Webmaster

Blog veya site Web Yöneticisi Araçları’na nasıl kaydedilir ? | Google Arama Konsolu

Blogunuzun ara motorlarında görünmediğinizi fark ederseniz, bunun nedeni genellikle blogunuzun Arama Motorları örümcekleri tarafından taranmadığından ve arşivlenen konulardan kaynaklanmaması ve bu nedenle URL’nin arama motorunda görünmemesidir, arama motorları Google’nin Google’ bağlı oldğu bloğu taraması için Arama Konsolundaki araçlara ihtiyaç duyar. Siteleri taramak için Arama Konsolundaki Sitemap ( Harita ) kısmına sitenizi eklemeniz lazım.

Bugün size blogunuzu Google Arama Konsolu’na kaydetmenin yolunu vereceğim, öncellikle buraya tıklayarak Google Arama Konsolu’na giriş yapın ve sitenin arayüzünü aşağıdaki resimde gösterildiği gibi.

Google Search Console

Şimdi, aşağıdaki resimde gösterildiği gibi, burada olan “Şimdi Başla” butonuna tıklayın.

Google Search Console

 

Ardından, Google hesabınıza giriş yapın, Daha sonra aşağıdaki sayfayı göreceksiniz.

Google Search Console

Alan adı olan kısmı seçip, adresinizi yazıp “Devam” butonuna basınız.

Daha sonra sitenin sahipliğini doğrulamanız istenecek, blog ile aynı hesapla giriş yaptıysanız, otomatik olarak doğrulama işlemi tamamlanır ( Bloggerler için ), WordPress ve diğer yazılımları kullanan kullanıcılar manuel olarak doğrulama yapmak zorundadır. Aşağıdaki gibi çıkan ekrandan doğrulamayı adım adım gerçekleştirmeniz gerekiyor, ince ayrıntısına kadar Google tarafından yönlendirilmiş olursunuz.

Google Search ConsoleÜsteki resimde gösterildiği gibi size verilen talimatları adımı adımına gerçekleştirmişseniz sağ alt kısımda bulunan “Doğrula” butonuna tıklayın.

Google Search Console

Üsteki fotoğrafta gösterildiği gibi “Doğrula” butonuna bastığınız takdirde, sitenizi Web Yöneticisi Araçlarına eklemiş olursunuz, eğer bir Robots.txt dosyası kullanıyorsanız zaten otomatikmen Site Haritanız eklenmiş olur, fakat hazır Bir Robots.txt dosyanız yoksa, Manuel olarak Site Haritanızı eklemek zorundasınız.

Bir sonraki makalemizde sizlere Web Yöneticisi araçlarına nasıl site haritası eklenir eğitimini resimli olarak anlatacaz.

Blogger İçin 2019 Özel Robots.txt Ayarları Nasıl Yapılır ?

İlgili Makaleler

70 Yorum

 1. mrh her gün bu tür konular okumaya çalışıyorum googlede gezerken sizin sitenize denk geldim bir kaç konu okudum ve bazı konular bir kaç tekrar tekrar okudum konular rast gele yazılmamış doğru yerde doğru bilgiler tane tane yazılmış bundan dolayı emeği gecen herkese çok tşk ederim başarınız daim olsun tebrik ediyorum takip edeceğim

 2. Batman şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

 3. Sitenizde editör olmak istiyorum. Güncel yazılar yazabilirim. İletişim formundan da yazdim. Yazar aliminiz var mıdır ?

 4. Çankırı şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

 5. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 6. Blog veya site Web Yöneticisi Araçları’na nasıl kaydedilir ? | Google Arama Konsolu bu yazınızı çok beğendim. Tebrikler azbuz

 7. Blog veya site Web Yöneticisi Araçları’na nasıl kaydedilir ? | Google Arama Konsolu konusunda çok yazı okudum ama Blog veya site Web Yöneticisi Araçları’na nasıl kaydedilir ? | Google Arama Konsolu konusunu sizin kadar iyi anlatan olmamış.

 8. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. Blog veya site Web Yöneticisi Araçları’na nasıl kaydedilir ? | Google Arama Konsolu konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

 9. Webmaster kategorisinde yazmış olduğunuz Blog veya site Web Yöneticisi Araçları’na nasıl kaydedilir ? | Google Arama Konsolu konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

 10. Blog veya site Web Yöneticisi Araçları’na nasıl kaydedilir ? | Google Arama Konsolu konusunda çok yazı okudum ama Blog veya site Web Yöneticisi Araçları’na nasıl kaydedilir ? | Google Arama Konsolu konusunu sizin kadar iyi anlatan olmamış.

 11. Webmaster kategorisinde yazmış olduğunuz Blog veya site Web Yöneticisi Araçları’na nasıl kaydedilir ? | Google Arama Konsolu konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

 12. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

 13. Blog veya site Web Yöneticisi Araçları’na nasıl kaydedilir ? | Google Arama Konsolu konusunda yorumlardan geldim. İyi anlatım olmuş tebrikler

 14. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

 15. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 16. mrh her gün bu tür konular okumaya çalışıyorum googlede gezerken sizin sitenize denk geldim bir kaç konu okudum ve bazı konular bir kaç tekrar tekrar okudum konular rast gele yazılmamış doğru yerde doğru bilgiler tane tane yazılmış bundan dolayı emeği gecen herkese çok tşk ederim başarınız daim olsun tebrik ediyorum takip edeceğim

 17. Blog veya site Web Yöneticisi Araçları’na nasıl kaydedilir ? | Google Arama Konsolu konusunda bilgilendirmeniz için teşekkürler.

 18. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar