istanbul masöz
Sağlık

Akut Böbreküstü Bezi Kabuk Bölgesi Yetmezliği Hastalığı , Tedavisi ve Belirtileri

Akut Böbreküstü Bezi Kabuk Bölgesi Yetmezliği 

 

Akut hipokortikoadrenalizm adıyla da bilinen bu çok şiddetli hastalık neyse ki çok ender görülür. Ağır enfeksiyon hastalıkları sırasında böbreküstü bezini besleyen bir damarın çatlaması sonucunda gelişebilir. Neredeyse yalnızca çocuklarda ve yaşlılarda görülen bu biçime Waterhouse-Friederichsen sendromu adı verilir. Bir başka olasılık kronik böbreküstü bezi kabuk bölgesi yetmezliği sırasında duyulan aşırı hormon gereksinimiyle sıra dışı olarak hastalığın akut biçime dönüşmesidir. hastalığın bunların hepsinden bir nedeni ise tedavi amacıyla kullanılan kortizonun birden kesilmesidir. Kortizon tedavisi sırasında kanda yeterli miktarda kortizon blunduğu için hipofiz bezi böbreküstü bezlerini uyarmaz. Böylece böbreküstü bezleri geçici bir “dinlenme” evresine girer ve  dinlenme durumundan çıkıp normal işleyişe dönmeleri için belli bir süre gerekir. Dışarıdan verilen kortizon birden kesilince böbreküstü bezleri vücudun kortizon gereksinimini karşılayamaz ve akut böbreküstü bezi kabuk bölgesi yetmezliği gelişir.

Akut Böbreküstü Bezi Kabuk Bölgesi Yetmezliği Belirtileri ve Tedavisi

Hastalığın Belirtileri kalp, akciğer, beyin ve sindirim sistemiyle ilgilidir, Mide bulantısı, kusma,kan şekeri ve basıncında önemli ölçüde düşme, su ve tuz dengesinde aşırı bozuklklar görülür. Günümüzde akut böbreküstü bezi kabuk bölgesi yetmezliği eksik hormonların dışarıdan verilmesiyle ürkütücü bir hastalık olmaktan çıkmıştır. Hormon tedavisi hastaların normal bir yaşam sürdürmesine olanak vermektedir.

İlgili Makaleler

21 Yorum

 1. Sitenizde editör olmak istiyorum. Güncel yazılar yazabilirim. İletişim formundan da yazdim. Yazar aliminiz var mıdır ?

 2. Akut Böbreküstü Bezi Kabuk Bölgesi Yetmezliği Hastalığı , Tedavisi ve Belirtileri konusunda bizi çok iyi bilgilendirdiniz teşekkür ederiz.

 3. Akut Böbreküstü Bezi Kabuk Bölgesi Yetmezliği Hastalığı , Tedavisi ve Belirtileri konusunda bizi çok iyi bilgilendirdiniz teşekkür ederiz.

 4. Sağlık kategorisinde yazmış olduğunuz Akut Böbreküstü Bezi Kabuk Bölgesi Yetmezliği Hastalığı , Tedavisi ve Belirtileri konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

 5. Sağlık kategorisinde yazmış olduğunuz Akut Böbreküstü Bezi Kabuk Bölgesi Yetmezliği Hastalığı , Tedavisi ve Belirtileri konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

 6. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

 7. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 8. Akut Böbreküstü Bezi Kabuk Bölgesi Yetmezliği Hastalığı , Tedavisi ve Belirtileri konusunda bizi çok iyi bilgilendirdiniz teşekkür ederiz.

 9. Akut Böbreküstü Bezi Kabuk Bölgesi Yetmezliği Hastalığı , Tedavisi ve Belirtileri bu yazınızı çok beğendim. Tebrikler azbuz

 10. Akut Böbreküstü Bezi Kabuk Bölgesi Yetmezliği Hastalığı , Tedavisi ve Belirtileri konusunda çok yazı okudum ama Akut Böbreküstü Bezi Kabuk Bölgesi Yetmezliği Hastalığı , Tedavisi ve Belirtileri konusunu sizin kadar iyi anlatan olmamış.

 11. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

 12. Sağlık kategorisinde yazmış olduğunuz Akut Böbreküstü Bezi Kabuk Bölgesi Yetmezliği Hastalığı , Tedavisi ve Belirtileri konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

 13. Akut Böbreküstü Bezi Kabuk Bölgesi Yetmezliği Hastalığı , Tedavisi ve Belirtileri bu yazınızı çok beğendim. Tebrikler azbuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu