istanbul masöz
Finans

Bağkur Emeklilik Hesaplama

Bağkur emeklilik hesaplama yapılırken kişinin ilk sigortalılık tarihi baz alınmaktadır.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından çıkarılan emeklilik yasaları her yıl değişime uğramaktadır. bağ-kur ne zaman olurum hesaplaması yapılırken aktif olarak çalışılan süre ve prim gün sayısı hesaplanmalıdır.  Emeklilik hakkı kazanan kişilerin maaşları aynı ay içerisinde hesaplarına yatırılmaktadır.

Bağkur Emeklilik Hesaplama Detayları

Bağkur emeklilik hesaplama öncesinde emekliliğe hak kazanmış olmanız gerekmektedir. 9000 prim gününü tamamlamanız halinde Bağ-kur’dan emekli olabilirsiniz. Bağ-kur’dan yaş haddinden emekli olmak istiyorsanız 5400 gün prim ödemesi yapılmalıdır. Eğer bu şartları taşıyorsanız Bağ-kur emeklilik hesaplamanız yapılabilir.

BağKur Emekli Maaşı Nasıl Alınır?

Bağ-Kur emekli maaşı almak için herhangi bir başvuru yapılması gerekmemektedir. Gereken tek şey Bağ-kur emeklilik şartları için belirtilen hususların kesinlikle yerine getirilmesidir. Sigorta primleri ödenmiş olan bütün kişiler bağ-kur üzerinden emeklilik hakkına sahip olmaktadır. Bu şartlara sahip olan kişilerin SGK’ya bildiride bulunması emeklilik sürecinin başlangıcı olacaktır.

4/B BağKur Emeklilik Maaşı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

BağKur emekli maaşı hesaplaması Yapılırken kişilerin almış oldukları maaş ve emekli olduğu yaş dikkate alınacaktır. Bağ-kur’dan emekli olmaya hak kazanan kişiler için 2000 yılından önce yapılmış olan hesaplamalarda yatırılan primleri %70’i emekli maaşı olarak bağlanacaktır.

2000 ile 2008 yılları arasında Bağ-kur emekli maaşı hesaplaması yapılırken prim ödemelerinin yanısıra emekli olacak kişinin Yaşı da hesaplanacaktır. Bu hesaplamaların ardından alınacak olan maaş miktarı için hesaplama yapılacaktır.

2008 yılının sonrasındaki dönemde bağ-kur emekli aylığı hesaplanırken ağırlıklı ortalama ve aylık bağlama oranları hesaplanacaktır.

BağKur Emekli Maaşı Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bağ-Kur emekli maaşı sorgulama işlemlerini E-devlet şifreniz ile internet üzerinden online bir şekilde yapabilirsiniz.  4/B Bağ-Kur emekli maaşı sorgulama ve Bağ-Kur’dan ne zaman emekli olurum sorularına cevap bulmak için hesaplama yaparken aşağıdaki adımları izlemeniz gerekmektedir.

E-devlet sistemine giriş yaptıktan sonra, Sol tarafta yer alan ‘’E-Hizmetler’’ kategorisine giriş yapılmalıdır.  Açılan yeni sayfada ’Sosyal Güvenlik Kurumu’’ bölümüne tıklayın. Daha sonra ‘’4/B’’ hizmetlerine gelerek, 4/B aylık bilgisi menüsü üzerinden BağKur emekli maaşı sorgulama yapabilirsiniz.

İlgili Makaleler

5 Yorum

  1. mrh her gün bu tür konular okumaya çalışıyorum googlede gezerken sizin sitenize denk geldim bir kaç konu okudum ve bazı konular bir kaç tekrar tekrar okudum konular rast gele yazılmamış doğru yerde doğru bilgiler tane tane yazılmış bundan dolayı emeği gecen herkese çok tşk ederim başarınız daim olsun tebrik ediyorum takip edeceğim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu