istanbul masöz
Yaşam

Kış Aylarının İçeceği Boza

Kış Aylarının İçeceği Boza

Darı hamurundan yapılan ve mermer küplerde bekletilen bir çeşit içecektir. Bu içecek kış aylarının vazgeçilmez içeceğidir.

Tarihi Orta Asya ve Doğu Anadolu’da milattan önce 4. yüzyıla kadar gitmektedir. Eski Yunan ve Roma’da da içilen bu boza, zamanında da çok fazla tüketilen içeceklerde üst sıralarda yer almaktadır. Evliya Çelebi, 17 yüzyılda İstanbul’da 300 dükkan ve 1005 Esnaf-ı Bozacıyan bulunduğunu belirtir. İstanbul’da boza denildiği zaman akla ilk gelecek yer ise Vefa Bozacısıdır.

Vefa Bozacısının Hacı Sadık Bey’in 1870 yıllarında Arnavutluk’tan İstanbul’a gelişi ile başlangıç gösterir. Hacı Sadık Bey, ilk olarak sokaklarda boza satar, bir süre sonra da (1876) Vefa semtinde bir dükkân açarak işlerini artık oradan yürütür. Hacı Sadık Bey’in bozası kısa sürede ünlenir. O lezzet, yıllardır bozulmadan günümüze kadar gelir. Hacı Sadık Bey’in açtığı o dükkân ise kışın boza, yazın şıra sunmayı sürdürmektedir.

İlgili Makaleler

13 Yorum

  1. mrh her gün bu tür konular okumaya çalışıyorum googlede gezerken sizin sitenize denk geldim bir kaç konu okudum ve bazı konular bir kaç tekrar tekrar okudum konular rast gele yazılmamış doğru yerde doğru bilgiler tane tane yazılmış bundan dolayı emeği gecen herkese çok tşk ederim başarınız daim olsun tebrik ediyorum takip edeceğim

  2. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

  3. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

  4. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

  5. Yaşam kategorisinde yazmış olduğunuz Kış Aylarının İçeceği Boza konusunda detaylı olarak herşeyi anlatmışssınız. Teşekkür ederim. Sosyal medya hesaplarımda paylaştım. Kendi sitemde link kaynak göstererek yayınlamak için sizden izin istiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu