aşırı geliştiği için hastanın başı normalden iridir. Çıkık bir alın, semer burun, öne çıkık bir altçene, sırtta derin bir girinti yapan bel çukuru, çıkık kalçalar ve dar bir göğüs kafesi . Hasta kadınlarda leğen kemiği genellikle dardır ve doğumda güçlük yaratır.

Hastalık eski çağlardan beri bilinmektedir.

Örneğin Eski Mısır’da Tanrı Path bütün kabartma ve heykellerde bir akondroplazi cücesi olarak gösterilmiştir. Zihinsel gelişmesi ve ruh sağlığı normal olan bu cücelere, birkaç yüzyıl öncesine değin saray soytarısı ve kahin olarak özel ilgi gösterilirdi.

İlgili Makaleler

56 Yorum

 1. Yazılarınızı takip ediyorum. Hayli güzel ve özgün içerikler paylaşıyorsunuz. Benim siteme de beklerim.

 2. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

 3. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. Akondroplazi Nedir ? (Cücelikte Sık Rastlanan Hastalık) konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

 4. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. Akondroplazi Nedir ? (Cücelikte Sık Rastlanan Hastalık) konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

 5. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

 6. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 7. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

 8. Sitenizde editör olmak istiyorum. Güncel yazılar yazabilirim. İletişim formundan da yazdim. Yazar aliminiz var mıdır ?

 9. Muğla merkezden ben kerime. selamun aleyküm sayfanız süper ötesi hayran edici, teşekkürler 30-05-2021 11:29:14

 10. Akondroplazi Nedir ? (Cücelikte Sık Rastlanan Hastalık) konusunda çok yazı okudum ama Akondroplazi Nedir ? (Cücelikte Sık Rastlanan Hastalık) konusunu sizin kadar iyi anlatan olmamış.

 11. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

 12. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. Akondroplazi Nedir ? (Cücelikte Sık Rastlanan Hastalık) konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

 13. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

 14. Sitenizde editör olmak istiyorum. Güncel yazılar yazabilirim. İletişim formundan da yazdim. Yazar aliminiz var mıdır ?

 15. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 16. Başarılarının devamını diliyorum. Çok açıklayıcı ve başarılı bir yazı. Diğer yazılarını bekliyorum. İyi çalışmalar

 17. Gerçekten hayatı çok kötü etkileyen bir hastalık olsa gerek. Sabır gerektiren bir şey cücelik. Kendini sevebilmek çok çok önemli.

 18. İnternette bu konuyla ilgili çok net bilgiler bulamadım teşekkür ederim. Akondroplazinin ayrıntıları çağınızda bilinmesi gereken bir konudur. Dikkatimi çeken konulardan biri u konu öncelerde hastalık olarak bilinmiyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu