Bilim

Elektrikli Arabalar Ne Kadar Çevre Dostu?

Elektrikli Arabalar Ne Kadar Çevre Dostu?

Elektrikli otomobillerin yeşil kimlik bilgileri, elektriğin ilk olarak nasıl üretildiğine bağlı olarak değişirken, yine de genel olarak daha düşük CO2 emisyonlarına sahiptir.

Üreticiler şimdi, benzinli muadillerine benzer bir aralıkta ve hızda elektrikli otomobil üretebileceklerine inanıyorlar. Mühendisler daha fazla enerji depolayabilen daha ucuz ve daha hafif lityum-iyon pilleri geliştiriyor. Teknoloji hala ana akım değil: İngiltere’de, otomobillerin sadece yüzde 1,5’i fişlerle geliyor. Ancak, Norveç’te, otobüs şeritlerini kullanabiliyor gibi devasa vergi kesintileri ve avantajları olduğu için yüzde 29’a kadar çıkıyor. Bu, devlet teşvikleriyle, insanların elektrik kullanmaya başlamaya hazır olduğunu ve fiyatın 2020’lerin başlarında gerçekleşmesi beklenen bir petrol eşdeğeri seviyesine düştüğünde satışların artacağını öngörüyor.

 

Elektrikli arabalar benzinli arabalarla nasıl kıyaslanır?

Elektrikli arabanızın yeşil kimlik bilgileri, yaşadığınız yerde gücün nasıl üretildiğine bağlıdır. Güneş panelleriniz varsa, sürüşünüz emisyon içermeyecektir. Elektrikiniz fosil yakıtlarla çalışan yerel bir fabrikadan geliyorsa, o zaman sera gazı emisyonlarınızı egzoz sisteminizden bacalarına geçirirsiniz. Ancak en kirli kömürle çalışan tesislerde bile, elektrikli otomobiller genel olarak daha düşük CO2 emisyonlarına sahiptir. Bunun nedeni, büyük güç santrallerinin yakıtı birden çok küçük motora göre daha verimli bir şekilde enerjiye çevirmesi ve yükselen baca yığınlarındaki egzozu temizlemenin daha kolay olması. Benzinli araçlardan farklı olarak, bir rüzgar çiftliği veya diğer yenilenebilir enerji kaynakları yakınlarda açılırsa elektrikli arabalar daha temiz olacaktır.

 

Hidrojenli arabalar elektrikli arabalardan daha mı çevre dostu?

Bir lityum-iyon pil yerine bir hidrojen yakıt hücresine sahip elektrikli bir araba, zorlayıcı bir potansiyel sunar: hızlı bir yakıt ikmali ile birleştiğinde, emisyon içermeyen bir sürüş (hidrojen, havadan oksijen ile birleşir ve egzoz, su). Modern bir elektrikli otomobili doldurmak için en az 40 sıkıştırılmış gaz tanklarını doldurmak beş dakika alır. Şu anda çoğu hidrojen, yüksek sıcaklıklara ihtiyaç duyan enerji yoğun bir süreç olan doğal gazdan yapılmaktadır. Bir gün, hidrojen, güneş enerjisiyle sağlanan elektriği kullanarak elektroliz (su ayırma) yoluyla yapılabilir ve bu da onu yenilenebilir enerjili elektrikli bir araba kadar çevre dostu yapar.

 

Elektrikli Araba
Elektrikli Araba

İlgili Makaleler

17 Yorum

  1. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

  2. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. Elektrikli Arabalar Ne Kadar Çevre Dostu? konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

  3. Merhaba bu konuda daha detaylı bir bilgi almak isterim iletişim kısmından size yazdım dönüş bekliyorum

  4. Manisa şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

  5. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

  6. Azbuz.Org güncel blog ve güncel içerikler paylaşıyor. Herkesi Azbuz okumaya davet ediyorum. Yorumumu beğenirseniz sevinirim.

  7. Bu konuda daha detaylı bilgi almak isterim. Elektrikli Arabalar Ne Kadar Çevre Dostu? konusu her zaman ilgimi çekmiştir.

  8. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu