istanbul masöz
Biyografi

Amili, Muhammed ibn Hüseyin Bahaeddin Kimdir, Hayatı, Hakkında Bilgi

Amili, Muhammed ibn Hüseyin Bahaeddin Kimdir, Hayatı, Hakkında Bilgi

 

Eş-Şeyh BAHAİ olarak da bilinir.

 • Doğum Taihi : 20 Mart 1546
 • Doğum Yeri: Baalbek, Suriye
 • Ölüm Tarihi : 20 Ağustos 1622
 • Ölüm Yeri: İmam Rıza Türbesi, Mehşed, İran
 • Yabancı kaynaklardaki İsmi : Bahāʾ al-dīn al-ʿĀmilī
 • Kitaplar: Kashkoul
  • Babası : Husayn al- Harithi

Safeviler döneminde İran’daki kültürel canlanmanın öncülerinden din bilgini, matematikçi, hukukçu ve gökbilimci.

Eğitimini, Şii bir din bilgini olan babası Şeyh Hüseyin’den ve yetkin matematik tıp öğretmenlerinden aldı. Ailesinin, Osmanlı egemenliğinden uzaklaşmak için 1559’da Suriye’den ayrılmasından sona Herat’ta (bugün Afganistan’da) ve İran’ın İsfahan kentinde yaşadı. I. Abbas’ın (Büyük) hizmetine girdi. Uzun yıllar Isfahan şeyhülislamlığı yaptı. Aynı yıllarda, Şii fıkhı ve İran’daki uygulaması konusunda Cami-i Abbasi adlı bir inceleme de yazdı. Hacca gitti; Irak, Mısır, Hicaz ve Filistin üzerinden İran’a dönerken birçok fıkıh bilgini ve mutasavvıfla görüştü.

Amili, karmaşık tasavvuf öğretilerini şiirlerinde basit ve yalın dizelerle anlatmıştır. Gezgin bir din büyüğünün başından geçenleri anlatan en ünlü şiiri Nan u Helva’nın kendi hac yolculuğu olabilir. Öykü ve şiirlerini kapsayan Keşkul (Dilenci Çanağı) çeşitli dillere çevrilmiştir. Gökbilim üzerine temel yapıtı “Teşrihu’l-eflak’tır (Göklerin Anatomisi).
O dönemde İran’da 100 yılı aşkın bir sürü ihmal edilmiş olan matematik bilimlerinin yneiden canlanmasını Amili sağlamıştır.Arapça yazdığı “Hülasa fi el-hisab (Aritmetiğin Temelleri” bir çok kez Farsçaya ve Almancaya çevrilmiş ve 20.yüzyıl başlarınada ders kitabı olarak kullanılmıştır.

İlgili Makaleler

40 Yorum

 1. Amili, Muhammed ibn Hüseyin Bahaeddin Kimdir, Hayatı, Hakkında Bilgi konusunda bizi çok iyi bilgilendirdiniz teşekkür ederiz.

 2. Yazılarınızı takip ediyorum. Hayli güzel ve özgün içerikler paylaşıyorsunuz. Benim siteme de beklerim.

 3. Amili, Muhammed ibn Hüseyin Bahaeddin Kimdir, Hayatı, Hakkında Bilgi konusunda anlatımınız çok iyi olmuş . İyi çalışmalar dilerim

 4. mrh her gün bu tür konular okumaya çalışıyorum googlede gezerken sizin sitenize denk geldim bir kaç konu okudum ve bazı konular bir kaç tekrar tekrar okudum konular rast gele yazılmamış doğru yerde doğru bilgiler tane tane yazılmış bundan dolayı emeği gecen herkese çok tşk ederim başarınız daim olsun tebrik ediyorum takip edeceğim

 5. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 6. Sitenizde editör olmak istiyorum. Güncel yazılar yazabilirim. İletişim formundan da yazdim. Yazar aliminiz var mıdır ?

 7. Biyografi kategorisinde yazmış olduğunuz Amili, Muhammed ibn Hüseyin Bahaeddin Kimdir, Hayatı, Hakkında Bilgi konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

 8. Elazığ şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

 9. Amili, Muhammed ibn Hüseyin Bahaeddin Kimdir, Hayatı, Hakkında Bilgi konusunda yorumlardan geldim. İyi anlatım olmuş tebrikler

 10. Van şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

 11. Amili, Muhammed ibn Hüseyin Bahaeddin Kimdir, Hayatı, Hakkında Bilgi konusunda bilgilendirmeniz için teşekkürler.

 12. Amili, Muhammed ibn Hüseyin Bahaeddin Kimdir, Hayatı, Hakkında Bilgi konusunda çok yazı okudum ama Amili, Muhammed ibn Hüseyin Bahaeddin Kimdir, Hayatı, Hakkında Bilgi konusunu sizin kadar iyi anlatan olmamış.

 13. Biyografi kategorisinde yazmış olduğunuz Amili, Muhammed ibn Hüseyin Bahaeddin Kimdir, Hayatı, Hakkında Bilgi konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

 14. Amili, Muhammed ibn Hüseyin Bahaeddin Kimdir, Hayatı, Hakkında Bilgi konusunda yorumlardan geldim. İyi anlatım olmuş tebrikler

 15. Osmaniye merkezden ben Neslihan. Merhaba bu web sitesi cidden çok hoşuma gitti, twitter da paylaştım 16-05-2021 10:53:17

 16. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

 17. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

 18. Amili, Muhammed ibn Hüseyin Bahaeddin Kimdir, Hayatı, Hakkında Bilgi konusunda çok yazı okudum ama Amili, Muhammed ibn Hüseyin Bahaeddin Kimdir, Hayatı, Hakkında Bilgi konusunu sizin kadar iyi anlatan olmamış.

 19. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 20. Amili, Muhammed ibn Hüseyin Bahaeddin Kimdir, Hayatı, Hakkında Bilgi konusunda soru cevap sitenizden yazdım. Sorularımı cevaplarsanız sevinirim

 21. Çorum şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

 22. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu