Bilgi

Alla Prima Tekniği Nedir ? Tanımı ve Terimi

Alla Prima Tekniği Nedir ? Tanımı ve Terimi

(İtalyanca) yağlıboya resimlerde astar ve onu izleyen saydam boya katları ygulanmaksızın zemin üstüne doğrudan boyama tekniği. Bu yöntemde kompozisyon, tuval üstünde taslak yapılmaksızın kabaca ana çizgileri verilerek oluşturulur. Yağlıboya resimde astar ve üstüne sürülen saydam boya katları, renkleri zengileştirici ve vurgulayıcı bir etki yaratır. Ayrıca resmin oluşum süreci içinde kompozisyonda ya da renklerde değişiklilik yapmaya olanak tanır. Ama, alla prima tekniği bu tür değişikliliklere elvermediğinden gerke kompozisyonun ana çizgileri gerekse renk lekeleleri ve ara geçişler resmin bitmiş halinde olması istenilen renk tonlarıyla boyanır. İlk kez 1. yüzyılda uygulanmasına karşın yaygın olarak 19. yüzyılın ortalarında kullanılmaya başlanmıştır. Boya yapımının atölyelerdeki özel imalattan fabrika yapımına sonucu malzeme daha homojen kolay sürülebilir bir kıvama kavuşmuş, bu da alla prima uygulamasına geçişi hızlandırmıştır. İzlenimciler tarafından yaygın biçimde kullanılan bu teknik sert ve geniş fırça palet bıçağı ya da parmakla uygulanmakta, dolasıyla yüzeye dokusal etkileri vurgulanmaktadır.

Alla Prima Porte 

İlgili Makaleler

23 Yorum

  1. Sitenizde editör olmak istiyorum. Güncel yazılar yazabilirim. İletişim formundan da yazdim. Yazar aliminiz var mıdır ?

  2. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

  3. Sitenizde editör olmak istiyorum. Güncel yazılar yazabilirim. İletişim formundan da yazdim. Yazar aliminiz var mıdır ?

  4. Sitenizde editör olmak istiyorum. Güncel yazılar yazabilirim. İletişim formundan da yazdim. Yazar aliminiz var mıdır ?

  5. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

  6. mrh her gün bu tür konular okumaya çalışıyorum googlede gezerken sizin sitenize denk geldim bir kaç konu okudum ve bazı konular bir kaç tekrar tekrar okudum konular rast gele yazılmamış doğru yerde doğru bilgiler tane tane yazılmış bundan dolayı emeği gecen herkese çok tşk ederim başarınız daim olsun tebrik ediyorum takip edeceğim

  7. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. Alla Prima Tekniği Nedir ? Tanımı ve Terimi konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

  8. Konya şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu