Sağlık

Astım- Alerjinin Çözümü İçin Hemobiyografik Kan Analizi Önemlidir

Hayatı Zora Sokan Astım- Alerji Şikayetlerinin Çözümü

Sonbahara girdiğimiz şu günlerde mevsim değişimini çevremizde ve hava durumunda oldukça bariz şekilde gözlemlemek mümkün. Mevsim değişimiyle beraber birtakım hastalıklar veya şikâyetler de kendini göstermeye başlıyor.

Özellikle hava sıcaklığındaki iniş çıkışlar, gün içinde hem oldukça serin hem de oldukça sıcak zamanların olması, vücudumuzdaki bağışıklık sistemini oldukça fazla hareketlendirir. Çevredeki değişime benzer şekilde vücudumuzda da mevsimlere adaptasyon ve uyum dönemi vardır.

Sonbahar ve kışa doğru özellikle astım,  mevsimsel alerji, nezle,  grip gibi solunum yollarıyla ilgili hastalıklarda artış yaşanır. Astım ve alerji  kalitesini olumsuz yönde etkileyen ve uzun süren  hastalıklardandır. Astım ve alerjiye genellikle, bağırsak şikayetleri, aşırı kilo veya obezite, egzama, sinüzit, uyku apnesi ve psikolojik şikayetler de eşlik edebilir. Astım, solunum yollarını tutan kronik iltihabi bir hastalıktır ve etken olarak çevresel birçok faktör bunda rol oynar. Belirtiler hafif ya da şiddetli olabilir ve kişiden kişiye farklılık gösterir. Hırıltılı solunum, nefes darlığı,  öksürük ( özellikle gece)  göğüste tıkanıklık hissi gibi belirtileri vardır. Belirtilerin şiddetlendiği zamanlar,  tekrarlayan ataklar(  özellikle çocuklarda) şeklinde ifade edilir ve yaşamı ciddi derecede zorlaştırır. Toplumumuzda özellikle çocuklarda astım ve alerji son yıllarda ciddi bir hızda artış göstermektedir. Astım tedavisi,  daha çok belirtilere yönelik ve astım krizlerini baskılayıcı ilaç kullanımı şeklinde yapılmaktadır.

 

Astım hastalığına zemin hazırlayan bazı faktörlerden en önemlisi beslenme ile vücuda alınan kimyasal, toksik ve asit özellikte maddelerdir. Günümüzde  doğallıktan uzak, rafine gıdalarla, fast-food ağırlıklı beslenen hemen herkeste, özellikle okul çağı çocuklarında  astım ve alerji şikayetlerinin   beraber görülme oranı oldukça yüksektir. Bu tür beslenme vücuda fayda sağlamadığı gibi, vücudun mevcut vitamin – mineral depolarını da azaltır. Vücuttaki  hücresel düzeyde boşaltım  ve detoks sistemlerini tahrip eder. Dolayısıyla bağışıklık sisteminin de gücünü önemli ölçüde azaltır.

Astım- Alerjinin Çözümü İçin Hemobiyografik Kan Analizi Önemlidir 2

En az beslenme kadar önemli olan başka bir faktör de günümüzde normal doğumun değil,  daha çok sezeryen yönteminin tercih edilmesidir.  Bebeklere normal doğumla anneden doğal yolla geçen vücut florası ( vücudumuzda bizimle birlikte yaşayan bakteriler ve mikroplar topluluğu) çocuğun gelecekte sağlıklı bir hayat sürdürmesi için çok önemli bir kazanımdır. Çünkü bu yolla bebeğin bağışıklık sistemi,  kazanılan bu bakteri topluluğu tarafından doğru yönde eğitilir. Sezaryen yöntemiyle dünyaya gelen bebeklerde ise bu mümkün olmadığından, bebeğin bağışıklık sistemi farklı reaksiyonlar verecek şekilde çalışır. Bilimsel olarak yapılan çalışmalarda sezaryen doğumla dünyaya gelen ve anne sütüyle beslenmeyen, rafine mamalarla beslenen bebeklerin astım- alerji şikayetlerinin çok daha fazla olduğu, ayrıca obeziteye yatkınlığın daha fazla görüldüğü bildirilmiştir.

Bunlara ek olarak,  açık havayla teması az olan, havasız ve kapalı ( sigara içilen vb)  ortamlarda çok uzun zaman geçiren, sık enfeksiyon geçiren, hareketsiz kalan kişilerde de bu şikayetler oldukça yaygındır.

Kişide astım ya da alerjiyi oluşturan temel sebepler araştırılarak, hücresel düzeyde eksiklik ve problemler tesbit edilip ( HEMOBİYOGRAFİK KAN ANALİZİ ) buna göre kişiye özel bir plan uygulanarak astım alerji şikayetlerinden kurtulmak mümkündür.

 

Bütün hastalıklar vücudumuzun temel birimi olan hücrelerde başlar. Sadece hastalıkların görünen belirtilerine karşı baskılayıcı bir tarzda ilaç tedavisi uygulamak, problemi her zaman temelden çözmeyeceği  gibi bazen hastalığın derinleşmesine ve kronikleşmesine de yol açar. Sebebi oluşturan faktörlere yönelik uygulama ve düzenlemeler yapmak,  var olan şikayetlerin bütününde ciddi oranda iyileşmeler sağlar ve yaşam kalitesini olumlu yönde arttırır.

İlgili Makaleler

19 Yorum

  1. Batman merkezden ben Katibe. Merhaba herkese bu web sitesi ciddiyim dikkatimi çekti, sosyal medyada paylaştım 23-09-2023 16:54:21

  2. Astım- Alerjinin Çözümü İçin Hemobiyografik Kan Analizi Önemlidir konusunda çok yazı okudum ama Astım- Alerjinin Çözümü İçin Hemobiyografik Kan Analizi Önemlidir konusunu sizin kadar iyi anlatan olmamış.

  3. Astım- Alerjinin Çözümü İçin Hemobiyografik Kan Analizi Önemlidir konusunda yorumlardan geldim. İyi anlatım olmuş tebrikler

  4. Astım- Alerjinin Çözümü İçin Hemobiyografik Kan Analizi Önemlidir konusunda bizi çok iyi bilgilendirdiniz teşekkür ederiz.

  5. Merhaba bu konuda daha detaylı bir bilgi almak isterim iletişim kısmından size yazdım dönüş bekliyorum

  6. Elazığ şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

  7. Astım- Alerjinin Çözümü İçin Hemobiyografik Kan Analizi Önemlidir konusunda çok yazı okudum ama Astım- Alerjinin Çözümü İçin Hemobiyografik Kan Analizi Önemlidir konusunu sizin kadar iyi anlatan olmamış.

  8. Astım- Alerjinin Çözümü İçin Hemobiyografik Kan Analizi Önemlidir konusunda soru cevap sitenizden yazdım. Sorularımı cevaplarsanız sevinirim

  9. Astım- Alerjinin Çözümü İçin Hemobiyografik Kan Analizi Önemlidir bu yazınızı çok beğendim. Tebrikler azbuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu