FinansHaber

Başkası İçin Kredi Çektim, Ödemiyor. Ne yapmalıyım?

Başkası İçin Kredi Çektim, Ödemiyor. Ne yapmalıyım?

Günümüz dünyasında kredi çekmek belirli şeylerin satın alınabilmesi için çok kullanılan bir yöntem haline gelmiştir. Bankalar kredi verirken krediyi geri ödeyip ödeyemeyeceğinizi incelemek için belirli şeylere bakmaktadır. Bu sebeple insanlar kredi çekemez bir durumdayken başkaları o insanlar için kredi çeker hale gelmiştir. Bu ve bunun gibi durumlarla karşı karşıya kalmamak için birkaç tedbir almakta vardır.

 

Başkası İçin Kredi Çekerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Başkası için kredi çekmek oldukça fazla dikkatli olunması gereken konulardan bir tanesidir. Krediyi bankadan çeken kişi siz olacaksınız ve bu durumda hukuki anlamda o kredi size ait sayılacaktır. Peki, güvendiniz ve başkası için kredi çektiniz, o kişi size parayı ödemiyor. Bu durum günümüzde yaşanması yüksek ve sinir bozucu bir şey. İşte bu durumda yapılabilecek belirli şeyler vardır.

 

Yazılı Sözleşmeniz Varsa

Eğer kredi çektiğiniz kişi size borcunu ödemiyorsa bu durum sizi çok zora sokabilir. O kişiyle iletişim kurup bu konu hakkında konuşmak ilk yapılması gereken şeydir. Size ödeme yapmayı düşünmüyorsa ya da iletişim kuramıyorsanız böyle bir durumda farklı bir aşamaya geçmemiz gerekir. Kendi adınıza çektiğiniz krediyi verirken o kişi ile yazılı bir sözleşme yaptınız mı? Eğer cevap evet ise işiniz çok daha kolaylaşacaktır.

Elinizde yazılı anlamda bir sözleşme var ise hukuki anlamda paranızı almanız çok daha kolay olacaktır. Elinizde belge olması durumunda Adliye Sarayı ya da İcra Daireleri gibi kurumlara giderek icra takibi başlatabilirsiniz. Bu o kişiden paranızı almanızı sağlayabilir ancak üzerindeki kredi hala size ait olmaya devam eder. Durum ne şekilde olursa olsun yasal olarak kredinin ve borcun sahibi krediyi çeken kişidir, bu konu hakkında bir çözüm bulunmamaktadır.

Başkası İçin Kredi Çektim, Ödemiyor. Ne yapmalıyım? 2

Kanıtlamanız İçin Başka Yollar Etkenler

Yazılı bir sözleşme mevcut değilse yine de kanıtlamak için başka ihtimalleriniz olabilir. Mahkemeler bu ve bu gibi durumlarda insanların beyanından çok kanıtlara göre kararlar vermektedirler. Ancak diğer olası kanıtlar yazılı sözleşme kadar etkili bir kanıt olmamakla birlikte geriye kalan mahkemenin kararı olmaktadır.

 1. Yazılı bir sözleşme kadar net bir kanıt olmasa da kredi çektiğiniz kişi ile aranızda geçen konuşmalara dair bir ses kaydı veya bir mesajlaşma görüntüsü mevcut ise bunlar da bazı durumlarda kanıt olarak sayılabilmektedir.
 2. Eğer somut bir kaydınız yok ise kredi hakkında konuşmanız üçüncü bir kişi eşliğinde yapılmışsa bu kişinin tanıklığı da paranıza ulaşma konusunda size yardımcı olabilir.

 

Yazılı Sözleşmeniz Ya Da Herhangi Bir Kanıtınız Yoksa

Kredi çektiğiniz kişiyle bir sözleşme yapmamışsanız, bu borcu gösteren bir evrakınız yok ise kanıtlamanız oldukça zor. 12 Ocak 2011 tarihinden itibaren 6098 Sayılı Borçlar Kanunu’nun 50. ve 77. Maddesi gereği bu ve benzeri durumlarda mağdur olan kişilerin Asliye Hukuk Mahkemelerine başvurmaları gerekir.

İlgili Makaleler

28 Yorum

 1. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 2. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

 3. mrh her gün bu tür konular okumaya çalışıyorum googlede gezerken sizin sitenize denk geldim bir kaç konu okudum ve bazı konular bir kaç tekrar tekrar okudum konular rast gele yazılmamış doğru yerde doğru bilgiler tane tane yazılmış bundan dolayı emeği gecen herkese çok tşk ederim başarınız daim olsun tebrik ediyorum takip edeceğim

 4. Başkası İçin Kredi Çektim, Ödemiyor. Ne yapmalıyım? konusunda soru cevap sitenizden yazdım. Sorularımı cevaplarsanız sevinirim

 5. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

 6. Yazılarınızı takip ediyorum. Hayli güzel ve özgün içerikler paylaşıyorsunuz. Benim siteme de beklerim.

 7. Yazılarınızı takip ediyorum. Hayli güzel ve özgün içerikler paylaşıyorsunuz. Benim siteme de beklerim.

 8. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 9. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

 10. Yozgat şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu