istanbul masöz
Sağlık

Bebeklerde Gaz Sancısı Problemi ve Anlama Yöntemleri

Bebek isteyen çiftlerin meyvesi olarak dünyaya gelen bebekler, ebeveynlere getirdikleri mutlulukla beraber bir o kadar da geçici getirmektedir. Düzenli olarak ağlamak, uykusuz geçen geceler, yeme problemleri ve gaz sancısı. Ebeveynler tarafından anlaşılmadığında bebekte gün içinde çeşitli zamanlarda güçlü bir sancıya neden olan gazı nasıl anlayacağınıza bakalım.

Gaz Sancısı Nedir?

Gaz sancısı, bebeklerin doğumundan 2 hafta kadar sonra başlar ve nerdeyse 3 aylık bir zamanı kapsar. Ortalama olarak bebeğin üçüncü ayını tamamlamasından sonra geçen bu sancı başta bebek, daha sonrasında ise ebeveynler için sorun oluşturmaktadır. Çeşitli sebeplerden kaynaklanan gaz sancısının en temel nedenlerinden birisi de yeni doğan bebeklerde henüz gelişimini tamamlayamamış olan bağırsak sistemidir.

Gaz Sancısının Diğer Sebepleri Nelerdir?

Bağırsak probleminin yanı sıra gaz sancısının birçok farklı nedeni de vardır. Altını pisleyen bebeğin uzun süre bu ıslaklığa maruz kalması, düzensiz beslenme, bebeğe ihtiyacı olandan az ya da çok sıvı verilmesi ve temel besin kaynağı olan anne sütünün yanı sıra destekleyici besinlere bebeğin erken yaşlarında başlanması gibi durumlar da gaz sancısını tetikleyebilir.

Gaz Sancısı Nasıl Anlaşılır?

Ebeveynler için bebeklerinin sıkıntısının gaz sanıcı olup olmadığını anlamanın birçok yolu bulunmaktadır. Bunlardan bazıları şunlardır:

 • Bebeğin karnında meydana gelen şişme
 • Bacaklarını kendisine doğru çekip ağlama
 • Karın bölgesinde şişmeyle birlikte meydana gelen sertleşme
 • Bebeğin beslenme öncesi ya da sonrası aşırı huzursuzlanıp ağlaması

Eğer bebeğinizde de bu tarz belirtiler var ise gaz sancısından şüphelenip buna uygun adımlar atmak mantıklı olacaktır.

Gaz Sancısı Anında Ne Yapılmalıdır?

Belirli aralıklarla gelen bu sancıyla karşı karşıya kaldığınız durumlarda sancıyı minimum seviyeye indirgemek için atabileceğiniz birtakım adımlar bulunmaktadır. Bebekte sancı belirtileri görülüp huzursuzlanmaya başladığında bebeğe ılık bir suda duş aldırmak, karnına hafif hareketler eşliğinde masaj yapmak, eğer varsa bebek arabasına bindirip ileri geri olacak şekilde gezdirmek, bebeği kucağınıza alıp sırtına dairesel hareketlerle masaj yapmak veya bebeğinizi yine kucağınıza alıp çok fazla sarsmayacak şekilde sallamanız bu gaz sancısını dindirecektir.

 

 

İlgili Makaleler

16 Yorum

 1. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

 2. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. Bebeklerde Gaz Sancısı Problemi ve Anlama Yöntemleri konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

 3. Bebeklerde Gaz Sancısı Problemi ve Anlama Yöntemleri konusunda anlatımınız çok iyi olmuş . İyi çalışmalar dilerim

 4. Bebeklerde Gaz Sancısı Problemi ve Anlama Yöntemleri konusunda soru cevap sitenizden yazdım. Sorularımı cevaplarsanız sevinirim

 5. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. Bebeklerde Gaz Sancısı Problemi ve Anlama Yöntemleri konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

 6. Bebeklerde Gaz Sancısı Problemi ve Anlama Yöntemleri konusunda yorumlardan geldim. İyi anlatım olmuş tebrikler

 7. Bebeklerde Gaz Sancısı Problemi ve Anlama Yöntemleri konusunda soru cevap sitenizden yazdım. Sorularımı cevaplarsanız sevinirim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu