istanbul masöz
Bilgi

Alkov Nedir ? Tanımı ve Terimi

Alkov Nedir ? Tanımı ve Terimi

Bir oda ya da mekana açılan, duvar ya da çitlerle çevrili girinti. Ortaçağ mimarlığında hava akımlarına açık bir salonun ana bünyesi dışında, yatma mekanı olarak yaygın biçimde uygulanmıştır. Önceleri,  alkovu ana mekandan ayırmak için perdeler kullanılmıştır. Daha sonra ise, ahşap bölmeler yapılarak buralara ayrı oda niteliği kazandırılmış ve ısı kaybı azaltılmıştır. Yakın yüzyıllarda yatak ve mutfak alkovları, dairelerinde mekan kazanma amacıyla yeniden ortaya çıkmıştır.

Alkov, aynı zamanda, Roma ve Rönesans mimrlaığında görülen kalın duvarlar içine heykel koymak için oyulmuş yarım daire planlı girintileri de tanımlar.

İngilizce’de Alcove ( Architecture ) olarak bilinmektedir.

İlgili Makaleler

19 Yorum

  1. Sitenizde editör olmak istiyorum. Güncel yazılar yazabilirim. İletişim formundan da yazdim. Yazar aliminiz var mıdır ?

  2. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

  3. Bilgi kategorisinde yazmış olduğunuz Alkov Nedir ? Tanımı ve Terimi konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

  4. Çanakkale merkezden ben Duygu. selam arkadaşlar paylaşımınız süper ötesi çok hoşuma gitti, saolun 04-09-2020 23:25:34

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu