Sağlık

Balın Cilde Faydaları Hakkında

Balın Cilde Faydaları

Balın cilde faydaları sadece gıda olarak tüketilmesiyle sınırlı değildir. Bal, aynı zamanda cildi gençleştirip, güzelleşmesini sağlayan doğal bir kozmetik ürünüdür adeta. Piyasadaki birçok cilt maskesinin yaptığı görevi doğal bir yöntem olan bal maskesi ile yapmak mümkün. Şimdi balın cilde sağladığı faydaları anlatmaya, bal maskesini anlatarak başlayalım.

 

Bal Maskesinin ve Çeşitleri Hakkında

Bal maskesini içerisinde bol miktarda bulunan mineraller ve vitaminler ile cildi güzelleştiren, doğal yollarla hazırlanan bir cilt maskesi olarak tanımlayabiliriz. Bilinen 3-4 çeşit maske tipi bulunmaktadır. Uzmanlar tarafından da mutlaka tavsiye edilen cilt maskelerini parlak ciltler için, cilt nemlendirici, cilt sıkılaştıran ile cilt rengini düzenleyen bal maskeleri olarak sıralayabiliriz. Gıda olarak tüketmeden, bu maskeler sayesinde de balın cilde faydaları ortaya çıkmaktadır.

Cilt Nemlendiren ve Sıkılaştıran Bal Maskesi Tarifleri

Cilt nemlendiren maskeyi hazırlamak için bir çay bardağı süt, bir yemek kaşığı yoğurt ve bir tatlı kaşığı bala ihtiyaç vardır. Bir kabın içerisine yoğurt ve sütü koyduktan sonra, bir kaşık balı da ekledikten sonra birbirlerine iyice geçene kadar karıştırılmalıdır. Cildi sıkılaştıran maskeyi hazırlamak için ise iki tatlı kaşığı bal ile iki tatlı kaşığı tarçın gereklidir. Balla tarçını bir kaba koyup, macun haline gelene kadar karıştırmak gerekir. Macun haline geldiğinde maske hazır demektir.

 

Nemlendirici ve Sıkılaştırıcı Bal Maskesinin Kullanım Şekilleri

Nemlendirici maskeyi hazırladıktan sonra tüm yüze uygulanabilmektedir. Maske yüzde 15 dakika bekletilir. Ardından ılık su ile temizlenir. Ortalama haftada 2 kez uygulanması tavsiye edilir. Sıkılaştırıcı maske ise hazırlandıktan sonra yüze sürülür ve 1 saat kadar yüzde bekletilir. 1 saat sonunda ılık su ile ufak masaj dokunuşlarıyla temizlenir.

Balın Cilde Faydaları Ne Şekildedir?

Balın cilde faydaları yukarıda bahsettiğimiz bal maskeleri çeşitlerine göre farklılık göstermektedir. Biz genel olarak anlatacak olursak, cildi solgun insanlarda cilde parlaklık ve canlılık kazandırır. Balın içerisinde bulunan yoğun protein sayesinde cildi nemlendirir ve yumuşaklık hissi kazandırır. Ayrıca sivilce problemi yaşayan yüzler için sivilceleri kurutucu ve cilt gözeneklerini sıkılaştırıcı vardır. İçeriğinde bulunan antioksidanlar sayesinde ciltte bulunan akne, egzama ile cilt kuruluğuna bağlı tahrişleri de gidermektedir.

İlgili Makaleler

23 Yorum

 1. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 2. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 3. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 4. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 5. Balın Cilde Faydaları Hakkında konusunda çok yazı okudum ama Balın Cilde Faydaları Hakkında konusunu sizin kadar iyi anlatan olmamış.

 6. Sağlık kategorisinde yazmış olduğunuz Balın Cilde Faydaları Hakkında konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

 7. Sağlık kategorisinde yazmış olduğunuz Balın Cilde Faydaları Hakkında konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

 8. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 9. Sağlık kategorisinde yazmış olduğunuz Balın Cilde Faydaları Hakkında konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

 10. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

 11. Kahramanmaraş şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

 12. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu