istanbul masöz
Sağlık

Cildimizdeki Susuzluğun Belirtileri Nelerdir?

Su insan bedeninin en önemli ihtiyaçlarından birisidir. İnsanın yaratılış itibarıyla suya muhtaç bir varlık olduğu herkes tarafından bilinir. Ancak günümüzde yeni çıkan içecekler ve ya yoğun iş günleri bazen susuz olduğumuzu bize unutturur. Buda çeşitli hastalıklara neden olur. İnsan vücudu susuz kaldığı zaman susuz yaşayabildiğini sanıyor. Çok kez duymuşuzdur. “ ben pek su içmem, canım istemiyor” diyenlerini. Halbuki vücudunuz siz su içmediğinizde bunu bir şekilde organlarınız vasıtasıyla karşılıyor. Örneğin susuz bir bedende su içilmediğinde eğer bedeniniz suyu bir organınızdan karşılıyorsa o organınız artık eskisi gibi olmayabilir. Bu durum devam ederse zamanla o organınızda hastalanmalar meydana gelir ve kendini bir şekilde gösterir. Bu nedenle su içmeyi canimiz istesin ve ya istemesin her zaman tüketmek gerekir.

Susuzluğun Cildimize Etkisi Nedir?

Tüm organlarımızı etkilediği gibi susuzluğun cildimize de olumsuz etkileri vardır. Cildimiz karaciğerimizin aynasıdır. Dolayısıyla eğer susuzluğunuz ciğerlerinizden karşılanıyorsa cildinizde problemler meydana gelir Bu belirtileri ise şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Ciltte döküntüler
 • Egzema
 • Cilt mantarları
 • Akne
 • Ciltte aşırı kuruluk
 • Erken yaşta kırışıklıklar
 • Erken yaşlanma
 • Mat cilt rengi
 • Kararmalar vb.

Cildimizdeki Susuzluğun Belirtileri Nelerdir? 2

Vücudumuzun Susuz Olduğunu Gösteren Belirtiler

Son 30 yıldır su yerine tükettiğimiz çok fazla içecek üretildi. Bunların başında coca cola ve meyve suları geliyor. Ancak bu içecekler zararlı olduğu gibi bize su içme ihtiyacını da unutturuyor. Susadığımızda su içmek yerine bunları tüketiyoruz. Öncelikle belirtmeliyiz ki başka içecekler suyun yerini asla almazlar. Bu nedenle su tüketimine çok dikkat edilmelidir. İlk zamanlar su içemezseniz bir kaç gün kendinizi zorlamalısınız. Bir kaç gün sonra bedeniniz artık kendisi su içmeniz gerektiğiniz sinyalini verecektir. Bedeninizin susuz olduğunu gösteren bazı durumlar vardır.

 • Ağız kuruması; eğer ağzınız çok fazla kuruyorsa muhtemelen susuzsunuz demektir. Ancak su içmenize rağmen bu durum devam ediyorsa doktorunuza başvurmalısınız.
 • Koyu sarı idrar; susuz olduğunuzun en iyi anlama yöntemi idrarınıza bakmanızdır. Eğer çok koyu renk idrarınız var ise susuz olduğunuzun göstergesidir.
 • Kabız olmak; sık sık kabızlık problemi yaşıyorsanız bunun nedeni suyu az içmenizdir. Bu nedenle yemekten 1 saat önce mutlaka su içilmelidir.
 • Cildinizin esnekliği kaybolur.
 • Kas spazmı; gün içinde çok fazla kramp geçiriyorsanız muhtemelen susuz kalmışsınız demektir.

İlgili Makaleler

15 Yorum

 1. Antalya merkezden ben Adıl. selam arkadaşlar paylaşımın valla dikkat çekici, twitter da paylaştım 17-09-2023 02:15:34

 2. Cildimizdeki Susuzluğun Belirtileri Nelerdir? konusunda çok yazı okudum ama Cildimizdeki Susuzluğun Belirtileri Nelerdir? konusunu sizin kadar iyi anlatan olmamış.

 3. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

 4. mrh her gün bu tür konular okumaya çalışıyorum googlede gezerken sizin sitenize denk geldim bir kaç konu okudum ve bazı konular bir kaç tekrar tekrar okudum konular rast gele yazılmamış doğru yerde doğru bilgiler tane tane yazılmış bundan dolayı emeği gecen herkese çok tşk ederim başarınız daim olsun tebrik ediyorum takip edeceğim

 5. Çok güzel bir yazı olmuş. Bu Konuda çok aydınlandım. Yazılarınızı sürekli takip ediyorum teşekkürler azbuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu