Tarım

Anız Nedir ? Yakılmalı Mıdır ? Zararları Nedir ?

Anız Nedir? Yakılmalı Mıdır?

Anız, hasat edilen yani üzerindeki gıda malzemesi toplanan tarlanın üzerinde kalan kısa veya uzun saplar ve köklerdir. Bazı bölgelerde anızlar yakılarak toprağın üzerindeki kalıntılardan kurtulunmaktadır.
Doğru ve verimli üretim için anız yakılmamalıdır. Bunun yerine biçerdöver yardımıyla ya da geleneksek toprak sürme yöntemlerinden biri kullanılarak toprağın üzerinde kalan bitkiler yani anızlar toprakla karıştırılmalı ve bu sayede toprağın daha çok besine sahip olması sağlanmalıdır. Toprakta çürüyen bitkiler, toprağın daha fazla minerale doymasını sağlayarak bir sonraki üretimde toprak kalitesini arttırmaktadır.

 

Anız Yakılmasının Zararları Nelerdir?

Anız yakmak toprağın sahip olduğu yararlı organizmaların ölmesine dolayısıyla verimin azalmasına neden olur. Toprak üzerinde yaşayan küçük canlılar ile topraktaki yararlı bitkiler de yandığından; toprağın sahip olduğu doğal bozulur.
Bilinçsiz anız yakımı yapan kişiler, bazen çevrelerindeki toprakları ve hatta ormanları da yakarak doğal tahribata neden olmaktadırlar. Bu ve buna benzer birçok nedenden anız yakımı, önerilen bir tarım yöntemi değildir.

Anız Nedir ? Yakılmalı Mıdır ? Zararları Nedir ?

15 Yorum

  1. Anız Nedir ? Yakılmalı Mıdır ? Zararları Nedir ? konusunda anlatımınız çok iyi olmuş . İyi çalışmalar dilerim

  2. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

  3. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

  4. Sitenizde editör olmak istiyorum. Güncel yazılar yazabilirim. İletişim formundan da yazdim. Yazar aliminiz var mıdır ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu