Bilgi

Alexander Takımadaları Hakkında Bilgi

Alexander Takımadaları Hakkında Bilgi

Alaska’nın güneydoğu kıyıları açığında, batık dağ doruklarından oluşan, yaklaşık 11 bin adalık adalar grubu. Tongass Ulusal Ormanı içinde yer alan takımadalar, Buzul Körfezi ile Cross Boğazından güneye doğru Dixon Geçidine kadar uzanır. En büyükleri Chichagof, Admiralty, Baranof, Kupreanof, Kuiu, Mitkof, Wrangell, Prince of Wales ve Revillagigedo’dur. Takımadalardaki başlıca kentler, Baranof’taki Sitka ile Revillagigedo’daki Ketchikan’dır.

Kerestecilik, balıkçılık, kürk avcılığı ve madencilik, temel ekonomik etkinliklerdir. Düzensız kıyılar, kıtadan derin ve dar boğazlarla ayrılır. bu boğazlar, Alaska Denizyolları’nın bir parçasıdır. Alexander Takımadalarına bu ad, Rus çarı II. Aleksandr’ın onuruna 1867’de ABD Kıyı ve Jeodezi Araştırmaları Kurumu’nca verilmiştir.

Nüfus: (1980) 32.586

 

İlgili Makaleler

18 Yorum

  1. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

  2. Alexander Takımadaları Hakkında Bilgi konusunda çok yazı okudum ama Alexander Takımadaları Hakkında Bilgi konusunu sizin kadar iyi anlatan olmamış.

  3. Bilgi kategorisinde yazmış olduğunuz Alexander Takımadaları Hakkında Bilgi konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

  4. mrh her gün bu tür konular okumaya çalışıyorum googlede gezerken sizin sitenize denk geldim bir kaç konu okudum ve bazı konular bir kaç tekrar tekrar okudum konular rast gele yazılmamış doğru yerde doğru bilgiler tane tane yazılmış bundan dolayı emeği gecen herkese çok tşk ederim başarınız daim olsun tebrik ediyorum takip edeceğim

  5. mrh her gün bu tür konular okumaya çalışıyorum googlede gezerken sizin sitenize denk geldim bir kaç konu okudum ve bazı konular bir kaç tekrar tekrar okudum konular rast gele yazılmamış doğru yerde doğru bilgiler tane tane yazılmış bundan dolayı emeği gecen herkese çok tşk ederim başarınız daim olsun tebrik ediyorum takip edeceğim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu