istanbul masöz
Dekarasyon

Çalışma Odası Tasarımı Nasıl Olmalı?

Çalışma Odası Tasarımı Nasıl Olmalı?

Çalışma odaları insanların çalışmak için oluşturdukları odalardır. Özel olarak çalışmak için yapılan bu odaların tasarımı da oldukça önemlidir. Tercih edilecek mobilya renkleri bile odaklanmayı etkileyebilmektedir. Öncelikle odanın dağınık olmaması gerekmektedir. Dağınık ortamlarda çalışmanın odaklanma, dikkat eksikliği gibi sorunlar yarattığı kanıtlanmıştır. Odayı dağınık, karmaşık gösterecek eşyaları tercih etmemek en önemli unsurlardan biridir.

Ne Tarz Mobilyalar Tercih Edilmelidir?

Üstte de belirttiğimiz gibi mobilya seçimi çok önemlidir. Tercihinizi sade, minimal mobilyalardan yaparsanız odanın ortamı sizi çalışmaya daha çok hazır hissettirecektir. Alanınız darsa bu mobilyalar sizin için çok uygun olacaktır. Evet, mobilyalar minimal olmalı dedik fakat bu şey çalışma masası için geçerli değil. Çalışma masanızı nasıl rahat edecekseniz o büyüklükte almanız sizin yararınıza olacaktır. Sandalye de çalışma odasının olmazsa olmazlarından biridir. Konforlu, rahat bir sandalye, veriminizi arttıracaktır.

 

Çalışma Odası Tasarımı Nasıl Olmalı? 2

Püf Noktalar Nelerdir?

 • İyi bir aydınlatma en önemli unsurlardandır.

Kişinin çalıştığı mekandaki aydınlık seviyesi, kişiyi daha dinç, daha dikkatli yapacaktır.

 • Doğru renk seçimi

Renk seçimi demişken “Altı üstü çalışma odası, ne gerek var?” demeyin. Çünkü renklerin insan üzerinde birçok etkisi vardır. Mavi, sarı, beyaz gibi canlı renkler verimliliği, odağı arttıran renklerdir. Bu renkleri tercih ederseniz çalışmanızdan daha çok fayda alabilirsiniz. Koyu, cırtlak renkler odağı dağıtan, uyku getiren renklerdir.

 • Odayı seveceğiniz hale getirin.

Kimisi odaların sade olmasını severken, kimisi de kalabalık sever. Çok kalabalık olmamak şartıyla odaya panolar, resimler asabilirsiniz.

 • Masanızın konumu oldukça önemli.

Işığın soldan geldiği bir konumda olan masada çalışmak daha faydalı olacaktır. Bunun kanıtlandığını da söyleyebiliriz. Odanın karanlık, loş bir kısmında bulunan masa verimliliğinizi azaltabilir. Bu yüzden en azından bir masa lambası edinmenizi öneririz.

 • Odanızın sessiz bir konumda olmasına özen gösterin.

Ses yalıtımı çalışma odası için önemlidir. Eğer ses yalıtımı yaptırma gibi bir şansınız yoksa evin en sessiz odasını çalışma odası yapabilirsiniz. Ses, dikkati dağıtan unsurlardandır. Bundan kaçınmak sizin yararınıza olur.

Çalışma odası özenle ve dikkatle dizayn edilmelidir. Bu maddeler çalışma odanızı en iyi şekilde dizayn etmeniz için işinize yarayacaktır.

İlgili Makaleler

47 Yorum

 1. Eskişehir şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

 2. Kilis şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

 3. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

 4. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 5. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 6. Çalışma Odası Tasarımı Nasıl Olmalı? konusunda soru cevap sitenizden yazdım. Sorularımı cevaplarsanız sevinirim

 7. Çalışma Odası Tasarımı Nasıl Olmalı? konusunda soru cevap sitenizden yazdım. Sorularımı cevaplarsanız sevinirim

 8. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 9. Çalışma Odası Tasarımı Nasıl Olmalı? konusunda çok yazı okudum ama Çalışma Odası Tasarımı Nasıl Olmalı? konusunu sizin kadar iyi anlatan olmamış.

 10. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 11. Gayet ayrıntılı ve faydalı bir yazı olmuş. Etiketler üzerine araştırma yapıyordum ve karşılaştım. Umarım burada yazanlar her site acan yeni kullanıcıların işine yarar. İyi çalışmalar

 12. Sitenizde editör olmak istiyorum. Güncel yazılar yazabilirim. İletişim formundan da yazdim. Yazar aliminiz var mıdır ?

 13. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

 14. Yazılarınızı takip ediyorum. Hayli güzel ve özgün içerikler paylaşıyorsunuz. Benim siteme de beklerim.

 15. Iğdır merkezden ben Haşim. Merhaba herkese web siten gerçekten çok hoşuma gitti, linkedinde paylaştım 20-04-2021 01:42:13

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir