Haber

Antik Mezopotamya’da asılı olan koyu kırmızı bulutların gizemi çözüldü

Antik Mezopotamya’da asılı koyu kırmızı

Kırmızı Bulutların Gizemi: Onların nedeni güçlü bir manyetik fırtına..

Yazılı kaynaklara göre Mezopotamya’da iki buçuk bin yıl önce gözlemlenen kırmızı bulutlar, alışılmadık derecede yoğun auroralar olabilir. Bu varsayım, Tsukuba Üniversitesi’nden Yasuyuki Mitsuma liderliğinde Japon bilim adamları tarafından ileri sürüldü.

Gezegenimizdeki manyetik fırtınalar, güneş aktivitesinin tezahürlerinin bir sonucudur.Özellikle, bugüne kadar kaydedilenlerin Güneşindeki en güçlü patlamadan kaynaklandı. Bu 1859’da oldu ve “Carrington etkinliği” olarak anıldı. Sonuç olarak, Dünya’nın atmosferi o kadar öfkeli oldu ki, gezegenin hemen her tarafında aeroralar gözlemlendi ve telgraf sistemleri Avrupa ve Amerika’da büyük oranda reddedildi.Asırlık ağaçların halkaları üzerine yapılan bazı araştırmalar, 775 ve daha sonra çağımızın 993 yılında, hatta on kat daha güçlü olduğunu gösteriyor.

 

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Bursa şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

  2. Konya şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu