Kapat

BBC News 30+1 Zonguldak Belgeseli İzle – Neden Zonguldak ?

BBC News 30+1 Zonguldak Belgeseli İzle - Neden Zonguldak ? 1
Abone Ol

tam bir dram ve anlamlı bir duruşun simgesi olmuş. Büyük şehirler ve Zonguldak… Peki Covid – 19 Pandemisi ile mücadelede büyük şehirlerin  yanı sıra neden Zonguldak var ? Zonguldak’ ı  o listeye ekleyen özel durumu nedir ? İşte BBC tarafından çekilen bu videoda bu soruların  cevaplarını bulacaksınız.

Emeğin Başkenti Zonguldak …

Zonguldak altından çıkan  Kara Elmas  diye tabir edilen taş kömür madenlerine sahip bir ilimiz. Yüzyıllardır ülke ekonomisine kara maden ile katkıda  bulunan Zonguldak Covid – 19  mücadelesinde de karantinanın  önderlerinden  biri oldu. Zoguldak’ ı bu listeye ekleyen ise maden  ocaklarında  çalışmış ve emekli olmuş, ya da şu an hala aktif olarak maden ocaklarında  çalışmaya devam eden  maden işçileri. Kömür tozu ve oksijen azlığından kaynaklı pandemik hastalıklar  Zonguldak ‘ın yıllardır  kaderinde var.

BBC News 30+1 Zonguldak Belgeseli İzle - Neden Zonguldak ? 2

 

Amelebirliği olarak bilinen Zonguldak Göğüs Hastalıkları Hastanesi  mesleki akciğer rahatsızlıkları için  Türkiye ‘de kurulan ilk hastanedir. Hastanenin hasta hikayelerine baktığınızda  neredeyse tamamı maden işçileri ve emeklilerinden oluşmaktadır. Emeğin vücudu  tükettiği noktadır Amelebirliği. Bu yüzden zonguldağın ciğerleri hastadır her zaman.

 

BBC News 30+1 Zonguldak Belgeseli İzle - Neden Zonguldak ? 3

Termik Santraller …

Zonguldak ‘ı  Covid – 19 sürecinde  çaresiz bırakan bir diğer  yapı da  Çatalağzı, bölgelerinde  bulunan termik santrallerdir. Termik santraller enerji üretimini kömür ile sağlamaktadırlar. Her ne kadar  denetimler yapılsa da o kömürlerin dumanı ve  külleri  havaya ve denize  ulaşmaktadır. Çoğu sabah  Zonguldak güne sisli  puslu bir  hava ile  uyanır. Her ne kadar Zonguldak’ ta doğal gaz kullanımı başladı ise de bir çok hane evlerinde soba ve taş kömürü yakmaya devam etmektedir.

Termik santrallerin var  oluşu ve emekçilerin  ciğerlerinin  zayıf oluşu pandemik hastalıklara davetiye çıkarmış, halkın bir çoğu KOAH ve benzeri akciğer hastalıkları ile tanışmış durumdadır.

COVİD – 19 Pandemisi  ile farkındalık yaratılan ve gündeme gelen zonguldak inşallah hastalık süreci sonrasında da  bu özel durumu ön planda tutularak bazı sağlıksal adımlar atılır. Bir Zonguldaklı olarak BBC News ‘in çekmiş  olduğu 30 +  Zonguldak Belgeselini hüzün içinde izledim ve  bu belgeselin yapımcılarını  tebrik ediyorum .

30+1 Zonguldak Belgeseli İzle

 

Aradığınızı bulamadınız mı ? Sorun cevaplayalım ... Sende hemen >> Tıkla Sor

“BBC News 30+1 Zonguldak Belgeseli İzle – Neden Zonguldak ?” üzerine 17 yorum

 1. kerime says:
  • Harun says:
 2. Güler Hakan says:
 3. artuk says:
 4. Ferit says:
 5. Güler Hakan says:
 6. artuk says:
 7. Haşim says:
 8. Döne says:
 9. Neslihan says:
 10. Seyda says:
 11. Kamil says:
 12. Ali Alkan says:
 13. Kerim says:
 14. Katibe says:
 15. Duygu says:
 16. Demet says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Yazılar

  DAHA FAZLA GÖSTER
  Reklam & Sponsorluk