SağlıkVideo

Böbrek Taşı Tedavisinde Suyun Etkisi

Böbrek taşlarının tedavisi, taş cinsinin belirlenmesine ve cinsi belirlenen taşlara neden olan etkenlerin ortadan kaldırılabilmesine bağlıdır.

Böbrek Taşı Tedavisi

Kalsiyum taşları için günde 400 mg kalsiyum içeren beslenme planları önerilir. Günlük idrar miktarı en az 2 litre olacak şekilde hasta bol sıvı almalıdır, yani idrar sulandırılmalı, yoğunluğu azaltılmalıdır. Yoğunluğu azalmış idrar açık sarı veya berrak renktedir. Bütün böbrek taşları için bu yol yararlı ve güvenlidir. Bu yolla kum olarak tanımlanan kristallerin idrardaki miktarlarını azaltmak mümkündür.

Ayrıca gece oluşan idrarın yoğunluğunu azaltmak amacıyla akşamları su alımı da artırılmalıdır. Sıvı alımında oksalat içeriği yüksek olan çay, kahve veya meyve suları yerine su tercih edilmelidir.

Suyun 1 litresinde 28.6 mg kadar kalsiyum mevcuttur. Günde 2,5 litre su tüketimiyle alınabilecek en fazla kalsiyum miktarı 60-70 mg’dır. Bu nedenle kalsiyum okzalat böbrek taşı hastaları bile su tüketebilirler.

Semptomatik Böbrek Taşı Oluşumu

Mart 1993 yılında “The New England Journal of Medicine” adlı tıp dergisinde yayınlanmış olan “Kalsiyum ve Semptomatik Böbrek Taşı Riski” konulu çalışmada; 45.619 kişiden oluşan, yaşları 40- 75 arası değişen erkekler üzerinde, 1986 yılında 4 yıl süren bir araştırma yapılmıştır.

Bu araştırma için geçmişinde böbrek taşı şikayeti bulunmayan erkek denekler seçilmiştir. (4 yıl süren takip boyunca, 505 böbrek taşı şikayeti kayıt edilmiştir.) Yaş faktörü de göz önünde bulundurularak, çalışmalar sonucunda yüksek kalsiyum alımının böbrek taşı oluşumuyla ters orantılı olduğu, yani riski azalttığı belirlenmiştir.

Bunun yanı sıra; hayvansal protein alımının taş oluşumu doğrudan ilişkisi olduğu görülmüş, potasyum ve sıvı alımının ise kalsiyum alımında olduğu gibi böbrek taşı riskini azalttığı belirlenmiştir.

Mineralli Suyun Kalsiyum Oksalat Böbrek Taşı Oluşumunu Azaltması Araştırmaları
Mineralli Suyun Kalsiyum Oksalat Böbrek Taşı Oluşumunu Azaltması Araştırmaları

Mineralli Suyun Kalsiyum Oksalat Böbrek Taşı Oluşumunu Azaltması Araştırmaları

Amaç: Bu araştırma yüksek kalsiyum ve magnezyum içeren Güney Afrika mineralli suyu üre biokimyası ve fizyokimyasına etkisi ile kalsiyum oksalat böbrek taşı oluşum riskini belirlemek amacı ile yapılmıştır.

Ölçümler: Araştırma kalsiyum ve magnezyumdan zengin mineralli su, kalsiyum ve magnezyumdan fakir su ve normal su ile yapılmıştır.

Sonuç: Kalsiyum ve magnezyumdan zengin mineralli su tüketmek kalsiyum oksalat taşı oluşum riskini belirgin oranda azaltır.

Mineralli Suyla Tedavi Edilen Böbrek Taşı Olan Hastalar Üzerinde Yapılan Araştırmalar

Mineralli Suyla Tedavi Edilen Böbrek Taşı Olan Hastalar Üzerinde Yapılan Araştırmalar
Mineralli Suyla Tedavi Edilen Böbrek Taşı Olan Hastalar Üzerinde Yapılan Araştırmalar

Amaç: Fiuggi Mineral Water ile tedavi edilen nefrolitiazisli hastalarda böbrek taşı düşürme durumunun gelişmesini araştırmak.

Method: Bu araştırma 614 hasta üzerinde yapılmıştır.

Sonuç: Sadece su içenlerle mineralli su içenler karşılaştırılmıştır. Mineralli su içenlerde taş eliminasyonu daha iyi sonuç vermiştir. Mineralli su tüketmek böbrek taşı atımı için yararlı olabilir.

İlgili Makaleler

16 Yorum

  1. mrh her gün bu tür konular okumaya çalışıyorum googlede gezerken sizin sitenize denk geldim bir kaç konu okudum ve bazı konular bir kaç tekrar tekrar okudum konular rast gele yazılmamış doğru yerde doğru bilgiler tane tane yazılmış bundan dolayı emeği gecen herkese çok tşk ederim başarınız daim olsun tebrik ediyorum takip edeceğim

  2. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

  3. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

  4. Sitenizde editör olmak istiyorum. Güncel yazılar yazabilirim. İletişim formundan da yazdim. Yazar aliminiz var mıdır ?

  5. Yazılarınızı takip ediyorum. Hayli güzel ve özgün içerikler paylaşıyorsunuz. Benim siteme de beklerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu