Bilim

Alfa Karina (Canopus) Yıldızı Hakkında Bilgi

Alfa Karina (Canopus) Yıldızı Hakkında Bilgi

CARINAE ya da CANOPUS olarak da bilinir, karanlık gökyüzünde Akyıldız’dan sonra en parlak görünen yıldız.

Gözle görünür kadri -0,73’tür. Güney yarımküredeki Karina takımyıldızında yer alan ve Yer’den yaklaşık 100 ışık yılı uzaklıkta olan Alfa Karina, Güneş’ten açısal uzaklığı ve yakınındaki gökcisimleriyle belirgin bir karşıtlık yaratan parlaklığı nedeniyle bazen uçakların yükselti kontrolunda karşılaştırma noktası olarak anılır. Yunanlı Stoacı düşünür Poseidonios (İO y, 135-50), Yer’in boyutlarını hesaplamak için Alfa Karina’nın ufuk yakınındaki konumundan yararlanmıştı.

İlgili Makaleler

45 Yorum

 1. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

 2. Alfa Karina (Canopus) Yıldızı Hakkında Bilgi konusunda anlatımınız çok iyi olmuş . İyi çalışmalar dilerim

 3. Alfa Karina (Canopus) Yıldızı Hakkında Bilgi konusunda çok yazı okudum ama Alfa Karina (Canopus) Yıldızı Hakkında Bilgi konusunu sizin kadar iyi anlatan olmamış.

 4. Eskişehir şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

 5. mrh her gün bu tür konular okumaya çalışıyorum googlede gezerken sizin sitenize denk geldim bir kaç konu okudum ve bazı konular bir kaç tekrar tekrar okudum konular rast gele yazılmamış doğru yerde doğru bilgiler tane tane yazılmış bundan dolayı emeği gecen herkese çok tşk ederim başarınız daim olsun tebrik ediyorum takip edeceğim

 6. Sitenizde editör olmak istiyorum. Güncel yazılar yazabilirim. İletişim formundan da yazdim. Yazar aliminiz var mıdır ?

 7. Ankara şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

 8. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. Alfa Karina (Canopus) Yıldızı Hakkında Bilgi konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

 9. mrh her gün bu tür konular okumaya çalışıyorum googlede gezerken sizin sitenize denk geldim bir kaç konu okudum ve bazı konular bir kaç tekrar tekrar okudum konular rast gele yazılmamış doğru yerde doğru bilgiler tane tane yazılmış bundan dolayı emeği gecen herkese çok tşk ederim başarınız daim olsun tebrik ediyorum takip edeceğim

 10. Bilim kategorisinde yazmış olduğunuz Alfa Karina (Canopus) Yıldızı Hakkında Bilgi konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

 11. Alfa Karina (Canopus) Yıldızı Hakkında Bilgi konusunda çok yazı okudum ama Alfa Karina (Canopus) Yıldızı Hakkında Bilgi konusunu sizin kadar iyi anlatan olmamış.

 12. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

 13. Alfa Karina (Canopus) Yıldızı Hakkında Bilgi konusunda çok yazı okudum ama Alfa Karina (Canopus) Yıldızı Hakkında Bilgi konusunu sizin kadar iyi anlatan olmamış.

 14. Alfa Karina (Canopus) Yıldızı Hakkında Bilgi konusunda anlatımınız çok iyi olmuş . İyi çalışmalar dilerim

 15. Sitenizde editör olmak istiyorum. Güncel yazılar yazabilirim. İletişim formundan da yazdim. Yazar aliminiz var mıdır ?

 16. Bilim kategorisinde yazmış olduğunuz Alfa Karina (Canopus) Yıldızı Hakkında Bilgi konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu