Sağlık

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer? Neler Yapılmalıdır?

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer? Yapılmalıdır?

Bebekler bağışıklık sistemi bakımından doğumun hemen ardından yeterince gelişmemiş olurlar. Bu sebeple bebeklerin vücutları soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklara karşı savunmasız olur. Her ne kadar bebekler bu gibi durumlardan korunmaya çalışılsa da bakteri, toz ve mikroplara karşı gelmek bağışıklık sistemi güçlü olmayan vücutlar için son derece zordur. Bu durum da bebeklerde burun tıkanıklığı rahatsızlığına sebep olur.

Yeni doğmuş bebeklerde ilk 6 ay süresince ağızdan solunum yapma gibi bir içgüdü bulunmaz. Bu nedenle bebeklerde burun tıkanması nefes almayı zorlaştırdığı gibi aynı zamanda uyku bozukluğuna da neden olur.

 

Burun Tıkanıklığının Sebebi Nedir?

Parfüm, sigara dumanı ve toz burun tıkanıklığının meydana gelmesinde etkili olan ilk sebeplerdir. Bunun yanında soğuk hava ile birlikte virüs ve bakterilerin ortaya çıkması bebeklerde burun tıkanıklığının kaçınılmaz bir hal almasını sağlıyor. Ayrıca hava değişimleri ve bahar aylarında ortaya çıkan polenlerde bebeklerde burun tıkanıklığına sebep olan etkenlerden bazılarıdır.

 

Bebeklerde Meydana Gelen Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçirilir?

Bebeklerde burun tıkanıklığının oluşmaması, oluştuysa da kısa zamanda geçirilmesi için yapılması gereken bazı şeyler vardır. Belirtilen bu noktalara dikkat edilmesi çok ciddi sorunlar ortaya çıkmamasına ve bebeklerin sağlıklı uykular çekmesine yardımcı olacaktır.

 

Anne Sütü

Anne sütünün ne kadar zengin bir besin kaynağı ve bebekler için ne kadar önemli olduğu her anne tarafından bilinir. Ancak bu sütün bir diğer mucivezi etkisi de burun tıkanıklığının önlenmesinde fayda sağlıyor olmasıdır. Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayan anne sütü burun tıkanıklığı rahatsızlığı ile baş edilebilmesinde çok önemli bir faktördür.

 

Yüksek Bir Yastıkta Yatırmak

Eğer bebeğinizin burnu tıkalı ise bu durumun geçirilmesinde en iyi yöntemlerden biri bebekleri yüksek bir yastıkta yatırmaktır. Yüksek yastık bebeklerin genizlerinin açılmasını sağlarken, daha rahat ve sağlıklı bir uyku anlamına da gelecektir.

 

Temiz Hava İçin Bol Bol Havalandırma

Soğuk kış aylarında daha çok meydana gelebilecek bu rahatsızlıktan korunmak için her ne kadar havalar soğuk olsa da bebeğin bulunduğu ortamın kısa zamanlar ile sık sık havalandırılması temiz havanın girmesini ve ortamdaki virüslerden arınılmasını sağlayacaktır. Temiz havanın ayrıca bebeklerin solunum sistemini de düzene soktuğu bilinir.

 

Burna Tuzlu Su Damlatmak

Bebeklerde ortaya çıkan burun tıkanıklığının giderilmesi için etkili ve pek çok anne tarafından kullanılan bir diğer yöntem de burna tuzlu su damlatmaktır. Anti bakteriyel özelliği buluna bu su ılık bir su bardağı suyun içine bir çay kaşığı su koyularak hazırlanmalı ve bebeklerin burun deliklerinden içeri oldukça steril bir alet ile damlatılmalıdır. Böylece burun içinde yer alan virüsler yumuşayacak ve akacaktır.

İlgili Makaleler

39 Yorum

 1. Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer? Neler Yapılmalıdır? konusunda bilgilendirmeniz için teşekkürler.

 2. Sağlık kategorisinde yazmış olduğunuz Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer? Neler Yapılmalıdır? konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

 3. Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer? Neler Yapılmalıdır? konusunda soru cevap sitenizden yazdım. Sorularımı cevaplarsanız sevinirim

 4. Sitenizde editör olmak istiyorum. Güncel yazılar yazabilirim. İletişim formundan da yazdim. Yazar aliminiz var mıdır ?

 5. Makale için teşekkürler. Sizi de siteme beklerim gerçekten güncel blog yazıları yazıyorsunuz.

 6. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 7. Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer? Neler Yapılmalıdır? konusunda çok yazı okudum ama Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer? Neler Yapılmalıdır? konusunu sizin kadar iyi anlatan olmamış.

 8. Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer? Neler Yapılmalıdır? konusunda bizi çok iyi bilgilendirdiniz teşekkür ederiz.

 9. Adana şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

 10. Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer? Neler Yapılmalıdır? konusunda soru cevap sitenizden yazdım. Sorularımı cevaplarsanız sevinirim

 11. Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer? Neler Yapılmalıdır? bu yazınızı çok beğendim. Tebrikler azbuz

 12. Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer? Neler Yapılmalıdır? konusunda anlatımınız çok iyi olmuş . İyi çalışmalar dilerim

 13. Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer? Neler Yapılmalıdır? konusunda çok yazı okudum ama Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer? Neler Yapılmalıdır? konusunu sizin kadar iyi anlatan olmamış.

 14. Sağlık kategorisinde yazmış olduğunuz Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer? Neler Yapılmalıdır? konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

 15. Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer? Neler Yapılmalıdır? konusunda çok yazı okudum ama Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer? Neler Yapılmalıdır? konusunu sizin kadar iyi anlatan olmamış.

 16. Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer? Neler Yapılmalıdır? bu yazınızı çok beğendim. Tebrikler azbuz

 17. Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer? Neler Yapılmalıdır? bu yazınızı çok beğendim. Tebrikler azbuz

 18. Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer? Neler Yapılmalıdır? konusunda bizi çok iyi bilgilendirdiniz teşekkür ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu