istanbul masöz
Bilgi

Amiler Halkı Hakkında Bilgi , Kimdirler ?

Amiler Halkı Hakkında Bilgi , Kimdirler ? 

Tayvan Adasındaki en kalabalık etnik grubu oluşturan yerli halk. 1964’teki nüfusları 89.802’ydi. Güneydoğudaki verimli ama ulaşılması oldukça güç dağlık bölge ile adanın kıyılarındaki düzlüklerde yaşarlar. Malay soyundna gelen Amiler Endonezya diline akraba olan bir dilin üç lehçesini konuşurlar. Dillerine Ami dili denir. Amilerin geleneksel olarak uyguladıkları tarım yöntemi, ormanları açıp burada pirinç, akdarı, tatlı patates, tütün ve fındık yetiştirmektir.

Geniş aile birimlerinden oluşan Ami toplumunda yaşam, yaklaşık 1.000 nüfuslu köylerde (hepsinin bir şefi vardır) yoğunlaşır.

Kadınlarla erkeklerin hak ve sorumlulukları eşittir. Ama toplum düzeni anayanlıdır, mülk kadınlarındır ve miras anneden en büyük kıza geçer. Gündelik yaşam dinsel inançlara sıkı sıkıya bağlıdır. Her aile grubunda bir din görevlisi (bu görev de anneden kıza geçer) ve düş yorumlama işini yürüten bir şaman vardır. Amiler hem atalarına, hem de tanrısal ruhlara inanırlar.

En önemli dinsel ayinlerini akdarı hasatı sırasında yaparlar. Ami kültürü ,özellikle Çinlilerle kurulan ticaret ilişkilerinden yozlaşmaya başlamıştır.

 

İlgili Makaleler

14 Yorum

  1. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. Amiler Halkı Hakkında Bilgi , Kimdirler ? konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

  2. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. Amiler Halkı Hakkında Bilgi , Kimdirler ? konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

  3. Amiler Halkı Hakkında Bilgi , Kimdirler ? konusunda soru cevap sitenizden yazdım. Sorularımı cevaplarsanız sevinirim

  4. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

  5. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu