Bilgi

Arı Poleni Tanımı, Ne İşe Yaradığı

Arı Poleni Tanımı, Ne İşe Yaradığı

Tarihteki en eski besin takviyelerinden biri olan arı polenini uzmanlar adeta bir yaşam iksiri olarak tanımlamaktadır. Arı poleni, pek çok hastalığın tedavisinde faydalanılan güçlü bir besin maddesidir.

Çiçeğin erkek organ hücresine polen denmektedir. Arılar çiçeklere konduklarında polen tozları arılara yapışır. Polen tozlarını salgıladıkları sıvı sayesinde ayak kısmında topak halinde biriktiren arılar arı polenini kovanlarına taşır ve yaşamlarını devam ettirmek için kullanır. İnsanlar da kovan girişlerine polen kapanı koyup arı polenini toplarlar ve arıların beslenmek için kullandıkları arı poleninden faydalanırlar.

Arı Poleni İçeriği

Vitaminler bakımından oldukça zengin olan arı poleni, 22 çeşit aminoasit ve 27 çeşit madensel tuz, enzim, pigment, hormon, karbonhidrat ve ferment içerir. A, B1, B2, B3, B4, B5, B6, B7, B8, B9, B2, C, D ve E vitaminlerini içeren arı poleninin içerisinde kalsiyum, bakır, demir, sodyum, magnezyum ve silisyum da bulunur.

İnsan Hayatındaki Yeri ve Faydaları

Arı poleni özellikle güne başlarken kendini halsiz hisseden kişiler için iyi bir enerji deposudur. En doğal enerji kaynaklarından biridir, stresi azaltmada doğal ve sağlıklı bir şifa kaynağıdır. Arıların beslenmek amacıyla kullandıkları arı poleni, insanlar için de oldukça önemli bir yere sahiptir.

İştah açıcı özelliği vardır. Öksürük, halsizlik, soğuk algınlığı ve göz kapağı iltihaplarına karşı etkilidir. Görme ve düşünme yetisini arttırdığı bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır.
Arı poleni kalp kasını güçlendirici etkiye sahiptir.

Çocuk Sahibi Olmak İsteyenler İçin

Çocuk sahibi olmak isteyen kişilerde arı poleninin destekleyici etkisi bulunur. Bu mucizevi arı ürünü özellikle tedavi aşamasında birçok uzman tarafından yardımcı besin takviyesi olarak verilmektedir.

Sporcular Üzerindeki Etkileri

Vücuda verdiği enerji sayesinde sporla uğraşan kişilerin ihtiyacı olan ekstra gücü sağlar. Vücudu dinç ve zinde tutar. İçerdiği yoğun protein oranı sayesinde özellikle vücut geliştirme sporlarıyla uğraşan insanlar için güçlü bir takviyedir. Daha iyi etki göstermesi için sporcuların bu ürünü arı sütüyle birlikte kullanılması tavsiye edilmektedir.

Nasıl Kullanılır?

Arı ürünlerine alerjisi bulunanların polen tüketmeleri sakıncalıdır. Hamile ve emziren annelerin poleni kontrolünde almaları gerekir. 2 yaşından küçük çocuklar için de aynı durum geçerlidir.

Arı poleninin faydalarından en iyi şekilde yararlanabilmek için açken tüketilmesi tavsiye edilir. Polen kuru şekilde tüketilebileceği gibi süt, bal, meyve suyu gibi sıvı besinlerle karıştırılarak tüketilmesi de mümkündür. Günlük tüketim miktarını ortalama 35 gramı aşmayacak şekilde ayarlamak önemlidir. Güçlü bir besin maddesi olduğundan aşırı tüketimi metabolizmaya zarar verebilir.

İlgili Makaleler

40 Yorum

  1. mrh her gün bu tür konular okumaya çalışıyorum googlede gezerken sizin sitenize denk geldim bir kaç konu okudum ve bazı konular bir kaç tekrar tekrar okudum konular rast gele yazılmamış doğru yerde doğru bilgiler tane tane yazılmış bundan dolayı emeği gecen herkese çok tşk ederim başarınız daim olsun tebrik ediyorum takip edeceğim

  2. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

  3. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. Arı Poleni Tanımı, Ne İşe Yaradığı konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

  4. Merhaba bu konuda daha detaylı bir bilgi almak isterim iletişim kısmından size yazdım dönüş bekliyorum

  5. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

  6. Arı Poleni Tanımı, Ne İşe Yaradığı konusunda çok yazı okudum ama Arı Poleni Tanımı, Ne İşe Yaradığı konusunu sizin kadar iyi anlatan olmamış.

  7. Merhaba bu konuda daha detaylı bir bilgi almak isterim iletişim kısmından size yazdım dönüş bekliyorum

  8. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

  9. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

  10. Diyarbakır şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu