Kapat

Arı Poleni Tanımı, Ne İşe Yaradığı

Arı Poleni
Abone Ol
Poleni Tanımı, Ne İşe Yaradığı

Tarihteki en eski besin takviyelerinden biri olan arı polenini uzmanlar adeta bir yaşam iksiri olarak tanımlamaktadır. Arı poleni, pek çok hastalığın tedavisinde faydalanılan güçlü bir besin maddesidir.

Çiçeğin erkek organ hücresine denmektedir. Arılar çiçeklere konduklarında tozları arılara yapışır. tozlarını salgıladıkları sıvı sayesinde ayak kısmında topak halinde biriktiren arılar arı polenini kovanlarına taşır ve yaşamlarını devam ettirmek için kullanır. İnsanlar da kovan girişlerine kapanı koyup arı polenini toplarlar ve arıların beslenmek için kullandıkları arı poleninden faydalanırlar.

Arı Poleni İçeriği

Vitaminler bakımından oldukça zengin olan arı poleni, 22 çeşit aminoasit ve 27 çeşit madensel tuz, enzim, pigment, hormon, karbonhidrat ve ferment içerir. A, B1, B2, B3, B4, B5, B6, B7, B8, B9, B2, C, D ve E vitaminlerini içeren arı poleninin içerisinde kalsiyum, bakır, demir, sodyum, magnezyum ve silisyum da .

İnsan Hayatındaki Yeri ve Faydaları

Arı poleni özellikle güne başlarken kendini halsiz hisseden kişiler için iyi bir enerji deposudur. En doğal enerji kaynaklarından biridir, stresi azaltmada doğal ve sağlıklı bir şifa kaynağıdır. Arıların beslenmek amacıyla kullandıkları arı poleni, insanlar için de oldukça önemli bir yere sahiptir.

İştah açıcı özelliği vardır. Öksürük, halsizlik, soğuk algınlığı ve göz kapağı iltihaplarına karşı etkilidir. Görme ve düşünme yetisini arttırdığı bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır.
Arı poleni kalp kasını güçlendirici etkiye sahiptir.

Çocuk Sahibi Olmak İsteyenler İçin

Çocuk sahibi olmak isteyen kişilerde arı poleninin destekleyici etkisi bulunur. Bu mucizevi arı ürünü özellikle tedavi aşamasında birçok uzman tarafından yardımcı besin takviyesi olarak verilmektedir.

Sporcular Üzerindeki Etkileri

Vücuda verdiği enerji sayesinde sporla uğraşan kişilerin ihtiyacı olan ekstra gücü sağlar. Vücudu dinç ve zinde tutar. İçerdiği yoğun protein oranı sayesinde özellikle vücut geliştirme sporlarıyla uğraşan insanlar için güçlü bir takviyedir. Daha iyi etki göstermesi için sporcuların bu ürünü arı sütüyle birlikte kullanılması tavsiye edilmektedir.

Nasıl Kullanılır?

Arı ürünlerine alerjisi bulunanların polen tüketmeleri sakıncalıdır. Hamile ve emziren annelerin poleni doktor kontrolünde almaları gerekir. 2 yaşından küçük çocuklar için de aynı durum geçerlidir.

Arı poleninin faydalarından en iyi şekilde yararlanabilmek için açken tüketilmesi tavsiye edilir. Polen kuru şekilde tüketilebileceği gibi süt, bal, meyve suyu gibi sıvı besinlerle karıştırılarak tüketilmesi de mümkündür. Günlük tüketim miktarını ortalama 35 gramı aşmayacak şekilde ayarlamak önemlidir. Güçlü bir besin maddesi olduğundan aşırı tüketimi metabolizmaya zarar verebilir.

Aradığınızı bulamadınız mı ? Sorun cevaplayalım ... Sende hemen >> Tıkla Sor

“Arı Poleni Tanımı, Ne İşe Yaradığı” üzerine 8 yorum

  1. Neslihan says:
  2. Aydan says:
  3. Nedim says:
  4. Filiz says:
  5. Vurgun says:
  6. Amber says:
  7. Kaan says:
  8. Dila says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Reklam & Sponsorluk
ajax-loader