Bilgi

Alman Sendikalar Fedarasyonu Hakkında Bilgi

Alman Sendikalar Fedarasyonu Bilgi

Almanca DEUTSCHER GEWERKSCHAFTSBUND (DBG), Federal Alman Cumhuriyeti’nde sanayi işçilerinin önde gelen sendikalar örgütü, 1949’da kurulduğunda İngiliz bölgesindeki sendikalarda örgütlenmiş yaklaşık 2 milyon üyesi vardır. Kısa sürede Batı işgalindeki tüm Almanya’ya yayıldı.

1950’de 5 milyondan fazla üyesiyle, yeni kurulan AFC çerçevesinde yeniden örgütlendi. Nazi öncesi dönemde sosyalistlere sıkı sıkıya bağlı olan Weimar Cumhuriyeti’ndeki sendikaların tersine, partilerle ilişki kurmaktan kaçındı. Büro çalışanlarının yer aldığı Alman Memurlar Sendikası’nda (DAG) olduğu gibi, güçlü bir merkeziyetçi yapıya sahiptir ve politiklarını federasyon düzeyinde belirler.

İlgili Makaleler

24 Yorum

  1. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. Alman Sendikalar Fedarasyonu Hakkında Bilgi konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

  2. mrh her gün bu tür konular okumaya çalışıyorum googlede gezerken sizin sitenize denk geldim bir kaç konu okudum ve bazı konular bir kaç tekrar tekrar okudum konular rast gele yazılmamış doğru yerde doğru bilgiler tane tane yazılmış bundan dolayı emeği gecen herkese çok tşk ederim başarınız daim olsun tebrik ediyorum takip edeceğim

  3. Sitenizde editör olmak istiyorum. Güncel yazılar yazabilirim. İletişim formundan da yazdim. Yazar aliminiz var mıdır ?

  4. Merhaba bu konuda daha detaylı bir bilgi almak isterim iletişim kısmından size yazdım dönüş bekliyorum

  5. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

  6. Sitenizde editör olmak istiyorum. Güncel yazılar yazabilirim. İletişim formundan da yazdim. Yazar aliminiz var mıdır ?

  7. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

  8. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

  9. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu