istanbul masöz
Yaşam

Çocuklarla İyi Anlaşabilmenin Yolları

Çocuklarla İyi Anlaşabilmenin Yolları

Hayattaki en değerli varlıklarımız sahip olduğumuz çocuklarımızdır. Çünkü onlar hem bu ülkenin geleceği hem yarınlarımızdır. Çocuklarımızın kaliteli yetişmesi ve hayata sağlam adımlarla basması için onlara iyi bir eğitim vermek boynumuzun borcudur. Çocuklara olan eğitim önce evde başlar sonra okul hayatıyla devam eder. İyi olan anne ve babalar çocuklarını problemden uzak durmalarını, okul yaşamında başarılı olmaları ve büyüdüklerinde güzel işlere imza atmalarını isterler. Burada önemli olan çocukların iyi yetişebilmesi için onlarla iyi geçinebilmeli ve anlaşabilmelidir. Aksi takdirde istenilen düzey ve kaliteyi onlarda göremeyiz. Peki, çocuklarla iyi geçinebilmek ve anlaşabilmek adına onlarla nasıl bir hayat sürmek gerekir? İşte onları sıralayalım.

Çocuklarla Çocuk Olun
Onların dünyasına inin ve makul olan isteklerine cevap verin. Onlarla oyun oynayın. Birlikte gülün ve eğlencenin tadını çıkarın. Mutlaka onlarla geçireceğiniz kaliteli bir zaman dilimi yaratın. Çünkü bu durumlarda çocuklar kendilerine değer verildiklerini hissederler. Ayrıca bu durum onların özgüvenini artırmada bir nebze olsun yardımcı olacaktır.

Otoriter ve Çok Müsamahakâr Olmayın

Çocuğun her yaptığına göz yummayın yani aşırı müsamahakar olmayın ya da otoriter kurarak her yaptığına karşı çıkmayın. Çocuğu çok sık kontrol altında tutmak ve onu şekillendirmeye çalışmak yanlış bir davranış biçimidir. Tüm bunların yerine yetkili bir insan olmayı tercih edin. Gerçekçi ve akıllıca çocuğu rasyonel bir şekilde yönlendirmek bu durumun en iyi tarafıdır. Yani yetkili bir ebeveyn olmak işin en ideal olan kısmıdır.

Çocuklara Ev İşi Yaptırın

Çocuklara hayatta herkesin yapması gereken birtakım işlerinin olması gerektiğini ve ileride de iş yapmaktan kaçmalarını önlemek amacıyla evde çocuklara mutlaka ev işi yaptırın. Örneğin yemek yediği bir kaşık, çatal ve tabağını kendine yıkatılabilirsiniz. Uzmanlar ev işi yapan çocukların ileri de iş arkadaşlarıyla iyi ilişkiler kurduğu ve aynı zamanda iyi işbirliği yaptığını ifade etmektedirler.

Çocukları Terslemeyin

Çocukların doyumsuz isteklerine sabırla karşılık verin asla onları terslemeyin. Yalnız her isteğini de yerine getirmeyin. Bu gibi durumlarda kendisine nazikçe isteğinin yerine getiremeyeceğinizi nedenleriyle birlikte anlatın.

Çocuklara Sosyal Beceri Kazanmasını Sağlayın

Sosyal beceri kazanan çocukların arkadaşlarıyla ve yaşıtlarıyla daha iyi anlaştığı, diğer insanlara oranla daha yardımsever olduğu, empatilerinin daha gelişmiş olduğu, problemleri kendi başlarına çözebildiği ve akranlarıyla iyi işbirliği kurduğu söylenebilir. Bundan çocuklarımızı geleceğe dahi iyi hazırlamak adına yapabileceğimiz en iyi ve en önemli adımın sosyal ve duygusal yetenekler kazanmalarını sağlamaktır.

Duygu Patlamasına Dikkat!

Çocuklarla konuşma ve tartışma esnasında anne ve babanın davranış biçimleri çok önemlidir. Ne çok yumuşak ne de sert bir davranış biçimi! Olabildiğince eğitici ve demokrat olunmalıdır. Örneğin, iki kardeşin oyuncaklar yüzünden kavga etmesi esnasında ebeveynler sinirlenirse çocuklar bu duruma çok üzülür ve kırılırlar. Ebeveynlerde olan duygu patlaması çocukların duygu dünyalarını altüst ederek onları rencide eder. burada yapılan duygu patlaması çocuklara yapılan bir tür cezadır. Fakat bu cezanın işe yaramadığını gördük. Sonuçta ne oluyor? Çocuk şiddetin bir çözüm yolu olduğunu düşünüyor ve kin duygusu çocuklarda maalesef gelişiyor.

Çocuklara Aşırı İlgi Göstermeyin

Çocuklarına aşırı oranda ilgi gösteren, onların her şeyini annesi veya babası yapan, yemeklerini dahi kendisi yerine annesi tarafında yedirilen ve onlara olabildiğince yumuşak davranan bir ebeveynlerin çocuklarında sorumluluk alma duygularının gelişmediğini uzmanlar dile getirmektedir. Burada ebeveynler olarak çocuklara karşı davranış biçimlerin dengeli olması en önemli bir unsurdur.

İlgili Makaleler

9 Yorum

  1. mrh her gün bu tür konular okumaya çalışıyorum googlede gezerken sizin sitenize denk geldim bir kaç konu okudum ve bazı konular bir kaç tekrar tekrar okudum konular rast gele yazılmamış doğru yerde doğru bilgiler tane tane yazılmış bundan dolayı emeği gecen herkese çok tşk ederim başarınız daim olsun tebrik ediyorum takip edeceğim

  2. Yazılarınızı takip ediyorum. Hayli güzel ve özgün içerikler paylaşıyorsunuz. Benim siteme de beklerim.

  3. Çocuklarla İyi Anlaşabilmenin Yolları konusunda çok yazı okudum ama Çocuklarla İyi Anlaşabilmenin Yolları konusunu sizin kadar iyi anlatan olmamış.

  4. Kocaeli şehrinden yazıyorum. Blog yazılarınızı sürekli takip ediyorum. Başarılarınızın devamını dilerim. Sürekli güncel yazılar için teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu