Sağlık

Burun Kanaması Nasıl Durdurulur ?

Burun Kanaması Nasıl Durdurulur ?

Hafif ve orta şiddetli olanların yanı sıra hastayı neredeyse şoka sokan, soluk alıp verme ve kalp atış hızını artıran,tansiyonu düşüren ağır kanamalar da vardır. Bazen burun kanaması yararlı bir işlev taşır; örneğin, yüksek tansiyonlularda burun kanaması kan hacmini azaltarak tansiyonu düşürür. Burundaki bir atardamarın yırtılması beyindeki bir atardamarın yırtılmasına tercih edilir.

Hafif kanamalarda genellikle hekime görünmek gerekmez. Hasta sakin olmalı, başı arkaya eğik oturmalı ve birkaç dakika süreyle burun deliklerini güçle sıkmalıdır; bu hareket damarda bir pıhtı oluşmasını kolaylaştırabilir.Ayrıca burunla soluk alıp ağızla soluk de yararlıdır. Burun köküne soğuk su; ense, burun ve üst dudak arasına ise soğuk pansuman ya da buz uygulanabilir. Kanama şiddetliyse, burun boşluklarına gazlı bez tamponları sokulur ya da kanayan damar uçları elektrokoterle yakılır ve kanın pıhtılaşmasını kolaylaştırıcı ilaçlar verilir. Hastanın dinlenmesi gerekiir.

Burun boşluğunun ön bölümündeki kanamanın tamponla kesilmediği durumlarda kanayan damardaki yırtığın kapanması için bir kulak-burun-boğaz uzmanına başvurmak gerekir.Böyle bir yırtığın kapanmasında gümüş nitrat yada bir damla kromik asit kullanılır. Bu işlemin ağrısız olması için bir pamuk parçasına pantokain çözeltisi emdirilip işlemeden önce 10 dakika bu bölgede bırakılır.

Burun boşluğunun ön bölümündeki kanama yakma ile kontrol altına alınmazsa, burna 2,5cm genişliğinde vazelinli bir gazlı bez şeridi yerleştirilir. Gazlı bez tamponun yatağa kaçmasını önlemek için tampon burun ucuna bir ip ya da yapışkan bir şerit ile tutturulur. Tamponb urada 1-3 gün bırakılır.

Burun boşluğunun arka bölümündeki kanama şiddetli ve ürkütücü olabilir, güç kontrol edilebilir Genellikle bir atardamarın yırtılmasına bağlıdır, ön kanamada olduğu gibi toplardamar yırtığı yoktur.

Hasta kanamayı boğazına akan ve burnundan taşan bol miktarda kan ile fark eder.

Şok belirtileri gelişmedikçe hasta oturtulmalı, burun boşlukları 1/1000 oranın adrenalin gibi bir damar büzücü içeren yerel anesteziğe batırılmış gazlı bezle tamponlanmalıdır. Genellikle tampon kanamayı durdurur ya da yavaşlatır; böylece kanamanın yeri saptanabilir, damardaki yırtık onarılabilir.

Arka kanamayı tedavi etmek için kullanılan çok sayıdaki teknikten, en sık kullanılanı ön-arka tampondur. Burun boşluğu ve yutak bir yerel anestezikle uyuşturulduktan sonra, burun boşluğuna sokulan yumuşak bir lastik boru yutağa itilir; burada bir pense ile tutulduktan sonra ağızdan dışarı çekilir. Arka tamponun ipi borunun ucunun çevresinde düğümlenir; ip bir elle tutularak, boru çekilir.

Vazelinle kaplı arka tampon bir pens ya da işaretparmağının yardımıyla üstyutağa ve burnun arka köküne yerleştirilir.

Ön burun boşluğu 2,5cm genişliğinde vazelinli ya da basitrasin içeren pomat emdirilmiş bir gazlı bezle durdurulur. Ön tampon yerleştirilirken bir kişi arka tamponun bağını çekili tutmalıdır.

Burundan çıkan iki ip bir gazlı bez rulosuna bağlanır; bu arada üst yutaktan çıkan bağlar hemen yumuşak damak düzeyinin altında kesilir ve daha sonra tamponun çıkarılması için kullanılır.

İlgili Makaleler

25 Yorum

  1. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

  2. Burun Kanaması Nasıl Durdurulur ? konusunda soru cevap sitenizden yazdım. Sorularımı cevaplarsanız sevinirim

  3. Sitenizde editör olmak istiyorum. Güncel yazılar yazabilirim. İletişim formundan da yazdim. Yazar aliminiz var mıdır ?

  4. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu