Yaşam

Az hasarlı binada oturulur mu? Orta ve ağır hasarlı binadan eşya alınır mı?

Az hasarlı binada oturulur mu? Orta ve ağır hasarlı binadan eşya alınır mı?

Az hasarlı binada oturulur mu? Orta ve ağır hasarlı binadan eşya alınır mı? 2

Binlerce konutun yıkılmasına ve hasar almasına neden olan Kahramanmaraş merkezli zelzelelerin akabinde vatandaşlar “Az hasarlı binaya girilir mi? Az hasarlı binada oturulur mu?” sorularını internette süratle araştırmaya başladı. Yapılarda meydana gelen tesirlere nazaran hasarsız, az hasarlı, orta hasarlı, ağır hasarlı, acil yıkılacak ve yıkık tanımlanan binalar hakkında tüm soruların karşılığı haberin devamında…

Tüm Türkiye’yi yasa boğan Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki sarsıntılar 10 vilayette büyük yıkımlara neden oldu. On binlerce insanın hayat çabası verdiği zelzele bölgesinde birçok konut da yıkıldı. Zelzele sonrası hasarsız, az hasarlı, orta hasarlı, ağır hasarlı, acil yıkılacak ve yıkık olarak kategorize edilen binalar ortasından ‘az hasarlı’ binalar vatandaşların dikkatini çekti. Konutu “az hasarlı” olarak belirlenen şahıslar “Az hasarlı binada oturulur mu?” sorusuna arama motorlarında karşılık aramaya başladı. İşte hasarsız, az hasarlı, orta hasarlı, ağır hasarlı binalar hakkındaki tüm detaylar…

AZ HASARLI BİNA NE DEMEK? 

Deprem nedeniyle rastgele bir hasara uğramayan binalar ‘hasarsız’ olarak tanımlanırken; binanın boyasında, sıvalarında ve duvarlarında oluşan ince çatlaklar ile düşen sıvaların yer aldığı binalar ‘az hasarlı’ olarak kategorize edilmektedir.

Az hasarlı binada oturulur mu? Orta ve ağır hasarlı binadan eşya alınır mı? 3

Az hasarlı bina

AZ HASARLI BİNAYA GİRİLİR Mİ? AZ HASARLI BİNADA OTURULUR MU? 

Az hasarlı binalara girmekte rastgele bir sorun bulunmamakla birlikte gerekli denetimler gerçekleştirildikten sonra binada yaşamaya devam edebilirsiniz. Lakin burada gerekli önlemlerin alınması epeyce kıymetlidir.

ORTA HASARLI BİNA NE DEMEK? ORTA HASARLI BİNADA YAŞANIR MI?

Taşıyıcı kolonlarında çatlakların ve yarıkların oluştuğu binalar ‘orta hasarlı’ olarak tanımlanmaktadır. Taşıma gücü açısından tehlikeye işaret eden binalarda gerekli düzgünleştirme ve güçlendirme yapılmadan mutlaka yaşanmamalıdır. Eşyaların tahliye edilmesi konusunda ise bir uzmandan onay aldıktan sonra orta hasarlı binaya girebilirsiniz.

Az hasarlı binada oturulur mu? Orta ve ağır hasarlı binadan eşya alınır mı? 4

Orta hasarlı bina

AĞIR HASARLI BİNA NE DEMEK? AĞIR HASARLI BİNADA YAŞANIR MI?

Taşıyıcı elemanlarındaki geniş ve yaygın kesme kırılmalarının, ayrılmalarının binalar ‘ağır hasarlı’ olarak tanımlanmaktadır. “Onarılmaz taşıma gücü kaybı ve geri alınamaz (dayanım ve ekonomik açısından) hasarları olan binalar” ağır hasarlı olarak belirtildiği için katiyen bu binalara girilmemeli.

Az hasarlı binada oturulur mu? Orta ve ağır hasarlı binadan eşya alınır mı? 5

Ağır hasarlı bina

DEPREMDE HAYAT KURTARAN DAVRANIŞLAR

Az hasarlı binada oturulur mu? Orta ve ağır hasarlı binadan eşya alınır mı? 6

Depremde hayat kurtaran davranışlar

İlgili Makaleler

15 Yorum

  1. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

  2. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

  3. Yaşam kategorisinde yazmış olduğunuz Az hasarlı binada oturulur mu? Orta ve ağır hasarlı binadan eşya alınır mı? konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

  4. Az hasarlı binada oturulur mu? Orta ve ağır hasarlı binadan eşya alınır mı? konusunda çok yazı okudum ama Az hasarlı binada oturulur mu? Orta ve ağır hasarlı binadan eşya alınır mı? konusunu sizin kadar iyi anlatan olmamış.

  5. mrh her gün bu tür konular okumaya çalışıyorum googlede gezerken sizin sitenize denk geldim bir kaç konu okudum ve bazı konular bir kaç tekrar tekrar okudum konular rast gele yazılmamış doğru yerde doğru bilgiler tane tane yazılmış bundan dolayı emeği gecen herkese çok tşk ederim başarınız daim olsun tebrik ediyorum takip edeceğim

  6. Az hasarlı binada oturulur mu? Orta ve ağır hasarlı binadan eşya alınır mı? bu yazınızı çok beğendim. Tebrikler azbuz

  7. Az hasarlı binada oturulur mu? Orta ve ağır hasarlı binadan eşya alınır mı? konusunda bizi çok iyi bilgilendirdiniz teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu