Haber

Antik Mezopotamya’da asılı olan koyu kırmızı bulutların gizemi çözüldü

Mezopotamya17;da asılı olan koyu kırmızı bulutların gizemi çözüldü

Kırmızı Bulutların Gizemi: Onların nedeni güçlü bir manyetik fırtına..

Yazılı kaynaklara göre Mezopotamya’da iki buçuk bin yıl önce gözlemlenen kırmızı bulutlar, alışılmadık derecede yoğun auroralar . Bu varsayım, Tsukuba Üniversitesi’nden Yasuyuki Mitsuma liderliğinde Japon bilim adamları tarafından ileri sürüldü.

Gezegenimizdeki manyetik fırtınalar, güneş aktivitesinin tezahürlerinin bir sonucudur.Özellikle, bugüne kadar kaydedilenlerin Güneşindeki en güçlü patlamadan kaynaklandı. Bu 1859’da oldu ve “Carrington etkinliği” olarak anıldı. Sonuç olarak, Dünya’nın atmosferi o kadar öfkeli oldu ki, gezegenin hemen her tarafında aeroralar gözlemlendi ve telgraf sistemleri Avrupa ve Amerika’da büyük oranda reddedildi.Asırlık ağaçların halkaları üzerine yapılan bazı araştırmalar, 775 ve daha sonra çağımızın 993 yılında, hatta on kat daha güçlü olduğunu gösteriyor.

 

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. mrh her gün bu tür konular okumaya çalışıyorum googlede gezerken sizin sitenize denk geldim bir kaç konu okudum ve bazı konular bir kaç tekrar tekrar okudum konular rast gele yazılmamış doğru yerde doğru bilgiler tane tane yazılmış bundan dolayı emeği gecen herkese çok tşk ederim başarınız daim olsun tebrik ediyorum takip edeceğim

  2. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

  3. Bursa şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

  4. Konya şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu