istanbul masöz
Bilgi

Bermuda Şeytan Üçgeninin Sırrı

İnsanlar yıllarca bahsedip durmuştur Bermuda Üçgeni’nden. Hep sözü açılmıştır ya da mutlaka birilerinin konuşmalarına tanık olmuşsunuzdur ve duyduklarınız ve anlatılanlar size çok esrarengiz gelmiştir mutlaka. Peki nedir Bermuda Üçgeni denilen şey,nerededir ya da nedir onu bu kadar esrarengiz yapan şey? Bunlar herkesin aklına gelen ve açıklanması çok da kolay olmayan sorular aslında. Bermuda Üçgeni’ndeki üçgenin nerden geldiği açıklanması en kolay olan sorulardan bir tanesi. Elinize bir harita alıp baktığınızda sözü geçen bölgenin üçgen şeklinde sınırlara sahip olduğunu göreceksiniz. Üçgen şekline benzeyen bu alanda bugüne kadar nedeni açıklanamayan bir sürü esrarengiz olaylar yaşanmıştır. Bugüne kadar yaşanan bu esrarengiz olaylarda birçok gemi,uçak ve insan kaybolmuştur ve kaybolan bu gemi,çak ve insanların sayısı da tam olarak bilinmektedir. Bir anlam yüklenemeyişi ve kaybolanların sayılarının belirlenemeyişi, bu alanın uzun yıllar boyunca lanetli yer ya da şeytan üçgeni gibi isimlerle anılmasına sebep olmuştur. Hala da bu gibi isimler birçok insan tarafından kullanılmaya devam etmektedir.

Bermuda Üçgeni’nin haritada tam olarak nereye denk geldiğine bakacak olursak, Bermuda Üçgeni Atlantik Okyanusu’nun yaklaşık olarak beş yüz bin mil karelik bir bölümünü kapsamakta olan , Amerika’nn Atlantik Okyanusu’na açılan güneydoğu sahillerine doğru olan kısımda bulunan , kuşbakışı olarak incelendiğinde Miami, Bermuda ve Puerto Rico içerisinde kalmakta olan ve kendine ismini de veren üçgen şeklindeki alana verilen isimdir. Okyanus tarafındaki bu üçgen alan incelendiğinde, sayısı yüzlerce olarak ifade edilen gemi ya da uçak enkazları bulunmaktadır. Son yüz senenin istatistiki bilgilerine bakıldığında batan gemi, düşen uçak ve kaybolan insan sayısının binlerce olduğu ifade edilmektedir uzmanlar tarafından. Bu da bu alanı insanlar çevresinde esrarengiz yapmaya yetip artmıştır. Peki bu kadar enkazın ve kaybolan insanların tam bu üçgen bölge sınırları içerisinde gözlemlenmesinin nedeni nedir? Bugüne kadar bu soruya birçok açıklama getirildi. Birçok uzmana göre bu bölgedeki okyanus sularının altında büyük bir çekim gücüne sahip mıknatıs madenleri vardı ve bu madenlerin üstünden geçen uçakların mıknatıs madenlerinin yüksek çekim gücünün etkisi ile elektronik sistemlerinde bir bozulma meydana geliyor ve uçaklar düşüyordu. Bu çok uzun süre geçerliliğini koruyan bir açıklama halini aldı ve kimileri için tersi düşünülemez bir açıklama halini aldı. Bazı uzmanlar da bu bakış açısına bir eleştiri getirdi; çünkü mıknatıs madenleri açıklaması gemi enkazları için yetersiz bir açıklamaydı. Gemilerin batması nasıl açıklanabilirdi? Gemileri de batıracak kadar büyük bir çekim gücüne sahip mıknatıs madenlerinin varlığı gerçekten de olabilir miydi?

Böyle bir güçte madenden bahsetmek söz konusu olamazdı;çünkü bu mıknatıs madenlerinin su yüzeyinde duran bir gemiyi batırabilecek bir çekim gücü üretmesi çok da olası değil. Ayrıca bugüne kadar uzmanlar tarafından yapılan ölçümlerde de bu kadar büyüklükte bir manyetik çekim gücüne sahip mıknatıs madeninin izine rastlanabilinmiş değildir. Bermuda Üçgeni’nde nedeni açıklanamayan bu olayları esrarengiz yapan bir diğer şey ise insanların denizde beyaz bir suyun oluştuğunu gözlemlediklerini söylemesidir. Bu durum hemen incelemeye alınmış ve insanların ifadeleri robot kameralı su araçları yardımıyla araştırılmaya başlanmıştır. Bu robotlar dalış yapmış ve gerçekten de suyun tabanının beyaz bir tabaka ile kaplı olduğu ve bu beyaz tabakanın içinde batan gemi ve düşen uçakların bulunduğu tespit edilmiştir.

 

Bu beyaz tabaka da defalarca yapılan araştırmalarla açıklanmaya çalışılmıştır. Şu an için getirilen en güncel açıklama , deniz dibinde yar alan doğalgaz kaynağı nedeni ile ortaya çıkan gazın yüksek basınç ve düşük sıcaklığın da etkisi ile katılaşıp beyaz parçacıklar halini alması olmuştur. Ayrıca bu bölgeden sıkça Gulf Stream adı verilen bir sıcak su akıntısı geçer , sıcak su akıntısı okyanus altında doğalgaz kaynağından çıkan gazlar nedeni ile oluşan parçacıklar ile karşılaşırlar ve bu parçacıklar eriyerek su yüzeyine çıkar. Bu durum binlerce metreküp doğalgazın su ile karışmasına ve suyun yoğunluğunu azaltmasına sebep olur. Suyun yoğunluğu geminin yükünü taşıyamayacak kadar azalır ve bu durum gemilerin batmasına sebep olur. Bu güncel açıklama hala geçerliliğini devam ettirmektedir.

 

İlgili Makaleler

20 Yorum

  1. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. Bermuda Şeytan Üçgeninin Sırrı konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

  2. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

  3. Sitenizde editör olmak istiyorum. Güncel yazılar yazabilirim. İletişim formundan da yazdim. Yazar aliminiz var mıdır ?

  4. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

  5. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

  6. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu