istanbul masöz
VideoYaşam

BBC News 30+1 Zonguldak Belgeseli İzle – Neden Zonguldak ?

BBC News tarafından çekilen 30+ Zonguldak belgeseli tam bir dram ve anlamlı bir duruşun simgesi olmuş. Büyük şehirler ve Zonguldak… Peki Covid – 19 Pandemisi ile mücadelede büyük şehirlerin  yanı sıra neden Zonguldak var ? Zonguldak’ ı  o listeye ekleyen özel durumu nedir ? İşte BBC tarafından çekilen bu videoda bu soruların  cevaplarını bulacaksınız.

Emeğin Başkenti Zonguldak …

Zonguldak altından çıkan  Elmas  diye tabir edilen taş kömür madenlerine sahip bir ilimiz. Yüzyıllardır ülke ekonomisine kara maden ile katkıda  bulunan Zonguldak Covid – 19  mücadelesinde de karantinanın  önderlerinden  biri oldu. Zoguldak’ ı bu listeye ekleyen ise maden  ocaklarında  çalışmış ve emekli olmuş, ya da şu an hala aktif olarak maden ocaklarında  çalışmaya devam eden  maden işçileri. Kömür tozu ve oksijen azlığından kaynaklı pandemik hastalıklar  Zonguldak ‘ın yıllardır  kaderinde var.

BBC News 30+1 Zonguldak Belgeseli İzle - Neden Zonguldak ? 2

 

Amelebirliği olarak bilinen Zonguldak Göğüs Hastalıkları Hastanesi  mesleki akciğer rahatsızlıkları için  Türkiye ‘de kurulan ilk hastanedir. Hastanenin hasta hikayelerine baktığınızda  neredeyse tamamı maden işçileri ve emeklilerinden oluşmaktadır. Emeğin vücudu  tükettiği noktadır Amelebirliği. Bu yüzden zonguldağın ciğerleri hastadır zaman.

 

BBC News 30+1 Zonguldak Belgeseli İzle - Neden Zonguldak ? 3

Termik Santraller …

Zonguldak ‘ı  Covid – 19 sürecinde  çaresiz bırakan bir diğer  yapı da  Çatalağzı, Türkali bölgelerinde  bulunan termik santrallerdir. Termik santraller enerji üretimini kömür ile sağlamaktadırlar. Her ne kadar  denetimler yapılsa da o kömürlerin dumanı ve  külleri  havaya ve denize  ulaşmaktadır. Çoğu sabah  Zonguldak güne sisli  puslu bir  hava ile  uyanır. Her ne kadar Zonguldak’ ta doğal gaz kullanımı başladı ise de bir çok hane evlerinde soba ve taş kömürü yakmaya devam etmektedir.

Termik santrallerin var  oluşu ve emekçilerin  ciğerlerinin  zayıf oluşu pandemik hastalıklara davetiye çıkarmış, halkın bir çoğu KOAH ve benzeri akciğer hastalıkları ile tanışmış durumdadır.

COVİD – 19 Pandemisi  ile farkındalık yaratılan ve gündeme gelen zonguldak inşallah hastalık süreci sonrasında da  bu özel durumu ön planda tutularak bazı sağlıksal adımlar atılır. Bir Zonguldaklı olarak BBC News ‘in çekmiş  olduğu 30 +  Zonguldak Belgeselini hüzün içinde izledim ve  bu belgeselin yapımcılarını  tebrik ediyorum .

30+1 Zonguldak Belgeseli İzle

 

İlgili Makaleler

68 Yorum

 1. BBC News 30+1 Zonguldak Belgeseli İzle – Neden Zonguldak ? konusunda çok yazı okudum ama BBC News 30+1 Zonguldak Belgeseli İzle – Neden Zonguldak ? konusunu sizin kadar iyi anlatan olmamış.

 2. BBC News 30+1 Zonguldak Belgeseli İzle – Neden Zonguldak ? bu yazınızı çok beğendim. Tebrikler azbuz

 3. Sitenizde editör olmak istiyorum. Güncel yazılar yazabilirim. İletişim formundan da yazdim. Yazar aliminiz var mıdır ?

 4. BBC News 30+1 Zonguldak Belgeseli İzle – Neden Zonguldak ? konusunda yorumlardan geldim. İyi anlatım olmuş tebrikler

 5. Video kategorisinde yazmış olduğunuz BBC News 30+1 Zonguldak Belgeseli İzle – Neden Zonguldak ? konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

 6. BBC News 30+1 Zonguldak Belgeseli İzle – Neden Zonguldak ? konusunda soru cevap sitenizden yazdım. Sorularımı cevaplarsanız sevinirim

 7. BBC News 30+1 Zonguldak Belgeseli İzle – Neden Zonguldak ? konusunda anlatımınız çok iyi olmuş . İyi çalışmalar dilerim

 8. BBC News 30+1 Zonguldak Belgeseli İzle – Neden Zonguldak ? konusunda bizi çok iyi bilgilendirdiniz teşekkür ederiz.

 9. mrh her gün bu tür konular okumaya çalışıyorum googlede gezerken sizin sitenize denk geldim bir kaç konu okudum ve bazı konular bir kaç tekrar tekrar okudum konular rast gele yazılmamış doğru yerde doğru bilgiler tane tane yazılmış bundan dolayı emeği gecen herkese çok tşk ederim başarınız daim olsun tebrik ediyorum takip edeceğim

 10. Merhaba bu konuda daha detaylı bir bilgi almak isterim iletişim kısmından size yazdım dönüş bekliyorum

 11. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

 12. BBC News 30+1 Zonguldak Belgeseli İzle – Neden Zonguldak ? konusunda yorumlardan geldim. İyi anlatım olmuş tebrikler

 13. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.