Kapat

Anız Nedir ? Yakılmalı Mıdır ? Zararları Nedir ?

Yangın Alan Nadas
Abone Ol

Anız ? Mıdır?

Anız, hasat edilen yani üzerindeki gıda malzemesi toplanan tarlanın üzerinde kalan kısa veya uzun saplar ve köklerdir. Bazı bölgelerde anızlar yakılarak toprağın üzerindeki kalıntılardan kurtulunmaktadır.
Doğru ve verimli üretim için anız yakılmamalıdır. Bunun yerine biçerdöver yardımıyla ya da geleneksek toprak sürme yöntemlerinden biri kullanılarak toprağın üzerinde kalan bitkiler yani anızlar toprakla karıştırılmalı ve bu sayede toprağın daha çok besine sahip olması sağlanmalıdır. Toprakta çürüyen bitkiler, toprağın daha fazla minerale doymasını sağlayarak bir sonraki üretimde toprak kalitesini arttırmaktadır.

 

Anız Yakılmasının Nelerdir?

Anız yakmak toprağın sahip olduğu yararlı organizmaların ölmesine dolayısıyla verimin azalmasına neden olur. Toprak üzerinde yaşayan küçük canlılar ile birlikte topraktaki yararlı bitkiler de yandığından; toprağın sahip olduğu doğal denge bozulur.
Bilinçsiz anız yakımı yapan kişiler, bazen çevrelerindeki toprakları ve hatta ormanları da yakarak doğal tahribata neden olmaktadırlar. Bu ve buna benzer birçok nedenden dolayı anız yakımı, önerilen bir tarım yöntemi değildir.

Aradığınızı bulamadınız mı ? Sorun cevaplayalım ... Sende hemen >> Tıkla Sor

“Anız Nedir ? Yakılmalı Mıdır ? Zararları Nedir ?” üzerine 5 yorum

  1. Nedim says:
  2. Pakize Su says:
  3. Ahmet says:
  4. Hasan says:
  5. Dila says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam & Sponsorluk