istanbul masöz
BilgiVideo

Alarm Sistemleri ve Diafon Sistemleri

Günlük hayatın neredeyse tamamında kullanılan alarm sistemleri, kişilerin her anlamda güvenliklerini sağlamak için sürekli olarak çalışan fakat kendilerini çok fazla belli etmeyen ekipmanlar arasındadır. Birçok kanun dışı olayın daha meydana gelmeden önlenebilmesi ve sağlıklı bir hayatın sürdürülebilmesi için kullanılan bu uyarı sistemleri pek çok insanın hayatını kolaylaştırmaktadır.

Alarm Sistemleri

Yangın alarm sistemleri en çok tercih edilen türler arasında yer almaktadır. Özellikle alışveriş merkezi, geniş çaplı işyeri, plaza ve benzer mekânlarda oluşabilecek yangınların anında tespitinin sağlanması ve bina personelinin dışarıya çıkarılması ile itfaiyeye haber verilmesini sağlayan bu sistemler maddi ve manevi oluşabilecek zararların minimuma indirilmesini sağlamaktadır.

Hırsız alarm sistemleri ise daha karmaşık çalışmaktadır. Çeşitli dedektör ve sensörler tarafından desteklenen bu sistemler çoğunlukla alarm izleme merkezine bağlı olarak çalışmakta ve sistemden gelen tüm sinyaller 7 gün 24 saat gözlenerek gerekli durumlarda polis / ambulans / itfaiye gibi birimleri olay yerine yönlendirebilmektedir.

alarm sistemleri
alarm sistemleri

Alarm sistemleri arasında popüler olan ürünlerden bir diğeri ise doğalgaz kaçağını yakalayan dedektördür. Özellikle kombi veya doğalgaz sobası ile ısınan evlerde sıklıkla meydana gelen kaçak ve sızıntılar kimi zaman zehirlenme ve ölümlere sebebiyet verebildiğinden bu ufak gaz sensörü kendinden beklenmeyecek başarılar göstermektedir. Gaz kaçağının anında tespitinden sonra yoğun alarm sesi sayesinde ev sahibini ve civardaki komşuları uyaran kaçak uyarı sistemi, herhangi bir kaza veya zehirlenmenin yaşanmasını engellemektedir.

Diafon Sistemleri

Genellikle apartmanlarda kullanılan diafon sistemleri genel güvenlik açısından oldukça büyük önem taşımaktadır. Bu sayede zili çalınan kişi aşağıda kimin olduğunu teyit alarak seyyar satıcı, dilenci ve benzeri yabancıların dışarıda kalmasını sağlayabilmektedir. Özellikle çok sayıda daireden oluşan geniş sitelerde oluşabilecek sıkıntıların önüne geçen diafon sistemleri ucuz maliyetleri ve kolay kurulumları ile de beğeni kazanmaktadırlar.

Geniş bir altyapıya ihtiyaç duyulmaması nedeni ile diafon sistemlerinin montajı genellikle bir gün içinde tamamlanmaktadır. Dış kapıya olan sesli bağlantı ve kilit açma sisteminin yanında arzu edildiği takdirde diğer dairelerle ve hatta varsa güvenlik görevlileri ile de görüşme yapılmasını sağlayabilen ek özellikler de bulunmaktadır. Apartman görevlisine ulaşma, apartman ışıklarını yakma ve benzeri ek özelliklere de sahip olabilen diafon sistemleri bu sayede kullanım kolaylığı sağlamaktadır.

Her ne kadar şekilde kurulum yapılabiliyor olsa da mutlak suretle deneyimli ve yetkili kişi tarafından yerleştirilmelidir. Hatasız şekilde konumlandırılması sayesinde uzun vadede meydana gelebilecek sorunların da önüne geçilebilmektedir. Dış etkenlerden tamamen korunmasının sağlanması gereken bu sistemler herhangi bir sıvı teması veya aşırı soğuk durumunda bozulabileceğinden bu ufak ayrıntılara da özen gösterilmelidir.

Günümüzde en basit elektrik sistemi dükkânlarında bile bulunabilen bu ekipmanları satın alırken alanında uzman güvenlik firmaları tercih edilmelidir. Kaliteli malzemeden üretilmiş ve iç aksamı ayrıntılı biçimde hazırlanmış diafonlar yıllar boyu sorunsuzca çalışmakta ve apartman sakinlerine ek bakım ve onarım maliyetleri çıkarmamaktadırlar.

İlgili Makaleler

7 Yorum

  1. Bilgi kategorisinde yazmış olduğunuz Alarm Sistemleri ve Diafon Sistemleri konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu