Kapat

Blog veya site Web Yöneticisi Araçları’na nasıl kaydedilir ? | Google Arama Konsolu

Google Search Console

Blogunuzun ara motorlarında görünmediğinizi fark ederseniz, bunun nedeni genellikle blogunuzun Arama Motorları örümcekleri tarafından taranmadığından ve arşivlenen konulardan kaynaklanmaması ve bu nedenle URL’nin arama motorunda görünmemesidir, arama motorları Google’nin Google’a bağlı oldğu bloğu taraması için Arama Konsolundaki araçlara ihtiyaç duyar. Siteleri taramak için Arama Konsolundaki Sitemap ( Harita ) kısmına sitenizi eklemeniz lazım.

Bugün size blogunuzu Google Arama Konsolu’na kaydetmenin yolunu vereceğim, öncellikle buraya tıklayarak Google Arama Konsolu’na giriş yapın ve sitenin arayüzünü aşağıdaki resimde gösterildiği gibi.

Google Search Console

Şimdi, aşağıdaki resimde gösterildiği gibi, burada olan “Şimdi Başla” butonuna tıklayın.

Google Search Console

 

Ardından, Google hesabınıza giriş yapın, Daha sonra aşağıdaki sayfayı göreceksiniz.

Google Search Console

Alan adı olan kısmı seçip, site adresinizi yazıp “Devam” butonuna basınız.

Daha sonra sitenin sahipliğini doğrulamanız istenecek, blog ile aynı hesapla giriş yaptıysanız, otomatik olarak doğrulama işlemi tamamlanır ( Bloggerler için ), WordPress ve diğer yazılımları kullanan kullanıcılar manuel olarak doğrulama yapmak zorundadır. Aşağıdaki gibi çıkan ekrandan doğrulamayı adım adım gerçekleştirmeniz gerekiyor, ince ayrıntısına kadar Google tarafından yönlendirilmiş olursunuz.

Google Search ConsoleÜsteki resimde gösterildiği gibi size verilen talimatları adımı adımına gerçekleştirmişseniz sağ alt kısımda bulunan “Doğrula” butonuna tıklayın.

Google Search Console

Üsteki fotoğrafta gösterildiği gibi “Doğrula” butonuna bastığınız takdirde, sitenizi Web Yöneticisi Araçlarına eklemiş olursunuz, eğer bir Robots.txt dosyası kullanıyorsanız zaten otomatikmen Site Haritanız eklenmiş olur, fakat hazır Bir Robots.txt dosyanız yoksa, Manuel olarak Site Haritanızı eklemek zorundasınız.

Bir sonraki makalemizde sizlere Web Yöneticisi araçlarına nasıl site haritası eklenir eğitimini resimli olarak anlatacaz.

Blogger İçin 2019 Özel Robots.txt Ayarları Nasıl Yapılır ?

“Blog veya site Web Yöneticisi Araçları’na nasıl kaydedilir ? | Google Arama Konsolu” üzerine 1 yorum

  1. Anadolu says:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir