VideoYaşam

BBC News 30+1 Zonguldak Belgeseli İzle – Neden Zonguldak ?

BBC News tarafından çekilen 30+ Zonguldak belgeseli tam bir dram ve anlamlı bir duruşun simgesi olmuş. Büyük şehirler ve Zonguldak… Peki Covid – 19 Pandemisi ile mücadelede büyük şehirlerin  yanı sıra neden Zonguldak ? Zonguldak̵; ı  o listeye ekleyen durumu nedir ? İşte BBC tarafından çekilen bu videoda bu soruların  cevaplarını bulacaksınız.

Emeğin Başkenti Zonguldak …

Zonguldak altından çıkan  Kara Elmas  diye tabir edilen taş kömür madenlerine sahip bir ilimiz. Yüzyıllardır ülke ekonomisine kara maden ile katkıda  bulunan Zonguldak Covid – 19  mücadelesinde de karantinanın  önderlerinden  biri oldu. Zoguldak’ ı bu listeye ekleyen ise maden  ocaklarında  çalışmış ve emekli olmuş, ya da şu an hala aktif olarak maden ocaklarında  çalışmaya devam eden  maden işçileri. Kömür tozu ve oksijen azlığından kaynaklı pandemik hastalıklar  Zonguldak ‘ın yıllardır  kaderinde var.

BBC News 30+1 Zonguldak Belgeseli İzle - Neden Zonguldak ? 2

 

Amelebirliği olarak bilinen Zonguldak Göğüs Hastalıkları Hastanesi  mesleki akciğer rahatsızlıkları için  Türkiye ‘de kurulan ilk hastanedir. Hastanenin hasta hikayelerine baktığınızda  neredeyse tamamı maden işçileri ve emeklilerinden oluşmaktadır. Emeğin vücudu  tükettiği noktadır Amelebirliği. Bu yüzden zonguldağın ciğerleri hastadır her zaman.

 

BBC News 30+1 Zonguldak Belgeseli İzle - Neden Zonguldak ? 3

Termik Santraller …

Zonguldak ‘ı  Covid – 19 sürecinde  çaresiz bırakan bir diğer  yapı da  Çatalağzı, Türkali bölgelerinde  bulunan termik santrallerdir. Termik santraller enerji üretimini kömür ile sağlamaktadırlar. Her ne kadar  denetimler yapılsa da o kömürlerin dumanı ve  külleri  havaya ve denize  ulaşmaktadır. Çoğu sabah  Zonguldak güne sisli  puslu bir  hava ile  uyanır. Her ne kadar Zonguldak’ ta doğal gaz kullanımı başladı ise de bir çok hane evlerinde soba ve taş kömürü yakmaya devam etmektedir.

Termik santrallerin var  oluşu ve emekçilerin  ciğerlerinin  zayıf oluşu pandemik hastalıklara davetiye çıkarmış, halkın bir çoğu KOAH ve akciğer hastalıkları ile tanışmış durumdadır.

COVİD – 19 Pandemisi  ile farkındalık yaratılan ve gündeme gelen zonguldak inşallah hastalık süreci sonrasında da  bu özel durumu ön planda tutularak bazı sağlıksal adımlar atılır. Bir Zonguldaklı olarak BBC News ‘in çekmiş  olduğu 30 +  Zonguldak Belgeselini hüzün içinde izledim ve  bu belgeselin yapımcılarını  tebrik ediyorum .

30+1 Zonguldak Belgeseli İzle

 

İlgili Makaleler

47 Yorum

 1. mrh her gün bu tür konular okumaya çalışıyorum googlede gezerken sizin sitenize denk geldim bir kaç konu okudum ve bazı konular bir kaç tekrar tekrar okudum konular rast gele yazılmamış doğru yerde doğru bilgiler tane tane yazılmış bundan dolayı emeği gecen herkese çok tşk ederim başarınız daim olsun tebrik ediyorum takip edeceğim

 2. Merhaba bu konuda daha detaylı bir bilgi almak isterim iletişim kısmından size yazdım dönüş bekliyorum

 3. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

 4. BBC News 30+1 Zonguldak Belgeseli İzle – Neden Zonguldak ? konusunda yorumlardan geldim. İyi anlatım olmuş tebrikler

 5. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 6. Burdur merkezden ben can. selam arkadaşlar web siteniz inanki hayran bıraktı, paylaşımların devamını bekliyorum 26-06-2021 01:42:25

 7. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 8. Sitenizde editör olmak istiyorum. Güncel yazılar yazabilirim. İletişim formundan da yazdim. Yazar aliminiz var mıdır ?

 9. BBC News 30+1 Zonguldak Belgeseli İzle – Neden Zonguldak ? konusunda bizi çok iyi bilgilendirdiniz teşekkür ederiz.

 10. BBC News 30+1 Zonguldak Belgeseli İzle – Neden Zonguldak ? konusunda soru cevap sitenizden yazdım. Sorularımı cevaplarsanız sevinirim

 11. Merhaba bu konuda daha detaylı bir bilgi almak isterim iletişim kısmından size yazdım dönüş bekliyorum

 12. BBC News 30+1 Zonguldak Belgeseli İzle – Neden Zonguldak ? konusunda çok yazı okudum ama BBC News 30+1 Zonguldak Belgeseli İzle – Neden Zonguldak ? konusunu sizin kadar iyi anlatan olmamış.

 13. BBC News 30+1 Zonguldak Belgeseli İzle – Neden Zonguldak ? konusunda soru cevap sitenizden yazdım. Sorularımı cevaplarsanız sevinirim

 14. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 15. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 16. BBC News 30+1 Zonguldak Belgeseli İzle – Neden Zonguldak ? konusunda bizi çok iyi bilgilendirdiniz teşekkür ederiz.

 17. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

 18. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. BBC News 30+1 Zonguldak Belgeseli İzle – Neden Zonguldak ? konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

 19. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 20. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. BBC News 30+1 Zonguldak Belgeseli İzle – Neden Zonguldak ? konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

 21. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. BBC News 30+1 Zonguldak Belgeseli İzle – Neden Zonguldak ? konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

  1. Bende gurbette oturan bir zongukdaklıyım. Eğer dışarıya çalışmaya gelmeseydim ben de madende çalışacaktım. Bbc güzel belgesel çekmiş zonguldak için. Maden ve santraller oldum olası zonguldak İn havasını kirliyor. İnşallah biri artık önlem alır bu işlere

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu